Artykuł

freeimages.com freeimages.com
mar 02 2015
0

Pracuj zadaniowo z Asaną

W ubiegłym tygodniu popełniłem wpis, w którym starałem się przedstawić 8 narzędzi, które można wykorzystać w pracy grupowej. Z wszystkimi tymi systemami pracowałem przez krótszy, lub dłuższy okres czasu. Część z tych produktów można używać również indywidualnie do prywatnych projektów, czy też po prostu w ramach własnej organizacji czasu. Jednym z takich narzędzi jest właśnie tytułowa Asana.

Asana jest stosunkowo prostym produktem za pomocą którego możemy tworzyć projekty z przypisanymi do nich zadaniami. W pewnym sensie jest to więc klasyczna aplikacja z listą TODO, ale ma ona jedną dużą, istotną zaletę w stosunku do konkurencji - silny nacisk postawiono tutaj na kolaborację. Sporym plusem jest również duża liczba aplikacji mobilnych, pośród których nie mogło zabraknąć również tej, przeznaczonej dla zielonego robota. Dziś mam zamiar w praktyce przetestować działanie Asany właśnie na tej platformie.

Opis

Przy pierwszym uruchomieniu będziemy musieli zalogować się do istniejącego konta, bądź też utworzyć nowe, jeśli wcześniej tego nie uczyniliśmy. Logowanie jest niezbędne w tym przypadku. Gdy już przebijemy się przez ten etap, to szybko przekonamy się, że w nasze ręce trafiła bardzo ładna i przejrzysta aplikacja, której interfejs został dopasowany do Lollipopa. Program robi bardzo dobrze wrażenie i w moim osobistym odczuciu, prezentuje się dużo lepiej niż wersja WWW.

W kontekście funkcjonalnym, aplikacja jest trochę ograniczona. W praktyce otrzymujemy bowiem kilka prostych list, wzbogaconych o możliwość dodawania nowych zadań. Oczywiście możemy wyświetlić wszystkie projekty - zarówno te prywatne jak i te, które należą do organizacji w której pracujemy. Możemy również przeglądać i komentować istniejące zadania, a także dodawać nowe, o czym wspominałem już wcześniej. Niby nie jest źle, ale jeśli zestawimy dostępną funkcjonalność z tym co oferuje strona WWW, szybko okaże się, że zabrakło tutaj paru istotnych funkcji.

Dla mnie największym nieobecnym jest kalendarz. Zawsze lubię wiedzieć, co mnie czeka w najbliższych dniach. Póki co, nie ma również kilku innych mniej, lub bardziej ważnych funkcjonalności. Zabrakło tutaj choćby wbudowanego modułu dyskusji, czy statystyk. W praktyce dostaliśmy więc prostą aplikację z listą zadań, która synchronizuje się do chmury.

Podsumowanie

Asana sama w sobie jest dobrym produktem, ale jej mobilna wersja, póki co trochę trąci myszką. Do wersji na Androida przeniesiona została tylko podstawowa funkcjonalność serwisu, związana z dodawaniem i listowaniem zadań. Na szczęście program bardzo dobrze synchronizuje się z wersją webową, więc wiele rzeczy można zrobić właśnie tam. Twórcy wypuszczają też bardzo często aktualizacje i liczę że w kwestii aplikacji na Androida nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa, dlatego też dam im jeszcze szansę;-)

Informacje zbiorcze

  • Wymagania: Android 4.0 lub nowszy
  • Testowano na: Samsung Galaxy Note 3, Android 5.0
  • Język polski: Nie
  • Cena: darmowa
  • Google Play: Asana
  • Rekomendacja:

*/***

Szukasz ciekawych i przydatnych aplikacji na Androida/WP? Sprawdź inne posty z kategorii aplikacja tygodnia.

Znasz dobrą aplikację mobilną? Daj mi o niej znać!

Komentarze

blog comments powered by Disqus