Artykuł

freeimages.com freeimages.com
kwi 12 2014
0

Router na sterydach dzięki Optware. Na przykładzie ASUS DSL-N55U

Pół roku temu stanąłem przed decyzją zakupu routera, który miał obsługiwać moją nową instalację Neostrady. Z założenia szukałem czegoś odrobinę bardziej zaawansowanego, więc z placu boju z góry odpadły wszelkiej maści Liveboxy, w których wciąż trudno znaleźć jakieś super rozwinięte opcje konfiguracji. Moje nowe urządzenie musiało ponadto posiadać port(y) USB, ponieważ chciałem do niego podłączyć dysk, który miałby być stale dostępny w sieci lokalnej, a także z zewnątrz za pomocą odpowiednich interfejsów. Po stosunkowo krótkich poszukiwaniach, udało mi się znaleźć całkiem obiecujące urządzenie od ASUSA, czyli tytułowy DSL-N55U.

Sam router został bardzo ładnie wykonany i działa naprawdę sprawnie, gorzej jednak ma się sprawa z oprogramowaniem dodatkowym, wykorzystywanym do obsługi niestandardowych funkcjonalności routera. W tym właśnie miejscu, chwilowo zawiodłem się na moim urządzeniu, ale na szczęście szybko odkryłem, że drzemią w nim ukryte, dodatkowe możliwości;-)

Co zastałem na początku?

Tak jak pisałem we wstępie, bardzo zależało mi na tym, by router posiadał przynajmniej jeden port USB, który umożliwi mu obsługę dodatkowych urządzeń - w moim przypadku chodziło o zewnętrzny dysk twardy. Chciałem by router stał się swoistym centrum multimedialnym oraz kontenerem plików w sieci lokalnej. Z radością powitałem więc wbudowany Media Server oraz aplikację Download Master, która za pomocą udostępnionego poprzez WAN interfejsu, umożliwiała pobieranie praktycznie dowolnych plików. Innymi słowy mogłem uruchomić proces ściągania jakiegoś elementu, a gdy dotarłem do domu, czekał on już sobie grzecznie na moim zewnętrznym dysku. Założenia były piękne, jednak w praktyce coś nie do końca wyszło.

Oprogramowanie dodatkowe ASUSa okazało się bardzo niestabilne. Download Master po dość krótkim okresie użytkowania odmawiał posłuszeństwa i tak działo się praktycznie po każdej kolejnej instalacji. Błędy pojawiały się na każdym kroku, czasem nawet nie dawało się tej usługi zainstalować, albo pojawiał się problem gdy na dysku pojawił się także ASUSowy Media Server. Na domiar złego, było to bardzo ograniczone oprogramowanie, w którym nie można było ustawić takich elementarnych opcji, jak choćby liczba maksymalnie pobieranych jednocześnie plików. Innymi słowy, jeśli miałeś do pobrania 10 plików, to żeby nie zajechać dysku, trzeba było je startować pojedynczo. Jednym słowem - KATASTROFA.

Na szczęście tak jak wspomniałem we wstępie, można stosunkowo łatwo ten problem rozwiązać;-)

Zanim zaczniemy

Zasadniczo do pracy z ASUSem można wykorzystać dysk oparty na systemie plików NTFS, ale zdecydowanie polecam sformatować go do formatu ext3 (tudzież ext2 w przypadku pendrive). Jeśli nie masz na swoim komputerze Linuxa, możesz wykorzystać LiveDVD z Mintem, który posiada wbudowane narzędzie GParted, dzięki któremu w prosty sposób sformatujesz swój zewnętrzny dysk do systemu ext3. Tak sformatowany dysk będzie wciąż dostępny w otoczeniu sieciowym Windows.

Optware lekiem na całe zło

Instalacja nieszczęsnego Download mastera daje nam jeden zasadniczy pozytyw - dzięki temu w łatwy sposób możemy zainstalować menadżer pakietów Optware, który umożliwia pobranie ponad 1000 różnych aplikacji. Wystarczy więc wejść do panelu administracyjnego routera (domyślnie będzie to adres 192.168.1.1), a następnie zainstalować i odinstalować Download mastera na wybranej partycji zewnętrznego dysku. Dzięki temu na naszym nośniku pojawi się katalog asusware, będący przyczółkiem dla wspomnianego Optware (tutaj WAŻNA informacja - po usunięciu Download mastera za pomocą panelu administracyjnego - nie kasujcie sami wspomnianego wyżej katalogu).

Teraz świat nowych pakietów, stoi przed Wami otworem!

Optware - podstawowe polecenia

Optware aktywuje się automatycznie na routerze, o ile zewnętrzny nośnik na którym go zainstalowaliśmy jest podłączony do urządzenia. To jest właśnie kluczowy element całego mechanizmu, ponieważ wszystkie pakiety które zainstalujemy, trafiają fizycznie na zewnętrzny dysk. Po jego odłączeniu stracimy więc całą naszą instalację.

Optware to menadżer pakietów, którego domyślna obsługa odbywa się za pomocą linii komend. Aby się do niego dostać, musimy aktywować na naszym routerze telnet. Przy założeniu że stosujecie domyślną dla routera podsieć, odpowiednie ustawienie znajdziecie tutaj.

Po aktywacji telnetu w panelu, możemy się do niego od razu podłączyć. Osobiście polecam do tego celu wykorzystać narzędzie PuTTY, które działa na różnych platformach, nie wymaga instalacji oraz obsługuje wiele rodzajów połączeń. Aby podłączyć się do routera, wystarczy podać jego adres IP, a w opcjach połączenia wybrać opcję telnet. DSL-N55U korzysta z domyślnego portu. Do zalogowania będzie potrzebna również nazwa użytkownika oraz hasło, jednak w tym przypadku wystarczy wpisać dane, które używacie do logowania do panelu administracyjnego routera.

Po podłączeniu się do telnetu, będziecie mogli korzystać z Optware oraz wielu innych komend Linuxowych. Nas interesować będzie polecenie ipkg, które przypisane jest do naszego ulubionego menadżera pakietów. Poniżej kilka jego najważniejszych zastosowań:

Polecenie Opis
ipkg list [nazwa_pelna/czesciowa_pakietu] Wyświetla listę wszystkich, lub pasujących do wzorca pakietów. Listę pakietów można zrzucić oczywiście na wybrane przez was wyjście, np. do pliku
ipkg update Aktualizuję listę dostępnych pakietów. Szczególnie przydatna komenda gdy dodajemy nowe repozytorium pakietów
ipkg install nazwa_pakietu Instaluje wybrany pakiet wraz z jego zależnościami
ipkg upgrade Aktualizuje wszystkie zainstalowane aplikacje
ipkg remove nazwa_pakietu Usuwa pakiet o wybranej nazwie oraz jego zależności

Polecane aplikacje

Lista aplikacji które możemy zainstalować na naszym routerze jest naprawdę spora. Mamy tutaj bowiem wszelkiej maści narzędzia związane z pobieraniem plików, serwery WWW, czy też narzędzia użytkowe, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie;-) Poniżej chciałbym zaprezentować wybrane przeze mnie aplikacje, które osobiście testowałem.

Zanim jednak zaczniecie cokolwiek instalować, mam dla Was małą uwagę. Warto zachować pewien umiar w instalacji pakietów, ponieważ sam router ma ograniczoną moc i zbytnie obciążenie go wszelkiej maści serwerami, może mieć negatywny wpływ na jego codzienną pracę.

Tranmission

Transmission to świetny i stosunkowo lekki klient BitTorrenta. W Optware znajduje się paczka która instaluje zarówno jego silnik jak i webową nakładkę. Tutaj znajdziecie przyzwoity opis instalacji, który u mnie osobiście się sprawdził.

pyLoad

pyLoad to narzędzie które ułatwia pobieranie plików z wszelkiej maści serwisów hostujących oraz po prostu z sieci web. pyLoad napisany jest z wykorzystaniem Pythona. Posiada również swój interfejs webowy. Opis instalacji po polsku znajdziecie tutaj.

Dropbear

Dropbear jest klientem SSH. Po jego instalacji będziecie mogli wyłączyć telnet i cieszyć się tym dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem:-) Opis instalacji znajdziecie tutaj.

Dostęp z zewnątrz

Po instalacji wybranych aplikacji, będziecie mogli z nich swobodnie korzystać w sieci lokalnej, jednak nie będziecie mieli dostępu z zewnątrz. Aby zmienić ten stan rzeczy, będziecie musieli odblokować porty na routerze. Niestety ze względu na ograniczenia oficjalnego firmware, trzeba to robić po każdym restarcie urządzenia/firewalla. Dla przykładu, aby odblokować webowy interfejs transmission, należy wydać następujące polecenie:

iptables -I INPUT -p tcp --dport 9091 -j ACCEPT

Aby odblokować inny port, wystarczy zmienić tylko numer portu po atrybucie --dport. Aby z kolei uzyskać dostęp do udp, wystarczy po atrybucie -p zmienić wartość z tcp na udp.

Tak przygotowaną regułę możecie dodać do skryptu startującego wybraną usługę. Domyślnie znajdują się one w katalogu /opt/etc/init.d i zaczynają się od literki S, za którą stoi dwucyfrowy numer mówiący o priorytecie startu oraz nazwa sama usługi (np. S95transmission).

Bonus

Na koniec mały bonus. W pewien ograniczony sposób, komendy routera można wywoływać również z samego panelu administracyjnego. Wystarczy udać się pod ten link, a następnie wpisać komendę i zatwierdzić ją przyciskiem Odśwież. Często używam tej opcji, gdy będąc poza domem chcę na jakiś czas otworzyć wybrany port.

Podsumowanie

Routery ASUSa to urządzenia, z których w odpowiednich rękach można wycisnąć dużo więcej niż mówi ich specyfikacja. Powyższe porady dotyczyły modelu DSL-N55U, ale wiele z nich zadziała również na innych jednostkach ASUSa.

Wszelkie operacje które wykonywałem w tym tekście, odbywały się zasadniczo na zewnętrznym dysku, nie mniej jednak nieodpowiednia konfiguracja może mieć wpływ na ogólne działanie routera, dlatego zastrzegam że nie ponoszę odpowiedzialności za wszelkie wykonywane przez Was operację. Jeśli nigdy nie miałeś styczności z Linuxem, to albo zacznij od testów na jakimś małym pendrive, albo w ogóle odpuść sobie całą operację.

Komentarze

blog comments powered by Disqus