Artykuł

freeimages.com freeimages.com
mar 09 2016
0

Recenzja książki Express.js. Tworzenie aplikacji sieciowych w Node.js

Odkąd zmieniłem pracę (a miało to już miejsce ponad 1,5 roku temu), mam ograniczoną styczność z technologiami frontendowymi. Moja obecna praca koncentruje się na rozwiązaniach backendowych oraz mobile. Tym czasem w świecie JavaScriptu oraz CSSów dzieje się naprawdę sporo.

Jeszcze kilka lat temu, trudno było wyobrazić sobie jakiekolwiek dynamiczne aplikacje, bez języka operującego na backendzie. Obojętnie czy był to PHP, JAVA, czy .Net, zawsze gdzieś z tyłu było jakieś solidne zaplecze. Czasy się jednak zmieniły i dziś możliwe jest stworzenie rozbudowanej aplikacji w oparciu o JavaScript. Sprawcą całego zamieszania jest framework Node.js oraz inne frameworki od niego zależne w tym tytułowy Express.js.

Postanowiłem się przyjrzeć sprawie bliżej - stąd też recenzja książki poświęconej jednemu z dynamiczniej rozwijających się frameworków czyli Express.js. Zapraszam do recenzji :-)

Dla kogo?

Na początku warto sobie odpowiedzieć na standardowe pytanie - kto jest adresatem książki? Z góry zaznaczę, że nie jest ona dla wszystkich. W tym przypadku ważna jest znajomość frameworka Node.js, JavaScriptu oraz ogólna znajomość rozwiązań frontendowych. Autor pisze nawet o biegłości. Jeśli jesteście w podobnej sytuacji jak ja - czyli do tematu siadacie dorywczo, to możecie mieć problem z tą pozycją bez wcześniejszego przygotowania. Znajomość Node.js jest tutaj naprawdę wymagana.

Po spełnieniu tych warunków można powiedzieć, że pozycja jest przeznaczona dla początkujących i średnio-zaawansowanych w Express.js. Książką powinny się również zainteresować osoby zainteresowane przepisaniem swoich istniejących projektów właśnie do tego rozwiązania.

Zawartość

Książka liczy sobie ponad 300 stron, a cały materiał skompensowano w 22 tematyczne rozdziały. Pozycja jest mocno merytoryczna i tak jak pisałem wcześniej, nie jest ona dla każdego i wymaga pewnego przygotowania do tematu.

Wszelkiej maści frameworki na frontendzie, to w moim odczuciu jeden z największych fenomenów ostatnich lat. Jeśli przyjrzeć się tej sekcji developerki, to szybko się okaże, że oprócz działu mobile, rozwija się ona najdynamiczniej. Tytułowa książka jest tego najlepszym przykładem, ponieważ w praktyce dostajemy w nasze ręce opis narzędzia, które bez najmniejszego problemu może operować na strumieniach plikowych bazach danych oraz innych elementach, które jeszcze do niedawna były przeznaczone dla backendu. O ile jeszcze wciąż możemy mówić, że JavaScript jest rozwiązaniem stricte frontendowym...

Express.js dobrze sprawdza się m.in. jeśli chcemy korzystać z:

 • Wielowątkowości
 • Baz danych
 • Systemów uprawnień
 • Routingu
 • Szablonów
 • itp.
 • Wszystkie te kwestie opisane są właśnie na łamach tej książki włącznie z ew. opisem dodatkowych bibliotek potrzebnych do realizacji określonego zadania. Oczywiście możemy je zainstalować za pomocą npm:-)

  Przykłady pokazane w książce, nie są ze sobą jakoś szczególnie powiązane. Nie tworzymy przez całą książkę jednego projektu, aczkolwiek jeden z ostatnich rozdziałów jest swego rodzaju kompilacją wszystkiego co można było znaleźć we wcześniejszych.

  Podsumowanie

  Można powiedzieć, że Express.js to kolejny framework na frontendzie i czy w takim razie w ogóle warto zwracać na niego, skoro za chwile będzie inny, nowy, lepszy? Na to właśnie pytanie stara się udzielić odpowiedzi recenzowana książka i muszę przyznać, że jest ona w tym przypadku twierdząca.

  Express.js jest na zarówno prosty jak i użyteczny w jednym. Można go zastosować w naprawdę w wielu różnych projektach. Oczywiście są sytuacje, w których może on być niewystarczający, ale naprawdę można zrobić na nim wiele. Wystarczy tylko spojrzeć przekrojowo na załączony poniżej spis treści, by zobaczyć jak wiele daje niniejsza książka oraz sam framework. Polecam zainteresowanym oraz wszelkim osobom, które chcą wyciągnąć więcej z Noda.

  Spis treści + bezpłatny fragment książki: Express.js. Tworzenie aplikacji sieciowych w Node.js.

  Kody źródłowe: Express.js. Tworzenie aplikacji sieciowych w Node.js

  Partnerem cyklu jest grupa wydawnicza Helion.

Komentarze

blog comments powered by Disqus