Artykuł

gru 02 2008
0

Prezentacja SuSe 9.3 Proffesional

Suse jest obecnie jedną z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa. Rozwija się ona dynamicznie i szybko zyskuje grono kolejnych zwolenników. Warto zwrócić uwagę że SuSe występuje w wersji zarówno dla użytkowników prywatnych jak i komercyjnych. Wersja dla użytkowników domowych oznaczona jest jako Personal (w nowszych wersjach dystrybucja dla użytkowników nie komercyjnych nazywana jest OpenSuSe). Użytkownicy komercyjni otrzymują wersję Proffesional, w której poza zwiększona ilością oprogramowania posiadają również dostęp do Help desku.

SuSe jest niewątpliwie solidną dystrybucją, która nadaje się dla każdego. Zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych. Instalacja systemu jest bardzo prosta. Proces instalacji jest przeprowadzany w oparciu o wygodny kreator. Oczywiście bardziej zaawansowani użytkownicy mogą ingerować w instalację w dość znaczący sposób, ale nie jest to wymagane. Większość rzeczy wykonywanych jest automatycznie, dzięki czemu każdy użytkownik otrzymuje te standardową domyślną konfigurację.

[im=1]

Dystrybucja dostarczona jest na 5 płytach CD. Ilość pakietów, które zostaną wybrane do zainstalowania, determinuje długość czasu instalacji. Oczywiście część z pakietów jest obowiązkowa, część można spokojnie pominąć, a część może być po prostu przydatna. System poprawnie wykrywa większość dostępnych na rynku urządzeń. Nie jest wymagana instalacja jakichkolwiek zewnętrznych sterowników. SuSe bez problemu wykrywa karty dźwiękowe, za których obsługę i konfigurację odpowiedzialny jest dobrze wszystkim znany moduł Alsa. System radzi sobie również z kartami graficznymi, sieciowymi, skanerami i innymi urządzeniami, które stanowią wyposażenie typowego peceta czy też laptopa.

Sercem każdego systemu Unixowego jest tzw. kernel. W języku Polskim pojęciem tym określamy jądro systemu. To właśnie kernel odpowiada za obsługę urządzeń, systemu plików itd. Do SuSe 9.3 został dołączony kernel o numerku 2.6.11. Oczywiście zawsze możemy ściągnąć i zainstalować najnowszą wersję jądra systemu (aktualizacje dostępne są bezpośrednio w systemie). Po instalacji otrzymujemy gotowy do pracy system z środowiskiem graficznym wybranym podczas instalacji (domyślnie jest to KDE, ale można wybrać także Gnome, Flubox itp.).

Konfigurację systemu możemy przeprowadzić za pomocą świetnego narzędzia jakim jest YaST. Narzędzie pozwala nam przejąć pełną władzę nad naszym Susełkiem. Aby skorzystać z tej specjalnej aplikacji należy się uwierzytelnić przy pomocy konta roota (jest to specjalne konto użytkownika w systemach Unixowych posiadające specjalne uprawnienia dające prawa do kontroli całego systemu). Dzięki YaSTowi łatwiej będziemy mogli skonfigurować nasz system, szybko dokonamy aktualizacji, czy zainstalujemy dodatkowe pakiety, które w tej dystrybucji dostarczane są w popularnych paczkach o roszerzeniu *.rpm. Możemy także oczywiście instalować pakiety spoza dysków instalacyjnych. Mogą to być zarówno wspomniane paczki rpm jak i pliki źródłowe które kompilujemy za pomocą kompilatora gcc który jest domyślnie instalowany w naszej dystrybucji.

To co zawsze było plusem otwartych systemów to brak monopolu. Każdy z użytkowników może wybrać dowolną dystrybucję, może dowolnie skompletować swoje oprogramowanie, wybrać odpowiednie jądro systemu, powłokę graficzną, sposób użytkowania systemu: czy za pomocą interfejsu graficznego czy tekstowego. Tak jest i również w przypadku SuSe. Mamy np. kilka przeglądarek począwszy od Firefoksa przez Konquera a kończąc na Epihany. Mamy wiele odtwarzaczy multimedialnych, programów do biura, edukacyjnych, gier, czy też programów narzędziowych. Dla każdego coś miłego.

W SuSe 9.3 otrzymujemy także najnowszą wersję świetnego pakietu biurowego Open Office (tutaj w wersji 2.0!). Wielbiciele gier komputerowych również znajdą tu coś dla siebie. Linux jest także bardzo dobrą platformą dla programistów. Mamy tu np. C++ i Pythona. Wiele Windowsowych płatnych programów ma tu swoje darmowe i naprawdę konkurencyjne odpowiedniki.

Jeśli ktoś zatęskni za Windowsowym oprogramowaniem zawsze może się wspomóc programem Wine. Jest to specjalna aplikacja - emulator, która symuluje API systemu Windows. Wine uruchomi dużą cześć aplikacji z okienek. Jeśli ktoś z użytkowników chce korzystać z obu systemów naraz, również nic nie stoi na przeszkodzie. Oba systemy mogą żyć bezkonfliktowo na jednym dysku. Zaleca się jednak wydzielenie osobnej partycji (w wypadku SuSe lepiej wygospodarować wolny obszar niepodzielony na partycje) dla każdego systemu. Aby taka konfiguracja działała bezproblemowo należy najpierw zainstalować Windows, a następnie SuSe. Do obszaru startującego zostanie dodana wtedy specjalna aplikacja nazywana bootloaderem, w której będziemy mogli wybierać który system chcemy w danej chwili bootować.

SuSe 9.3 Professional jest systemem niewątpliwie godnym uwagi. Polecam każdemu zainstalowanie i przetestowanie tego systemu. Zawsze możemy wykonać instalację obok Windowsa lub na wirtualnym PC przygotowanym pod aktualnie używanym system operacyjnym.

Data ostatniej modyfikacji: 14.08.2011, 20:03.

Komentarze

blog comments powered by Disqus