Artykuł

maj 04 2009
0

Optymalizacja systemu Windows Vista

System Windows Vista, który swoją premierę miał na początku 2007 roku, do dziś nie zdążył uzyskać satysfakcjonującej Microsoft popularności. Mimo ogromnych pieniędzy wtłoczonych w jego promocję wciąż jest tylko cieniem swojego starszego brata, Windowsa XP. Czy system ten, jest rzeczywiście taki zły, a nowe funkcje takie irytujące? Postaram się na to odpowiedzieć w tym artykule. Przeczytacie zatem jak zoptymalizować Vistę do codziennej pracy.

Windows Vista - ogólne spojrzenie na system

Vista była niewątpliwie bardzo długo oczekiwanym nowym system ze stajni Microsoftu (premiera poprzedniego systemu, Windowsa XP miała miejsce w 2001 roku), dlatego nadzieje użytkowników co do nowego systemu były mocno rozbudzone. Wielu osób jednak zawiodło się na Viście. Początkowo, największym problemem był brak kompatybilności ze starszym oprogramowaniem i sterownikami. Problem oczywiście rozwiązał się po czasie, w miarę jak producenci wydawali nowsze sterowniki i tworzyli kolejne wersje oprogramowania. Kolejną bolączka okazał się nowy interfejs, który znacznie zwiększył wymagania sprzętowe potrzebne do obsługi systemu Windows Vista. Aby skorzystać z wszystkich dobrodziejstw nowego OSa, niezbędna stała się karta graficzną z obsługą cieni (z ang. Shader). Konieczna okazała się również rozbudowa pamięci ram, co na początku, w roku 2007 było problemem, zwłaszcza wśród użytkowników notebooków. Patrząc jednak z perspektywy dnia dzisiejszego, dwa powyższe problemy, właściwie już znikły, gdyż obecny sprzęt bez problemu radzi sobie z Vistą, a obecny interfejs Visty, zużyciem pamięci jest porównywalny z popularnym w świecie Linuksa KDE.

Ponieważ dotychczas wspomniałem o wadach, warto również wspomnieć o zaletach. W Viście wprowadzono kilka ciekawych funkcji. Np. Ready Boost pozwalająca przyśpieszyć ładowanie systemu za pomocą nośników Flash; UAC, pozwala mniej zaawansowanym użytkownikom na większą kontrolę nad systemem i instalowanymi w nim aplikacjami; Windows Defender - aplikacja pozwalająca na ochronę przed złośliwym oprogramowaniem dostępnym w Internecie czy też nowa wersja zapory Windows pozwalająca na większą kontrolę nad dostępem do naszego komputera z zewnątrz.

Ciężko jest ocenić jednoznacznie czy jest to system dobry, czy też zły. Nie jest to na pewno produkt rewolucyjny (takim np. był Windows XP), jest to raczej bardziej ewolucja. Nie zrealizowano kilku obietnic, które będą jednak dostępne w kolejnych Service Pack'ach lub w nowej wersji Windows (Windows 7). Osobiście byłem sceptycznie nastawiony do tego systemu, jednak w ostatnim czasie zostałem jego użytkownikiem i stwierdzam, że nie jest taki zły jak go malują:) Warto jednak zmienić kilka rzeczy, aby dostosować Vistę do naszych potrzeb.

Kontrola konta użytkownika (UAC)

Wielu użytkowników narzekało, że w Windows, można zrobić wiele rzeczy zbyt łatwo, ponieważ nie ma odpowiedniej kontroli. Użytkownicy Windows z zazdrością patrzyli na użytkowników Linuksa, którzy właściwie od zawsze działali w kontrolowanym środowisku. Dlatego w Windows Vista, wprowadzono mechanizm kontroli konta użytkownika. Od tej pory, każdą poważniejszą zmianę, instalację programu itp. należy potwierdzić w specjalnym okienku, które pojawi się przy tej czynności. Niestety, nie da się kontrolować wszystkich komunikatów wyświetlanych przez UAC (ma być to możliwe w Windows 7) i czasem ta funkcja bywa po prostu uciążliwa. Ponadto, UAC może spowodować błędne działanie niektórych aplikacji. Dlatego jeśli należymy, do grupy zaawansowanych użytkowników, możemy zrezygnować z tej funkcji.

Aby wyłączyć UAC, dla aktualnie używanego konta, wchodzimy do Panelu sterowania i wybieramy sekcję Konta użytkowników (jeśli chcemy wyłączyć UAC dla innego konta i posiadamy odpowiednie uprawnienia, to wybieramy opcję Zarządzaj innym kontem). Następnie klikamy na link Włącz lub wyłącz funkcję Kontrola użytkownika. Na ekranie dialogowym (screen 1), który się pojawi, w zależności od tego co chcemy osiągnąć, zaznaczmy lub odznaczamy pole wyboru przy opcji Użyj funkcji Konta kontrola użytkownika, aby pomóc w ochronie komputera.

Być może lepszym rozwiązaniem będzie utworzenie dwóch kont:

 • Konta administratora bez UAC - na tym koncie będziemy instalować oprogramowanie i wykonywać czynności administracyjne
 • Konto z ograniczeniami z UAC - konto, który posłuży nam do codziennej pracy

Dzięki takiemu podziałowi kont, nie powinniśmy napotkać na żadne błędy w aplikacjach i w znaczący sposób zwiększymy bezpieczeństwo codziennej pracy w systemie Windows Vista.

Zarządzanie centrum zabezpieczeń w Viście

Centrum zabezpieczeń w Viście zostało wzbogacone o nowe funkcje, w stosunku do swojego odpowiednika w Windows XP. Zasadniczo, wszystkie funkcje zabezpieczeń są domyślnie włączone. Jeśli nie chcemy korzystać z zewnętrznych aplikacji lub po prostu odpowiada nam obecna konfiguracja zabezpieczeń, to nie musimy niczego zmieniać. Jednak jeśli chcemy dokonać jakiejkolwiek korekty lub zainstalować zewnętrzne oprogramowanie to centrum zabezpieczeń okaże się bardzo przydatne.

Aby uruchomić Centrum zabezpieczeń, uruchamiamy Panel sterowania, a następnie wybieramy opcję Centrum zabezpieczeń systemu Windows. Na naszym ekranie pojawi się okienko Centrum zabezpieczeń (screen 2). Centrum zabezpieczeń podzielone zostało na cztery zasadnicze części:

 • Zapora - wyświetla stan zapory ogniowej, niezależnie czy jest to zapora systemowa czy zewnętrzna
 • Automatyczne aktualizowanie - wyświetla stan usługi Aktualizacje Windows
 • Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem - wyświetla stan aplikacji Windows Defender lub zewnętrznych aplikacji chroniących przed złośliwym oprogramowaniem.
 • Inne ustawienia zabezpieczeń - wyświetla status UAC oraz opcji internetowych (inaczej ustawień programu Internet Explorer)

Przy konfiguracji Centrum zabezpieczeń należy pamiętać o jednej ważnej zasadzie. Nie należy dublować aplikacji. Tzn. zawsze używajmy jednej zapory ogniowej, jednego antywirusa itd. Musimy w tym momencie zdecydować czy chcemy skorzystać z wbudowanych w Windows aplikacji (które wystarczają dla większości domowych użytkowników) czy też skorzystać z wyspecjalizowanych aplikacji zewnętrznych (istotne szczególnie wtedy kiedy nasz komputer jest silnie podatny na ataki z zewnątrz).

W kolejnych podpunktach , przedstawię co należy zrobić by zmienić ustawienia poszczególnych elementów Centrum zabezpieczeń.

 • Zarządzanie zaporą - aby zmienić ustawienia Zapory Windows, lub też ją zdezaktywować, w lewej części centrum zabezpieczeń wybieramy opcję Zapora systemu Windows
 • Aktualizacja automatyczne - aby zmienić opcję aktualizacji automatycznych, w lewej części centrum zabezpieczeń wybieramy opcję Windows Update
 • Windows Defender - aby zmienić ustawienia aplikacji Windows Defender odpowiedzialnej za ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, w lewej części centrum zabezpieczeń wybieramy opcję Windows Defender
 • Inne ustawienia - aby zmienić ustawienia opcji internetowych, w lewej części centrum zabezpieczeń wybieramy opcję Opcje internetowe

Zarządzanie wyglądem systemu Windows

Jeśli nasz Windows chodzi wolno, warto pokusić się o zmianę domyślnie użytego stylu wyglądu. Aby tego dokonać wchodzimy do Panelu sterowania, a następnie wybieramy opcję Personalizacja. W kolejnym kroku wybieramy sekcję Ustawienia wyglądu. W oknie (screen 3), które pojawi się na naszym ekranie, możemy zmienić kompozycję, na taką która zużywa mniej zasobów komputera np. Klasyczny Windows.

Możemy również zmniejszyć ilość użytych efektów. Aby to zmienić klikamy PPM na Komputer, a następnie wybieramy Właściwości->Zaawansowane ustawienia systemu->Zaawansowane. W oknie, które się pojawi klikamy na przycisk Ustawienia w sekcji Wydajność. Następnie na kolejnym oknie wybieramy zakładkę Efekty wizualne (screen 4). Możemy teraz zdecydować jakie efekty graficzne mają być użyte w systemie.

Optymalizacja pliku wymiany

Plik wymiany w znaczący sposób wspomaga naszą pamięć ram, aczkolwiek ma jedną istotną wadę, znajduję się na dysku twardym, gdzie może być łatwo przesuwany i fragmentowany. Aby usprawnić działanie pliku wymiany warto stworzyć dla niego specjalną partycję i ustawić stałą wielkość tego pliku, dzięki czemu unikniemy zbędnej fragmentacji i przyspieszymy działanie systemu.

Aby zmienić ustawienia pliku wymiany wchodzimy klikamy PPM na Komputer, a następnie wybieramy Właściwości->Zaawansowane ustawienia systemu->Zaawansowane. W oknie, które się pojawi klikamy na przycisk Ustawienia w sekcji Wydajność. W oknie, które się pojawi, wybieramy zakładkę Zaawansowane. Aby zmienić ustawienia wymiany, klikamy przycisk Zmień i wprowadzamy nowe wartości w oknie dialogowym, które ukaże się na naszym ekranie. Zaleca się aby wielkość pliku wymiany stanowiła około 1.5 wielkości dostępnej pamięci ram (przykładowo dla 6GB pamięci ram, tworzymy plik wymiany wielkości 9GB) i żeby to była wielkość stała.

Wyłączanie zbędnych usług i aplikacji uruchamianych razem z systemem

Wyłączanie aplikacji uruchamianych przy starcie systemu

Podczas codziennej pracy z systemem instalujemy wiele aplikacji dodatkowych. Wiele z nich dodaje swoje wpisy do autostartu, przez co znacząco spowalniają uruchamianie się systemu. Warto co jakiś czas przeanalizować listę uruchamianych przy starcie aplikacji.

Aby przejrzeć te listę, wchodzimy do menu start i wybieramy opcję Uruchom. W okienku które się pojawi wpisujemy:

msconfig

I zatwierdzamy je przyciskiem Enter. W kolejnym okienku, wchodzimy na zakładkę Uruchamianie (screen 5). Możemy teraz odznaczyć zbędne aplikacje. Aby zatwierdzić wykonane zmiany, należy ponownie uruchomić komputer.

Wyłączanie usług

Możemy również zrezygnować z części usług systemowych. Należy jednak robić to z rozwagą i tylko wtedy kiedy jesteśmy pewni, że wyłączenie danej usługi nie spowoduje komplikacji w naszym systemie. Aby uruchomić okienko Usług, wchodzimy do menu start i wybieramy opcję Uruchom. W okienku, które się pojawi wpisujemy:

services.msc

I zatwierdzamy je przyciskiem. W nowym oknie (screen 6), które pojawi się na naszym ekranie ujrzymy wszystkie dostępne w systemie usługi. Aby zmienić status uruchamiania dowolnej usługi, klikamy na nią PPM i wybieramy opcję Właściwości. Możemy teraz z listy rozwijanej wybrać jeden z czterech typów uruchamiania:

 • Automatycznie (opóźnione uruchomienie) - usługa uruchomi się po paru minutach od startu systemu
 • Automatyczny - usługa uruchomi się automatycznie razem z systemem
 • Ręczny - usługa uruchomi się kiedy zajdzie taka potrzeba (ingerencja użytkownika)
 • Wyłączony - usługa nie uruchomi się nigdy

Bez problemu można wyłączyć np takie usługi jak: Usługa raportowania błędów systemu Windows, Usługa indeksowania, Zapora systemu Windows (gdy mamy zewnętrzną zaporę), Przeglądarka komputera itp.

Podsumowanie

Celem niniejszego artykułu było przedstawienie kilka różnych sztuczek pozwalających na przyspieszenie działania systemu Windows Vista. Osoby zainteresowane optymalizacją systemu Windows, zachęcam do zapoznania się z artykułem Optymalizacja systemu Windows XP, który pojawił się jakiś czas temu na tej stronie i dotyczył wcześniejszych wersji systemu Windows.

Data ostatniej modyfikacji: 03.03.2011, 21:36.

Komentarze

blog comments powered by Disqus