Artykuł

lis 29 2008
0

Podstawowe polecenia DOS

Myślę, że spora część czytelników zadała sobie pytanie po co w obecnych czasach wspominać o Dosie skoro wszystko można zrobić w jakże wygodnych systemach okienkowych Microsoftu. Po co zaprzątać sobie głowę jakimiś strasznymi komendami, skoro system na dobrą sprawę "umarł". Po części jest to prawda. Ale tylko po części. DOS nie jest już może jakimś super ważnym system, ba jest on wypierany obecnie z Windowsów, jednak w sytuacjach kryzysowych znajomość podstawowych poleceń bywa niezwykle przydatna. W artykule przybliżę krótką historię DOSa i przedstawię podstawowe polecenia.

Szczypta historii

Jak zapewne większość z was wie, DOS to pierwszy system operacyjny ze stajni Microsoftu. Zabłysnął on na początku lat 80siątych. System ten nie posiadał interfejsu graficznego a jego obsługa polegała na wydawaniu poleceń tekstowych. Kiedy pojawiał się Windows, który posiadał graficzny interfejs, rola DOSa zaczęła systematycznie maleć z wersji na wersję. Początkowo w Windows 95, 98 był on jeszcze wykorzystywany choćby do instalacji (ówczesne komputery nie potrafiły bootować jeszcze z napędów CD i uruchomienie płyty instalacyjnej z systemem następowało po załadowaniu dyskietki startowej). Obecnie w nowoczesnych systemach XP, Viście, czy Windows Server tryb MS-DOS praktycznie nie istnieje. Pojawiła się jednak konsola systemu Windows nazywana w systemie CMD. Obsługuje ona kluczowe polecenia wykorzystywane w systemie MS-DOS oraz posiada kilka nowych. Ponadto pozwala ona na obsługę różnych aplikacji zainstalowanych w systemie np. serwerów baz danych (aplikacje muszą zapewnić taką obsługę i muszą być odpowiednio skonfigurowane).
Mimo wszystko rola konsoli w systemie jest znikoma dla przeciętnego użytkownika w porównaniu choćby do systemów Unixowych. Mam jednak dobrą wiadomość dla fanów tekstowej obsługi systemu. Microsoft szykuje nowy projekt czyli Microsoft Power Shell. Nowoczesną konsolę tekstową. Czy zdobędzie ona zaufanie użytkowników przekonamy się zapewne wkrótce. Na razie skupmy się na omówieniu kluczowych poleceń dostępnych już teraz.

Cd

Dzięki temu poleceniu możemy przemieszczać się między katalogami na naszym komputerze. Np. Załóżmy że jesteśmy w głównym folderze dysku C a chcemy się dostać do katalogu Windows wystarczy teraz wpisać:

cd windows

i już znajdujemy się w naszym docelowym katalogu. Polecenie to działa także w drugą stronę. Aby wyjść z danego katalogu po poleceniu CD musimy umieścić dwie kropki:

cd..

Dir

Polecenie pozwala wyświetlić zawartość danego katalogu np. Jesteśmy na dysku C i wpiszemy

dir

to wyświetli się cała zawartość dysku. Jednak przy użytkowaniu tego polecenia możemy napotkać na mały problem, który może się pojawić w wypadku zbyt długiej listy plików. Np. jeśli w katalogu znajduje się powiedzmy około 200 plików to będą wyświetlać się one tak szybko, że na pewno nie ujrzymy całej listy. Aby rozwiązać problem należy użyć parametru /p po poleceniu dir. Dzięki użyciu parametru będziemy mogli przechodzić na kolejny ekran wyników, wtedy kiedy uznamy to za stosowne.

Mkdir / Rmdir

Polecenie mkdir pozwala na tworzenie nowych katalogów. Możemy tworzyć katalog tylko w bieżącej lokalizacji. Przykład użycia:

mkdir test

Powyższe polecenie tworzy katalog test w bieżącej lokalizacji.
Aby usunąć katalog posługujemy się poleceniem rmdir. Przykład użycia:

rmdir test

usuwamy w ten sposób katalog utworzony poleceniem mkdir.

Copy

Polecenie copy służy do kopiowania plików w określone miejsce. Struktura tego polecenia jest prosta:

copy sciezka_do_pliku_wraz_z_jego_nazwa sciezka_do_miejsca_docelowego

Przykładowo polecenie kopiowania wyglądać może tak:

copy C:\autoexec.bat D:\

W tym przypadku plik autoexec.bat znajdujący się na dysku C kopiujemy na dysk D.

Delete / Del.

Dzięki delete pozbywamy się niepotrzebnych plików. Jedynym argumentem jaki przyjmuje to polecenie jest ścieżka do pliku który ma zostać usunięty. Przykładowo:

del D:\teksty\d.txt

usunie plik tekstowy d.txt z katalogu teksty na dysku D. Jeśli plik który chcemy usunąć znajduje się w bieżącym katalogu wystarczy podać tylko jego nazwę.

Uwagi

Oczywiście nie napisałem tutaj wszystkich poleceń wymieniłem tylko te najważniejsze. Większość z poleceń ma jeszcze tak zwane parametry (przykładowy podałem przy poleceniu dir. Do każdego polecenia można uzyskać pomoc. Wystarczy zaraz po nazwie polecenia wpisać /? np.

cd/?

Rzeczą wartą wspomnienia jest masowe kopiowanie lub usuwanie wszystkich plików znajdujących się w danym miejscu. Efekt taki można uzyskać stosując po poleceniu kombinację znaków: *.* np.

copy *.* D:\ 

Pierwsza gwiazdka oznacza nazwę pliku, a druga rozszerzenie. Można także kopiować wszystkie pliki o określonym rozszerzeniu np. *.txt, albo o określonej nazwie, a dowolnym rozszerzeniu np. auto.*. W razie pytań, zapraszam do komentarzy.

Komentarze

blog comments powered by Disqus