Artykuł

mar 28 2012
0

Rainmeter - magiczne widgety na pulpicie Windowsa

Od dawien dawna, bardziej zaawansowani użytkownicy komputerów lubowali się w ich customizacji (wiem, że jest to dziwnie spolszczone słowo, ale ciężko w języku polskim oddać jednym stwierdzeniem to, co kryje się pod tym angielskim terminem). Szerokie pole do popisu mają w tym miejscu szczególnie użytkownicy Linuxa, którzy już na starcie mogą wybierać jedno z wielu środowisk graficznych. Użytkownicy Windowsa zawsze mieli gorzej, ponieważ liczba opcji umożliwiających zmianę ustawień powłoki była (i jest) raczej mocno ograniczona. W teorii, w popularnych okienkach można zainstalować również niezależne powłoki (np. Litestep, które w dość diametralny sposób zmieniają wygląd i zachowanie systemu, jednak w praktyce, bywają one niestabilne i bardzo ciężkie w konfiguracji.

Od pewnego czasu istnieje jednak rozwiązanie pośrednie (o którym dowiedziałem się od jednego z czytelników), a jest nim aplikacja Rainmeter, która co prawda nie pozwoli na zmianę systemowej powłoki, ale w prosty sposób umożliwi instalację wielu użytecznych widgetów na pulpicie naszego Windowsa (tudzież nazywanymi skórkami).

Bardziej zaawansowani użytkownicy również nie powinni być zawiedzeni, a wszystko to za sprawą specjalnie przygotowanych plików konfiguracyjnych dla naszych widgetów.

Instalacja

Aby rozpocząć zabawę z Rainmeter, trzeba go najpierw zainstalować. Potrzebny do tego będzie oczywiście plik instalacyjny, którego najnowszą wersję znajdziecie na stronie projektu.

W trakcie instalacji, mamy możliwość zainstalowania 32 lub 64 bitowej wersji aplikacji - o ile oczywiście nasz system obsługuje obie architektury.

Rainmeter działa na wszystkich Windowsach począwszy od XP z SP2 wzwyż (obsługuje nawet Windows 8). Sam plik instalacyjny zajmuje nieco ponad 1MB i zawiera w sobie polską lokalizację aplikacji. Prawdziwa siła drzemie jednak w samych skórkach, tematach i ich odpowiedniej konfiguracji, o czym dowiecie się z dalszej części wpisu.

Po instalacji i pierwszym uruchomieniu, na pulpicie Waszego Windowsa, powinny się pojawić pierwsze widgety dla tematu Ilustro. Może nie prezentuje się on jakoś wybitnie ciekawie, ale to tylko przedsmak tego, co może dostarczyć na Wasze pulpity Rainmeter.

Skórki i tematy, czyli konfiguracja aplikacji

Terminy skórka i temat w aspekcie wizualnym aplikacji/systemu, w języku polskim są raczej bliskie sobie, dlatego początkowo ciężko może być nam się odnaleźć w takiej terminologii użytej w aplikacji. W tym przypadku, obie definicje znaczą zgoła co innego, co pokażą kolejne zrzuty ekranu z sekcji ustawień aplikacji.

Skórki

Skórka to najogólniej pojedynczy widget. Z reguły, skórki uporządkowane są w zestawy, które dostarczają niezależni twórcy. Jak widzicie na screenie 3, u siebie takich zestawów skórek mam kilka (ABP, CLN, Elegance2 itd.). Po rozwinięciu drzewa wybranego zestawu, widoczne będą pewne grupy widgetów, które nie jako reprezentują to co na tych widgetach się znajduje np. Clock, Feed, System itp.

Rozwijając drzewo dalej, znajdziemy już konkretne pliki konfiguracyjne. Każdy z nich, reprezentuje konkretny widget, który zawsze może mieć tylko jedną aktywną instancję na raz.

Jeśli kliknięty przez nas widget, znajduje się aktualnie na ekranie, to okno aplikacji wypełni się jego ustawieniami.

Z tego poziomu łatwo zmienić konfigurację określonej skórki. Co możemy zmienić? Głównie będą to określone zachowania widgetu oraz jego właściwości:

 • Współrzędne
 • Pozycja
 • Kolejność ładowania
 • Poziom przezroczystości
 • Akcja po najechaniu (hover)
 • Przeciąganie
 • itd.

Na tym ekranie możemy się również dostać do szczegółowej konfiguracji skórki zawartej w pliku konfiguracyjnym. Dostęp do tej opcji uzyskujemy po kliknięciu na przycisk Edytuj. Funkcja ta jest jednak zalecana bardziej zaawansowanym użytkownikom.

Tematy

Temat to zapisana konfiguracja wcześniej utworzonego zestawu skórek. W skład tematu mogą wchodzić kompletnie różne widgety dostarczone od różnych dostawców.

Tematy najczęściej wykorzystywane są jednak przez twórców skórek do tworzenia pewnej spójnej, uporządkowanej całości.

Na dole ekranu znajduje się jeszcze jedna ważna opcja - Kopia zapasowa. Umożliwia ona nam zebranie całego naszego dorobku z Rainmeter do pliku rmskin używanego przez aplikację. Dzięki temu, później w łatwy sposób będziemy mogli odtworzyć wszystkie nasze ustawienia i konfiguracje - na tym samym, bądź też innym komputerze.

Inne ustawienia aplikacji

Na ostatniej zakładce, znajdziecie ustawienia aplikacji - w tym m.in język aplikacji oraz opcję sprawdzania aktualizacji.

Instalacja skórek, tematów oraz pluginów

Tak jak wspomniałem wcześniej, standardowy temat aplikacji nie powala na kolana i prawdopodobnie prędzej czy później będziecie chcieli zainstalować coś nowego.

W sieci istnieje kilka miejsc (które zresztą sami autorzy aplikacji polecają na swojej stronie), z których można pobrać dodatki do Rainmeter. Są to m.in następujące strony:

Co znajdziecie pod powyższymi linkami? Przede wszystkim twórczość użytkowników, czyli tematy z zawartymi autorskimi skórkami oraz pluginami.

Pliki dystrybuowane na potrzeby aplikacji, zapisywane są w charakterystycznych archiwach *.rmskin. Pliki tego typu, skojarzone są właśnie z aplikacją Rainmeter. Po kliknięciu na dowolny tego typu plik, na ekranie pojawi się ekran instalacji dodatku (przykład na screenie 7).

W tym momencie, poznamy podstawowe fakty związane z instalowaną paczką:

 • Nazwę
 • Autora
 • Wersję
 • Listę zestawów skórek (nie pojedyncze skórki)
 • Listę zawartych tematów
 • Listę dodatków
 • Listę pluginów
 • Listę instalowanych czcionek

Dodatkowo, możemy zdecydować się by już na starcie został zaaplikowany wybrany temat oraz aby aplikacja Rainmeter została uruchomiona po instalacji.

Co możemy uzyskać? W gruncie rzeczy możliwości są nieograniczone i od nas zależy w jaki sposób połączymy różne skórki, lub być może stworzymy je sami. Mi w szczególności do gustu przypadł temat Omnimo, który swoją stylizację opiera na popularnych kafelkach z Windows Phone (wkrótce również z Windows 8). W tym przypadku, wykonano naprawdę wiele wspaniałej roboty a same możliwości konfiguracji poszczególnych skórek budzą podziw.

Co można umieścić na pulpicie?

Poniżej znajduje się lista najciekawszych moim zdaniem skórek jakie możemy umieścić na pulpicie. Część z nich widoczna jest na screenie 8. W praktyce nie ma w tej materii żadnych ograniczeń. Jeśli chcemy pobierać dane z jakiejś usługi, to wystarczy że udostępnia ona odpowiednie API.

Przykładowe skórki:

 • Liczba nieprzeczytanych wiadomości w poczcie Gmail
 • Pogoda
 • Obsługa programu audio (Foobar2000, Windows Media Player, iTunes, Winamp itd.)
 • Wyświetlanie wydarzeń z kalendarza Google
 • Skróty do popularnych aplikacji
 • Powiadomienia z Facebooka
 • Skróty do popularnych witryn
 • Ustawienia i narzędzia systemowe
 • Użycie procesora, pamięci RAM, przestrzeni dysku twardego itp.

Na koniec nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć miłej zabawy z Rainmeter:)

Komentarze

blog comments powered by Disqus