Artykuł

sxc.hu sxc.hu
maj 26 2013
0

Podręcznik freelancera - recenzja książki

Zawód programisty jest dość nietypowy. Z jednej strony wymaga on wieloletnich studiów i specjalistycznej wiedzy technicznej, z drugiej zaś istnieje wielu samouków, którzy albo w ogóle nie studiowali, albo uczyli się zupełnie czegoś innego. W przypadku tej specjalizacji wykształcenie nie jest jedynym aspektem podziału.

Istotnym czynnikiem jest również sposób pracy. Mamy bowiem w tym przypadku do czynienia z pracownikami korporacyjnymi oraz freelancerami. Szczególnie ta druga grupa osób jest interesująca, ponieważ daje programistom to, co tak bardzo oni uwielbiają - NIEZALEŻNOŚĆ.

Praca freelancera może być naprawdę satysfakcjonująca i fascynująca, jednak wolność przynosi znacznie więcej konsekwencji, nie zawsze do końca pozytywnych. W praktyce nie każdy umie sobie radzić z taką sytuacją, innymi słowy nie ma do niej predyspozycji.

Jesteś ciekawy czy się nadajesz? Chcesz rzucić się na głęboką wodę? Zanim to zrobisz, pomyśl dwa razy i zacznij przede wszystkim od lektury Podręcznika Freelancera* przygotowanego w oparciu o wpisy na blogach Smashing Magazine oraz Noupe.

Naprawdę warto to zrobić i postaram się Was do tego przekonać w dalszej części niniejszej recenzji.

*Pełny tytuł książki to: Podręcznik freelancera. Tajniki sukcesu niezależnego projektanta stron WWW. Smashing Magazine. Dla uproszczenia posługiwać będę się tylko pierwszym członem tytułu.

Dla kogo jest ta książka?

Przede wszystkim dla webmasterów, lub osób aspirujących do tej specjalizacji. Tak jak podkreślają autorzy, dobrym freelancerem można zostać po kilku latach pracy zawodowej, dzięki czemu poznamy technologię, biblioteki, a także - a może przede wszystkim ludzi i różne obyczaje.

Biorąc pod uwagę takie podejście, warto przeczytać książkę wcześniej. Dzięki temu łatwiej będziecie w stanie skupić się na konkretach w trakcie pracy zawodowej i to nie tylko na aspektach technicznych, ale także tych mniej przyjemnych, ponieważ dobry freelancer to w istocie nie tylko programista, ale także projektant, handlowiec, grafik, księgowy i tester. Niestety coś za coś.

Warto również podkreślić, że jak na książkę techniczną, wiedza tutaj zawarta nie zdezaktualizuje się jutro, czy pojutrze. Dlatego też tak jak napisałem wcześniej, warto rozważyć jej lekturę dziś, nawet gdy na własny rachunek będziesz mógł pracować za jakiś czas.

Zawartość

Podręcznik freelancera, to tak jak napisałem we wstępie świetna kompilacja blogowych wpisów, który powstały na przełomie lat 2009/2010. Oryginalna edycja książki pojawiła się w 2011 roku. Z perspektywy technologii jest to pewien odcinek czasu, jednak w pewnym sensie wiedza zawarta w tej książce jest ponadczasowa (oczywiście są pewne granice;-).

Całość pozycji podzielono na cztery części tematyczne:

  • Podstawowe umiejętności niezależnego projektanta
  • Komunikacja z klientami i partnerami biznesowymi
  • Skuteczne strategie marketingowe dla niezależnych projektantów
  • Umowy i wycena

Jak widać zakres tematyczny jest całkiem spory. Poszczególne części podzielono na rozdziały, a tych w sumie jest 23. Tak jak podkreślałem freelancer to nie tylko projektant/programista. Autorzy tej książki naprawdę starają się nas dobrze przygotować do tego fachu poruszając również tematy z pozoru daleko wybiegające poza świat IT, ale ważne z perspektywy pracy w tym zawodzie.

Każdy rozdział pisany jest przez innego autora, co ma swoje wady i zalety. Z jednej strony pojawiają się pewne powtórzenia (nie jest ich dużo), z drugiej jednak strony mamy wiele różnych spojrzeń na określone zagadnienie. Jedno jest pewne - wiele można z tej książki wynieść.

Podsumowanie

Podręcznik freelancera to kolejna udana pozycja twórców bloga Smashing Magazine, skierowana dla webmasterów. Niniejszą pozycję powinien z pewnością przeczytać każdy developer aspirujący do miana freelancera. Jeśli już jesteś freelancer, również sięgnij po tą książkę. Być może pewne rzeczy mógłbyś zrobić lepiej, a gdzieś indziej zarobić więcej.

Przystępując do lektury należy wziąć pod uwagę, że książka w dużej mierze powstawała za oceanem i pewne tematy mogą wyglądać inaczej w naszym pięknym kraju (na pewno nie dowiecie się stąd jak obliczyć podatki). Nie mniej jednak jest to pozycja jak najbardziej godna uwagi, tym bardziej, że nie kosztuje jakoś strasznie dużo.

Niezdecydowanych odsyłam do fragmentu książki poniżej, gdzie znajdziecie również spis treści.

Link do książki: Podręcznik freelancera. Tajniki sukcesu niezależnego projektanta stron WWW. Smashing Magazine.

Spis treści + bezpłatny fragment książki: Podręcznik freelancera. Tajniki sukcesu niezależnego projektanta stron WWW. Smashing Magazine.

Partnerem cyklu jest grupa wydawnicza Helion.

Data ostatniej modyfikacji: 16.06.2013, 11:18.

Komentarze

blog comments powered by Disqus