Artykuł

google google
kwi 28 2010
0

Praktyczne porady dla użytkowników systemu Android

Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o Androidzie, o systemie stworzonym dla Internetu, to w tym momencie, ciężko było mi pojąć jak takie rozwiązanie może odnieść sukces, w momencie gdy połączenia z Internetem w Polsce są drogie, ekran telefonu/smartfonu zwykle bywa dość mały i ciężko wyświetlić na nim coś sensownego. Moje wyobrażenia zmieniły się, gdy pewnego dnia w 2009 roku, znalazłem recenzję smartfonu HTC Hero na jednym z krajowych portali. I cóż mogę powiedzieć Hero mnie po prostu zachwycił. I to zarówno sam aparat jak i towarzyszący mu system Android. W późniejszym czasie stałem się posiadaczem tego maleństwa i do dziś jestem pod wrażeniem jego możliwości. Ponieważ można powiedzieć, że z biegiem czasu trochę już poznałem całą tą platformę, to dziś chciałem zaprezentować kilka porad, przydatnych przede wszystkim początkującym użytkownikom Androida.

Zarządzanie pamięcią wewnętrzną telefonu

Ponieważ większość ze smartfonów wyposażonych w Androida, ma zwykle ograniczoną ilość pamięci wewnętrznej, warto wiedzieć jak sprytnie nią zarządzać. Przede wszystkim, należy wspomnieć, że tak naprawdę pamięć telefonu dostępna pod czas normalnej pracy, jest wykorzystywana przez trzy elementy:

 • Aplikacje
 • Pamięć podręczną aplikacji
 • Dane aplikacji

O ile z pierwszym elementem nie za wiele da się zrobić w normalnych warunkach (może poza usunięciem zbędnych aplikacji) o tyle pamięć podręczną oraz dane możemy wyczyścić w Ustawieniach. Aby to zrobić należy wejść do menu, a następnie do sekcji Ustawienia potem Aplikacje, następnie Zarządzaj aplikacjami. Na kolejnym ekranie ukaże się lista aplikacji. Po wybraniu interesującego nas programu, będziemy mogli go odinstalować, wyczyścić cache oraz dane aplikacji. Z usuwaniem danych należy jednak uważać, ponieważ w prosty sposób można skasować ustawienia wielu aplikacji. Ponadto, część aplikacji, zapisuje swoje dane na karcie pamięci, więc w tym przypadku nie wiele nam to da.

Do zarządzania aplikacjami, można wykorzystać również program EStrongs File Explorer, który przedstawiłem w pierwszym wpisie poświęconym aplikacjom dla Androida.

Przeglądarka internetowa Opera Mini

Choć systemowa przeglądarka dostępna w Androidzie jest dość dobrze wyposażona (obsługuje Flash oraz Multitouch), to ma ona jednak dwie dość poważne wady. Niemiłosiernie wolno wczytuje strony i dość mocno zużywa łącze internetowe, co w przypadku wykorzystywania łącz komórkowych, może być szczególnie bolesne.

Jednak istnieje alternatywa. Kilka dni temu, kiedy to opisywałem różne przydatne aplikacje na Androida, wspomniałem o przeglądarce Opera Mini 5. I choć jest ona wciąż w wersji beta, jest to niewątpliwie doskonała alternatywa w stosunku do standardowego browsera. Podstawowa zasada - pionująca szybkość działania aplikacji jak i ładowania stron. Przy tych zaletach, mało znaczący staje się brak Flasha, który przy tak nie wielkim ekraniku, pewnie by tylko przeszkadzał (dostępność Flasha może się zmienić po premierze Androida w wersji 2.2 czyli Froyo), a także brak Multitoucha, który ma się jednak pojawić docelowo w pełnej wersji.

Pewny niesmak, może budzić brak integracji z systemem, czyli możliwość zastąpienia Operą, domyślnej przeglądarki systemowej, ale łatwo można to naprawić instalując z Marketu aplikację Make Opera Default Browser.

Po instalacji tej aplikacji, wystarczy wykonać jakąś czynność, która aktywuje przeglądarkę internetową, a następnie z listy która się pojawi wybrać nową opcję i zaznaczyć opcję, aby zawsze korzystać z tej aplikacji.

Kopia zapasowa ważnych danych

Wraz z rozwojem telefonów, wzrasta ich znaczenie oraz ilość danych, które na nich przechowujemy. Dlatego zawsze warto być zabezpieczonym np. przez wykonywanie kopii zapasowych ważnych danych. Jest to również przydatne, kiedy planujemy aktualizację oprogramowania.

W drugim wpisie poświęconym aplikacjom dla Androida opisałem program MyBackup. Program ten, dla przypomnienia tworzy kopie zapasową wielu elementów użytkowanych w naszym systemie. Możemy backupować:

 • Aplikacje
 • Kontakty (jeśli posiadamy kontakty Google, operacja skrajnie niezalecana)
 • Logi połączeń
 • Zakładki
 • Wiadomości SMS/MMS
 • Ustawienia kalendarza
 • Ustawienia systemowe
 • Ustawienia pulpitów
 • Alarmy
 • Słowniki
 • itd...

Jak widać lista elementów, dla których możemy wykonać kopię zapasową jest naprawdę długa. Warto zaopatrzyć się w tę aplikację, wydać te kilka dolarów (wersja testowa działa tylko 30 dni) i mieć dane pod kontrolą.

Bateria pod kontrolą

Słaba bateria to zwykle krytyczny moment dla każdego telefonu, dlatego zawsze warto trzymać rękę na pulsie. Aby mieć szybki wgląd, w dokładny poziom zużycia baterii, warto skorzystać z jakiegoś prostego widgetu, który pokazuje dokładny poziom naładowania baterii w procentach. Jeden z bardziej popularnych widgetów, można pobrać np. stąd.

Root

Każdy z bardziej zaawansowanych użytkowników Androida, z czasem zaczyna coraz bardziej mieszać w systemie. W pewnym momencie, można poczuć się nawet trochę ograniczonym. Jako, że Android oparty jest na Linuxie, istnieje tutaj coś takiego jak Root. Są to specjalne uprawnienia administracyjne, które dają nam nieograniczoną władzę w zainstalowanym systemie. Dla dobra użytkowników, tryb (tak właściwie konto Roota) ten jest domyślnie wyłączony, a w przypadku Androida dostęp do niego jest dość poważnie utrudniony. Dlatego złamanie zabezpieczeń systemowych często wiąże się z utratą gwarancji!. Jednak, jeśli mimo wszystko jesteście zdeterminowani by uzyskać roota. Warto sięgnąć np. do porad zawartych na forum.android.com.pl. Uprawnienia administracyjne dają wiele korzyści, m.in. pozwalają zainstalować wiele ciekawych aplikacji, które bez Roota nie mogłyby funkcjonować. W starszych wersjach Androida, pozwalają na bezproblemowe korzystanie z Bluetooth.

Zmiana oprogramowania - ROMU

Uzyskując tryb Roota, zyskujemy również możliwość zmiany oprogramowania, na te mniej oficjalne. W ten sposób, możemy wgrać np. oprogramowanie 2.1 dla HTC Hero, który w dniu tego wpisu ma domyślnie zainstalowane oprogramowanie w wersji 1.5. Niestety wiele ROMów bywa niestabilnych, wywołujących błędy tzw. Force close. Dlatego przed wgraniem określonego ROMu zawsze warto wykonać Nandroid backup z poziomu Recovery i przede wszystkim poczytać opinie znajdujące się w Internecie.

Świetnym źródłem ROMów jest niewątpliwie forum xda-developers. Porady, polskie opisy oraz tutoriale można znaleźć na forum.android.com.pl, do którego link zamieściłem w tekście powyżej.

Trzy partycje na karcie SD

Na początku tego wpisu wspomniałem o miejscu zajmowanym przez aplikacje w pamięci telefonu. Napisałem również, że nie da za bardzo sobie z tym poradzić w normalny sposób. Sytuacja jednak zmienia się, kiedy posiadamy uprawnienia Roota i zmieniamy ROM na inny.

W takim przypadku, rodzi się możliwość instalacji aplikacji na karcie pamięci. Jenak musimy spełnić w tym przypadku kilka warunków:

 • Użytkowany przez nas ROM musi posiadać aplikację Apps2SD
 • Karta pamięci musi zostać odpowiednio sformatowana
 • Karta pamięci musi być szybka - przynajmniej Class 4, optymalnie - Class 6 i wyżej

Poprawnie sformatowana karta pamięci zawiera z reguły trzy partycje:

 • Partycja FAT - największa
 • Partycja EXT2/EXT3/EXT4 około 500MB
 • Partycja Swap około 32MB

Partycję Swap jest wykorzystywana jako dodatkowa pamięć RAM. Jeśli ROM jest porządnie zoptymalizowany to można ją spokojnie pominąć. O tym jak można sformatować kartę, można przeczytać np. w tym tutorialu.

Zarządzanie procesami

Choć obecne Smartfony posiadają całkiem spore zasoby RAMu, a sam Android system oczyszczania pamięci (Garbage Collectora) to czasami warto zadbać samemu o nasz RAM. Bo im więcej wolnego RAMu i mniej aplikacji chodzących w tle, tym mniejsze zużycie zasobów, a tym samym baterii i generalnie szybsze działanie telefonu.

W tekstach poświęconych aplikacjom, opisałem dwa programy, które mogą nam pomóc na tym poletku. Są to mianowicie:

 • Autostarts
 • ProcessManager

Pierwsza z nich wymaga Roota i pozwala na wyłączenie zbędnych aplikacji, które startują podczas systemu, a także wielu różnych zdarzeń, do których dochodzi co chwile w naszym systemie.

Druga pozwala na automatyczne i ręczne zabijanie istniejących procesów. Warto tutaj poustawiać odpowiednie wyjątki, aby nie uwalić czasem jakiś ważnych procesów systemowych (choć i tak pewnie by same wstały;)).

ShootMe - zrzuty ekranu z Androida

Na koniec jeszcze mała atrakcja. Jeśli uzyskaliśmy uprawnienia administracyjne w naszym telefonie, to możemy się pokusić o instalację aplikacji ShootMe wykonującej zrzuty ekranu. W ten właśnie sposób powstały screeny widoczne w dwóch poprzednich wpisach poświęconych aplikacjom do Androida.

Po uruchomieniu ShootMe, screeny wykonujemy przez potrząśniecie telefonem.

UWAGA. Niektóre z czynności opisane we wpisie, mogą się przyczynić do utraty gwarancji telefonu. Autor nie ponosi odpowiedzialności za czynności wykonywane przez czytelników.

Data ostatniej modyfikacji: 11.02.2014, 09:24.

Komentarze

blog comments powered by Disqus