Artykuł

sxc.hu sxc.hu
mar 24 2013
0

Recenzja książki Kuloodporne strony internetowe

Praca w IT nie jest łatwa, ponieważ wymaga ona ciągłej nauki i dostosowywania się do zmieniającego się rynku. Jeśli chcesz więc znaczyć cokolwiek w tej branży i rozwijać się, siłą rzeczy musisz przysiąść po godzinach. Czasem trzeba pomyśleć nad jakimś rozwiązaniem do pracy, innym razem żeby zapoznać się z nową technologią, czy też podszkolić swój język programowania. Na takie rzeczy z reguły nie ma czasu podczas pracy. Samorozwój jest szczególnie istotny w przypadku programistów oraz webmasterów. W moim odczuciu to właśnie te dwie specjalizacje wymagają największej uwagi, ale jednocześnie rekompensują to przyzwoitymi zarobkami.

Jeśli jesteśmy już przy określonych specjalizacjach, to muszę osobiście przyznać, że przez długi czas myślałem, że to właśnie programista ma ciężej niż webmaster. Ostatnio jednak zaczynam zmieniać zdanie, szczególnie po zapoznaniu się z treścią tytułowej książki, która nasuwa u mnie taką refleksję:

Tworzenie stron internetowych jest bajecznie proste, jednak zrobienie idealnego projektu jest praktycznie niemożliwe

O tym dlaczego tak jest, wiedzą chyba najlepiej właściciele stron zrobionych za 50 zł. Wie o tym również autor tytułowej książki, który w interesujący sposób opisuje jak zrobić kuloodporną stronę internetową;-)

Dla kogo jest ta książka?

Na wstępie muszę zaznaczyć, że skróciłem trochę tytuł książki, ponieważ jest on dość długi. Pełny polski tytuł to:

Kuloodporne strony internetowe. Jak poprawić elastyczność z wykorzystaniem XHTML-a i CSS. Wydanie III

W tym momencie należy się jednak kolejne wyjaśnienie, a raczej sprostowanie, ponieważ oryginalny tytuł brzmi:

Bulletproof Web Design: Improving flexibillity and protecting against worst-case scenarios with HTML5 and CSS3 (3rd Edition)

Jak widać w naszym tytule wkradł się mały chochlik, a sama książka wydane w oryginalne w zeszłym roku dotyczy oczywiście HTML5 i CSS3, a nie XHTMLa.

Wróćmy jednak do odpowiedzi na kluczowe pytanie zadane w tym akapicie. Tak więc książka ta, jest najogólniej mówiąc skierowana dla każdego webmastera. Nie jest to kolejny podręcznik do nauki HTMLa, ale raczej poradnik opisujący w jaki sposób opracować kuloodporne rozwiązania we własnej witrynie. Tytułowe kuloodporne strony to przede wszystkim serwisy nastawione na szeroko rozumianą elastyczność. Z pomocą tej książki będziemy więc w stanie przygotować idealnie skalowalne strony działające w zbliżony sposób na rozmaitych przeglądarkach odpalanych na dowolnym urządzeniu. Wkraczamy tutaj również na grunt niezwykle popularnego ostatnio responsive designu.

Oczywiście osoby mocno zaznajomione z tematem wyniosą z tej książki najmniej, ale muszę osobiście przyznać, że kilka aspektów i podejść zaprezentowanych przez autora trochę mnie zaskoczyło.

Zawartość

Całość materiału została zapisana na kartach dziewięciu rozdziałów, z czego 8 prezentuje konkretne zagadnienia tematyczne, natomiast ostatni spaja to wszystko w jedną logiczną całość. Książka napisana jest prostym i przyjemnym językiem, okraszona odpowiednią dozą kodów źródłowych oraz zrzutów ekranowych.

Istotnym elementem są liczne uwagi umieszczana na bokach stron, które mówią nam na co warto szczególnie zwrócić uwagę w przypadku omawianego materiału. Tytułową kuloodporność autor bierze sobie na serio, skupiając się nawet na starszych wersjach przeglądarki Internet Explorer. Z pewnością docenią ten fakt osoby, których strony muszą być dostępne pod praktycznie każdą przeglądarką, którą można znaleźć obecnie na rynku.

Sama książka skupia się głównie na rozwiązaniach opartych na HTML5 oraz CSS3. W pewnym sensie jest to opowieść o tym jak stosować kaskadowe arkusze styli, by strona zawsze wyglądała w zbliżony sposób. Autor duży nacisk stawia na stosowanie jednostek względnych oraz rozwiązań, które pozwalają np. na bezproblemowe powiększenie tekstu strony bez popsucia reszty interfejsu. Jest to obecnie dość duży problem, który powoli zaczyna powracać m.in. za sprawą wspomnianego wcześniej responsive designu.

Podsumowanie

Kuloodporne strony internetowe. Jak poprawić elastyczność z wykorzystaniem XHTML-a i CSS. Wydanie III to książka, która nie jest typowym podręcznikiem HTML oraz CSS, ale jest to bardziej próba nauczenia nas nieszablonowego podejścia w tworzeniu stron. Dobrą stronę nie wystarczy tylko sprawdzić na kilku popularnych przeglądarkach, ale należy ją przygotować w taki sposób, by była zgodna ze standardami, elastyczna i wyświetlała się równie dobrze na dowolnym urządzeniu, przeglądarce oraz rozdzielczości. Najogólniej mówiąc, Twoja witryna powinna być w miarę możliwości kuloodporna.

P.S. Oczywiście inne wymagania mają proste blogi, a inne strony rządowe czy banków, warto również o tym pamiętać i w pewnych aspektach zachować jednak umiar ;-)

Link do książki: Kuloodporne strony internetowe. Jak poprawić elastyczność z wykorzystaniem XHTML-a i CSS. Wydanie III.

Spis treści + bezpłatny fragment książki: Kuloodporne strony internetowe. Jak poprawić elastyczność z wykorzystaniem XHTML-a i CSS. Wydanie III.

Partnerem cyklu jest grupa wydawnicza Helion.

Data ostatniej modyfikacji: 04.06.2013, 13:55.

Komentarze

blog comments powered by Disqus