Artykuł

freeimages.com freeimages.com
sty 23 2017
0

Raspberry + Kodi + HDMI-CEC = Zdalnie sterowane media center

Jakieś pół roku temu kupiłem swoją pierwszą malinkę o czym pisałem przy okazji tego wpisu. Przez cały ten czas moja konfiguracja sprawowała się bardzo dobrze, ale ostatnio dostrzegłem pewien istotny problem. Korzystając z DLNA, nie mam żadnego info na temat posiadanych filmów wideo, czy też innych multimediów, co z czasem może być kłopotliwe. Rozwiązania tego problemu nie musiałem długo szukać, a okazało się nim Kodi, czyli sukcesor dobrze znanego swego czasu XBMC.

Instalacja Kodi również nie była problematyczna, ale całe rozwiązanie przyniosło kolejny problem - jak tym wszystkim sterować?

Zdalne sterowanie Kodi

Już jakiś czas temu pisząc jeszcze o XBMC zastanawiałem się w jaki sposób sterować tym media center. W tamtym czasie jako pilota wykorzystywałem po prostu dedykowaną aplikację na Androida. Okazuje się jednak, że można znacznie sobie ułatwić życie, o ile mamy przynajmniej kilkuletni telewizor posiadający HDMI oraz wspierający technologię HDMI-CEC.

Wspomniana wyżej technologia pozwala na sterowanie urządzeniami (w tym przypadku naszą malinką z zainstalowanym Kodi) za pomocą pilota dołączonego do TV:) Wcześniej ta nazwa gdzieś przewijała się przed moimi oczyma, ale nigdy nie zadałem sobie trudu, by rozgryźć na co ona właściwie pozwala. Rozwiązanie okazało się bardzo pozytywnym zaskoczeniem i świetnie sprawdza się w sterowaniu media center.

I jeszcze jedno - by aktywować tą funkcję, nie trzeba robić kompletnie nic. W standardowej instalacji ta funkcjonalność dostępna jest out-of-the-box, aczkolwiek warto dokonać jej konfiguracji. W tym celu powinniście wejść Ustawienia - System - Urządzenia wejściowe - Peryferia - Cec Adapter, a następnie zmienić interesujące Was ustawienia.

Data ostatniej modyfikacji: 25.01.2017, 09:14.

Komentarze

blog comments powered by Disqus