Artykuł

gru 15 2008
0

Przydatne dodatki do Firefoksa

Firefox jest niewątpliwie jedną z najlepszych przeglądarek Internetowych. Dostępny jest praktycznie na wszystkich liczących się systemach operacyjnych. Szybko i w miarę bezpiecznie otwiera strony, posiada wiele unikalnych funkcji. Oczywiście Firefox nie jest pozbawiony wad. Największą bolączką jest duże zużycie pamięci w czasie przeglądania stron. Jednakże ilość zalet przechyla szalę na stronę Firefoksa. Jedną z największych, o których nie wspomniałem powyżej jest możliwość rozszerzenia Firefoksa dodatkami przygotowanymi przez użytkowników, które zmieniają wygląd i wzbogacają funkcjonalność przeglądarki. W poniższym artykule postaram się przedstawić opis kilku godnych uwagi rozszerzeń.

Adblock Plus - usuwa reklamy

Adblock Plus jest jednym z pierwszych dodatków, w który powinniśmy wzbogacić naszego Firefoksa. Pozwala na blokowanie wszystkich popularnych typów reklam. W rozszerzeniu, w sekcji ustawień (patrz screen 1) możemy ustawić odpowiednią subskrypcję filtrów. Im lepsze filtry, tym mniej reklam zostanie przepuszczonych. Oczywiście możemy sami dodawać nowe reguły w trakcie używania aplikacji. Jeśli jakaś strona stosuje wyjątkowe sprytne obejścia, możemy zablokować np. określony katalog należący do tej strony, z którego mogą być wyświetlane potencjalne reklamy. Po wyłączeniu reklam nasze strony na pewno będą ładować się dużo szybciej, a przeglądanie Internetu stanie się przyjemnością:)

Uwaga. Jeśli z jakiś przyczyn, nie chcemy blokować reklam z określonej domeny, możemy wyłączyć blokowanie określonej strony (opcja dostępna jest po rozwinięciu strzałki AdBlocka). W regułach filtrów, strona dla której wyłączyliśmy blokowanie, będzie oznaczona kolorem zielonym (screen 1).

Firebug - narzędzie dla webdeveloperów

Narzędziem, które na pewno zostanie przez Internautów (szczególnie tych aktywnie tworzących witryny WWW) zauważone jest Firebug. Jest to darmowe rozszerzanie pozwalające na debugowanie (testowanie) naszej strony. Co ciekawe narzędzie pozwala edytować stronę w locie. Dzięki temu widzimy jak wpisany przez nas fragment kodu, atrybut, tag etc. wpływa na zachowanie się witryny. W Firebugu otrzymujemy szczegółowe informacje na temat dowolnego elementu naszej witryny. Konsole otwieramy klikając ikonkę robala znajdującą się w pasku stanu. Otwiera nam się okno Firebuga (patrz screen 2, domyślnie otwiera się sekcja HTML). Kiedy najedziemy kursorem na dowolny fragment kodu, podświetla się na ekranie element strony opisany tym kodem. Im bardziej zgłębiamy się w drzewo znaczników, tym uszczegółowienie staje się większe. W prawej części okna przedstawionego na screenie, określone są wartości CSS dla zaznaczonego obecnie elementu.

Na zakładce CSS, dostępny jest listing styli podpiętych dla tej strony. Wartości, klasy, atrybuty dostępne na tym listingu, mogą być również edytowane dynamicznie w trakcie działania aplikacji. Zmiany te nie zostają jednak uwzględnione w plikach strony i są widoczne tylko na ekranie użytkownika

Następna zakładka przedstawia kod JavaScript użyty na badanej stronie WWW. Firebug pozwala na debugowanie tego kodu i wykrywanie potencjalnych błędów w skryptach . Jest to niewątpliwie ważna cecha tego rozszerzenia, ponieważ kod JavaScript z reguły ciężko dobrze przetestować.

Ostatnia, użyteczna zakładka z punktu widzenia użytkowników to DOM. Na tej zakładce, możemy rozebrać stronę na elementy charakterystyczne dla drzewa DOM.

Flagfox - lokalizacja serwera

Flagfox jest raczej swego rodzaju gadżetem informacyjnym. Po załadowaniu jakiejkolwiek strony, w pasku adresu pojawia się flaga (patrz screen 3). Flaga reprezentuje kraj, w którym znajduje się serwer strony WWW, na której się obecnie znajdujemy. Po kliknięciu flagi, zostaniemy przeniesieni na stronę Geotool, na której zostanie przedstawiona lokalizacja serwera na mapie. Ponieważ mapa oparta jest na usłudze Google'a, tam gdzie to możliwe otrzymamy dostęp do satelitarnych zdjęć okolicy.

FlashGot - pobieraj pliki z menadżerami pobierania

Jeśli irytuje Cię domyślny menadżer plików zawarty w Firefoksie, to powyższy dodatek jest stworzony właśnie dla Ciebie. FlasGot pozwala na swobodne korzystanie z zewnętrznych menadżerów pobierania. Możemy wykorzystać np. rewelacyjny Free Download Manager. Po instalacji rozszerzenia, możliwość skorzystania z zewnętrznej aplikacji uzyskujemy w momencie, gdy klikniemy na link do pliku, który chcemy pobrać (patrz screen 4) i na liście rozwijanej FlashGot, wybierzemy interesującą nas aplikację.

SearchPreview - miniaturki wyszukiwanych stron

Jeśli wyniki wyszukiwania stron, zawierające tylko suchy tekst Cię nie przekonują, warto skorzystać z takiej sytuacji z rozszerzenia GooglePreview. Wtyczka pozwala na wyświetlenie miniaturek szukanych stron i dołączenie ich w wynikach wyszukiwania w dwóch najpopularniejszych wyszukiwarkach czyli Google (patrz screen 5) i Yahoo. Oczywiście musimy się liczyć z pewnymi opóźnieniami w aktualizacji miniaturek. Jednak im strona bardziej popularna, tym szybciej ma aktualizowane miniaturki.

IE Tab - Internet Explorer w Firefoksie

Ostatnia wtyczka, którą chciałbym dzisiaj omówić to IE Tab. Przyda się ona w szczególności webmasterom, często dokonującym zmian w swoich stronach. IE Tab pozwala w szybki i wygodny sposób zmienić naszego poczciwego Firefoksa w Internet Explorera. Wystarczy kliknąć ikonkę na pasku stanu (patrz screen 6), aby Firefox zaczął wyświetlać strony, w sposób w jaki robi to Internet Explorer. Jest jednak jedno małe ALE. Dodatek IE Tab korzysta z silnika zainstalowanego w naszym komputerze Internet Explorera. Tak więc jeśli nie posiadamy w systemie IE, niestety nie skorzystamy z funkcjonalności tego dodatku.

Uwaga

Wszystkie przedstawione powyżej pluginy oraz wiele innych, dostępne są na oficjalnej stronie Firefoksa.

Przydatnych wtyczek jest na pewno więcej. W tym artykule wymieniłem tylko kilka takich, których ja używam na co dzień i chciałbym je polecić Wam, drodzy czytelnicy:)

Data ostatniej modyfikacji: 06.06.2013, 08:52.

Komentarze

blog comments powered by Disqus