Artykuł

smashing magazine smashing magazine
sie 18 2013
0

Projektowanie witryn internetowych User eXperience - recenzja książki

Gdy rozmawiam czasem ze znajomymi zajmującymi się tworzeniem stron internetowych we wszelkiej maści agencjach interaktywnych, z reguły opisują oni przebieg swojej pracy bardzo podobnie:

  • Zbieranie wymagań
  • Projektowanie
  • Programowanie
  • Testowanie
  • Przekazanie witryny odbiorcy

Na pozór wszystko wygląda w porządku, ale wystarczy chwilę pomyśleć by zdać sobie sprawę, że w całym tym procesie zabrakło jednego, niezwykle ważnego elementu - użytkownika końcowego.

Projektowanie witryn internetowych pod kątem potrzeb użytkownika końcowego, to stosunkowo mało popularny trend, szczególnie w przypadku nie dużych projektów. Moim zdaniem jest to poważny błąd, bo co z tego że programista zrobi ładną witrynę, która będzie podobać się szefowi, ale jednocześnie będzie totalnie niefunkcjonalna dla potencjalnych odbiorców?

Jeśli sprowadziłeś na swoją witrynę rzeszę użytkowników, ale nie widzisz żadnej konwersji z tego ruchu, być może warto na chwilę przystanąć i pomyśleć.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie lektura tytułowej książki Projektowanie witryn internetowych User eXperience przygotowanej przez niezastąpiony zespół Smashing Magazine. Po części już zdradziłem, że naprawdę warto to zrobić, ale w dalszej części tekstu postaram się Wam uzmysłowić dlaczego;-)

Dla kogo jest ta książka?

Na początek warto byłoby ustalić grupę odbiorców tej książki. W tym przypadku nie będziemy jednak mówić o początkujących, czy zaawansowanych użytkownikach, ponieważ niniejszą pozycję może przeczytać praktycznie każdy, kto ma jakąkolwiek styczność z tworzeniem stron WWW. Mówię tu zarówno o programistach, grafikach, testerach, ale także i o właścicielach tych witryn.

Pozycja została tak skonstruowana, że w każdej chwili można przeczytać dowolny rozdział, bez znajomości szerszego kontekstu pozycji.

Zawartość

Podręcznik został podzielony na pięć tematycznych części, które z kolei przekładają się na 33 konkretne rozdziały. Materiału jest jak widać sporo. Tak jak wspominałem wcześniej, książki nie trzeba czytać od deski do deski, ale można wybrać konkretne fragmenty, które w danej chwili nas najbardziej interesują.

W praktycznie każdym rozdziale znajdziemy interesujące rysunki, tabele oraz schematy, które pomogą lepiej nam zrozumieć przedstawioną partię materiału. Zwieńczeniem każdej partii materiału jest wykaz odnośników do materiałów, które przyczyniły się do powstania określonego rozdziału.

Podczas lektury przydatna będzie ogólna wiedza z obszaru programowania oraz IT. Już w pierwszych rozdziałach poruszane są m.in. zagadnienia związane z metodyką projektowania Agile, czy z podejściem wodospadowym. Co prawda autorzy starają się opisać każde z przytoczonych zagadnień, ale niewątpliwie często przedstawiona tam wiedza wymaga uzupełnienia.

Książka pisana jest dość przystępnym językiem, co jest w sumie standardem w przypadku publikacji Smashing Magazine. Macie więc gwarancji, że podczas lektury tych 450 stron, nie będziecie się nudzić, ani tym bardziej męczyć;-)

Podsumowanie

Ciężko cokolwiek więcej napisać na temat tej książki, ponieważ jest to solidnie przygotowana pozycja przygotowana przez znany i ceniony zespół Smashing Magazine.

Wydaje mi się, że lektura jest całkiem przystępna i ciekawa. Mimo małej czcionki czyta się ją bardzo szybko;-) Jeśli już jesteśmy przy składzie, to warto wspomnieć, że przynajmniej w moim egzemplarzu pojawił się problem z wyrazistością zawartych tutaj schematów. Użyto w nich jasno-szarej czcionki, która miejscami wygląda bardzo nie wyraźnie i trzeba wytężyć wzrok by przeczytać napisany nią tekst.

Nie miałem styczności z oryginałem, więc nie mogę wypowiedzieć się o tłumaczeniu. Nasi rodzime tłumacze postanowili utrzymać oryginalny termin user experience, który jest swego rodzaju motywem przewodnim tej książki.

Poza tym, wszystko jest jak w najlepszym porządku. Standardowo zachęcam do zapoznania się z przykładowym rozdziałem oraz spisem treści - odnośnik jak zwykle w metryczce poniżej;-)

Link do książki: Projektowanie witryn internetowych User eXperience. Smashing Magazine.

Spis treści + bezpłatny fragment książki: Projektowanie witryn internetowych User eXperience. Smashing Magazine.

Partnerem cyklu jest grupa wydawnicza Helion.

Data ostatniej modyfikacji: 16.02.2014, 15:45.

Komentarze

blog comments powered by Disqus