Artykuł

gru 04 2008
0

Optymalizacja systemu Windows XP

Zapewne wielu z czytelników często ubolewa nad topornym działaniem swojego komputera, z tęsknotą wyczekując kolejnego formatu. Świeży czysty system zawsze jest szybki. Ale nikt nie ma czasu formatować komputera co dzień. A może wystarczy odpowiednia konserwacja, kilka zabiegów i komputer znów będzie szybki? Warto spróbować. Zapewne nie uzyskamy aż tak dobrych wyników jak po świeżej instalacji, ale zapewniam - będzie lepiej.

Wyłączanie zbędnych efektów

Obecnie Windows jest coraz ładniejszy, jednak przez to coraz bardziej zasobożerny. Dlatego czasem musimy wybrać, czy chcemy mieć ładny czy szybki system operacyjny. W wypadku gdy stawiamy na szybkość można wyłączyć kilka rzeczy, które powinny spowodować szybszą pracę systemu. Klikamy PPM na pulpicie, z menu wybieramy właściwości. Następnie na zakładce Pulpit możemy wyłączyć tapetę, co da nam trochę wolnych zasobów. Na trzeciej zakładce można dezaktywować wygaszacz ekranu. Wreszcie przechodzimy na zakładkę czwartą, gdzie możemy wybrać wygląd systemu. Standardowy motyw graficzny dla Windows XP jest dość zasobożerny dlatego z listy okna i przyciski warto wybrać Styl klasyczny systemu Windows. Zatwierdzamy ekran klikając ok. W kolejnym kroku wchodzimy do panelu sterowania. Wybieramy opcję dźwięki i urządzenia audio. Przechodzimy na drugą zakładkę i z rozwijanej listy wybieramy schemat brak dźwięków. Zatwierdzamy okienko dialogowe klikając ok. Następnie klikamy PPM na Mój komputer i wybieramy właściwości wybieramy zakładkę zaawansowane i klikamy na ustawienia w sekcji wydajność. W nowym oknie na zakładce efekty wizualne możemy wyłączyć praktycznie wszystko, wedle uznania.

Selekcja programów uruchamianych podczas startu Windows

Programy które uruchamiają się podczas startu systemu zazwyczaj znajdują się w menu autostart (w tym wypadku wystarczy usunąć skróty do zbędnych aplikacji). Do reszty aplikacji które ładują się wraz z naszym system dotrzemy za pomocą Narzędzi konfiguracji systemu. Z menu start wybieramy uruchom i wpisujemy:

msconfig

W okienku, które się pojawi wybieramy zakładkę uruchamianie. Tutaj wyłączamy programy które wiemy że są nam zbędne np. różne komunikatory, programy sprawdzające aktualizacje, dodatkowe aplikacje dla sterowników itp. (screen 2). Pamiętajmy tylko, by nie wyłączyć aplikacji odpowiadających za bezpieczeństwo, czyli różnorakich antywirusów, firewalli (gdy nie używamy standardowego w Windows), programów anti-spyware itp.

Usługi systemowe

Kolejnym miejscem, które możemy zoptymalizować, są usługi systemowe. Z menu start wybieramy uruchom i wpisujemy:

services.msc

Pojawia się nam lista usług (screen 3). Każda usługę możemy zatrzymać, uruchomić, wstrzymać. Aby zmienić opcje startowe wskazanej usługi wybieramy ją a następnie klikamy na nią PPM i z menu kontekstowego, które ukaże się na ekranie wybieramy ostatnią opcję - właściwości. Następnie z listy tryb uruchomienia wybieramy czy usługa ma być wyłączona, startować automatycznie, czy może ręcznie. Wyłączając usługi należy uważać, czy nie jest to ważna usługa systemowa. Wyłączajmy tylko te z usług których działania jesteśmy pewni (ewentualne informacje na temat działania usługi powinny pojawić się w lewej części dialogu. Informacje na temat usług można znaleźć również w Internecie). Ja wyłączyłem np. aktualizacje automatyczne (aktualizacji dokonuje ręcznie, w dogodnym dla siebie czasie), zaporę systemu Windows (używam innego firewalla), usługę raportowania błędów oraz usługę przywracania systemu.

Czyszczenie rejestru

Rejestr jest bardzo ważnym elementem systemów Microsoftu. Tutaj trafiają informacje na temat programów, które instalujemy w systemie, konfiguracji naszego komputera, obsługiwanych typów plików itd. Można pokusić się o stwierdzenie, że jes to serce systemu Windows. Z biegiem czasu użytkowania przez nas bieżącej instalacji systemu, rejestr się rozrasta. Często trafiają tam, lub zostają niepotrzebne wpisy. Dlatego warto co jakiś czas przeprowadzić operację czyszczenia rejestru. Nie należy jej jednak przeprowadzać na własną ręką. Nieodpowiednie działanie może uszkodzić rejestr. Dlatego w swoim opisie przedstawię sposób czyszczenia rejestru przy pomocy darmowej dla użytkowników domowych aplikacji Wise Registry Cleaner, którą można pobrać np. tutaj.
Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji, skanowanie powinno rozpocząć sie automatycznie. Jeśli tak się nie stanie, zaznaczamy interesujące nas elementy do skanowania w sekcji kategorie i klikamy przycisk Skanuj. Po zakończeniu skanowania, możemy usunąć błędne wpisy przyciskiem Napraw. Należy tu zwrócić uwagę na klasyfikację wpisów w programie Wise Registry Cleaner. Zielone oznaczają bezpieczne usunięcie, natomiast pomarańczowe usuwajmy tylko wtedy kiedy mamy pewność, że nie dotyczą oprogramowania zainstalowanego obecnie na komputerze.

Defragmentacja systemu

Wielu użytkownikom defragmentacja kojarzy się źle, jako wielogodzinny proces bez końca, niedający żadnych wymiernych rezultatów. Jest to prawdą, ale tylko w wypadku gdy używamy systemowego defragmentatora. Warto zainstalować zewnętrzną aplikację np. darmowy produkt firmy Priform Defraggler, który można pobrać za darmo np. tutaj. Wykonanie defragmentacji w tym programie jest banalnie proste i sprowadza się właściwie tylko do wyboru defragmentowanego dysku.

Dlaczego defragmentacja jest taka ważna? Ponieważ pozwala ona scalić rozrzuczone po całej partycji pliki naszych aplikacji. W momencie gdy program posiada wszystkie swoje dane w jednym miejscu, szybciej się wczytuje. Tyczy się to również całego systemu operacyjnego.

Koniec

O optymalizacji i konserwacji systemu, można by rozmawiać w nieskończoność. W artykule przedstawiłem kilka kluczowych kwesti, które pozwolą znacząco przyspieszyć bieżącą instalację. Zawsze należy dbać o system i zwracać uwagę na to jakie aplikacje instalujemy w systemie. Będzie szybko i bezpiecznie.

Komentarze

blog comments powered by Disqus