Artykuł

gru 23 2011
0

Skrypty użytkownika Greasemonkey dla przeglądarek - użyteczne przykłady

W poprzednich dwóch wpisach na temat Greasemonkey, zajęliśmy się najpierw instalacją i konfiguracją skryptów użytkownika w popularnych przeglądarkach, by następnie dowiedzieć się w jaki sposób można napisać własny skrypt użytkownika.

Dziś nadszedł dzień publikacji kolejnego wpisu z tego cyklu, w którym chciałbym przedstawić interesujące przykłady istniejących skryptów. Tak jak wspomniałem we wcześniejszych wpisach, na samej tylko stronie Userscripts.org w dniu pisania tego wpisu, znaleźć można było ponad 76 tys. skryptów. Choć wiele z nich się powtarza, lub realizuje czynności nieprzydatne przeciętnemu użytkownikowi Internetu, to udało mi się znaleźć 9 przykładowych skryptów, z których każdy powinien znaleźć coś dla siebie:)

AutoPagerize

AutoPagerize to bardzo zmyślny skrypt, który umożliwia automatyczne wykrywanie stronicowania na oglądanych przez nas witrynach. Z testów jakie udało mi się przeprowadzić, wygląda na to, że skrypt raz działa, a raz nie.

Dla przykładu, automatyczne stronicowanie zadziała np. na popularnym Bash.org.pl, nie zadziała z kolei jednak na żadnej ze stron prowadzonych przez Agorę.

Zdaje sobie oczywiście sprawę, że przy różnorodności mechanizmów stronicowania dostępnych w Internecie, ogarnięcie ich wszystkich jest właściwie niemożliwe, dlatego też mimo wszystko warto dać skryptowi szansę i sprawdzić jak się zachowa na użytkowanych przez Was witrynach.

Kolejne strony, ładowane są dopiero w momencie, kiedy użytkownik przesuwa ekran do dołu, dzięki czemu nie zostaniemy zasypani w danym momencie ogromną ilością danych, powiedzmy z 200 kolejnych podstron.

Muszę również przyznać, że sam mechanizm działa naprawdę płynnie - praktycznie bez opóźnień.

Na koniec, mała uwaga. Dla użytkowników przeglądarki Chrome, autor zaleca użycie dedykowanego rozszerzenia dla tej przeglądarki. Wszelkie odnośniki, znajdziecie na stronie skryptu (link poniżej).

URL: AutoPagerize

Amazon Local Currency

W ostatnim czasie, coraz więcej w Polsce mówi się i pisze o Amazonie, który według pogłosek ma się pojawić w Polsce w marcu przyszłego roku. Dlatego też, trzeba przyjrzeć sprawie się bliżej, a pomóc może nam w tym ten oraz kolejny skrypt.

Jedną z bajrer, która może nas w pewnym sensie znięchęcać do zakupów w tym serwisie, jest obca waluta wyświetlana przy cenie każdego z produktów. Buduje to pewną swego rodzaju psychiczną barierę, lub po prostu może nas zmylić. Jeśli kiedykolwiek odczuliście zakłopotanie związane z myślą, czy stać Was na określony zakup i w pośpiechu szukaliście aktualnego kursu walut, to z pewnością ten skrypt powinien Was zainteresować.

Poniżej znajduje się lista obsługiwanych stron Amazona:

 • Amazon.com
 • Amazon.co.uk
 • Amazon.ca
 • Amazon.de
 • Amazon.co.jp
 • Amazon.fr
 • Amazon.it
 • Amazon.cn

Po zainstalowaniu rozszerzenia, musicie udać się na jedną ze stron Amazonu, celem aktywacji skryptu. Następnie w opcjach Greasemonkey (opcje mogą nie działać w innych przeglądarkach niż Firefox) ustalamy walutę na PLN oraz symbol waluty na .

Dzięki temu, po odświeżeniu strony, oprócz ceny w walucie oryginalnej pojawi się polska cena. Wadą tego skryptu jest fakt, że symbol waluty pojawia się przed kwotą. Bardziej ambitni użytkownicy, mogą jednak prze-edytować skrypt i zmienić to:).

URL: Amazon Local Currency

Better Amazon

Better Amazon, to drugi skrypt przeznaczony dla giganta światowego rynku ecommerce. Zadaniem tego skryptu, jest poprawa widoku ekranu o produkcie. Better Amazon radzi sobie z tym zadaniem naprawdę nieźle i dostarcza dla tego ekranu m.in. następujących funkcjonalności:

 • Wszystkie funkcje popularnego skryptu Amazon Average Rating
 • Pokazywanie/ukrywanie sekcji
 • Automatyczne zapamiętywanie preferencji użytkownika
 • Minimalizacja/usunięcie reklam
 • itd.

Wszystkie zmiany wprowadzane przez skrypt, dotyczą tak jak wspomniałem wcześniej strony produktu (z wyłączeniem stron dla produktów specjalnych). Better Amazon może nie działać w pełni w Chrome i Operze.

URL: Better Amazon

Google Book Downloader

Google Book Downloader to zmyślny skrypt, który umożliwia pobieranie książek z serwisu Google książki. Po odnalezieniu i otwarciu wybranej książki, pojawią się przyciski umożliwiające pobranie zawartości tej książki. Wszystko to, brzmi naprawdę fajnie, niestety wtyczka ma dwie wady, które mogą być w pewnym stopniu irytujące dla użytkowników (na szczęście można ja obejść w pewien sposób):

 • Wtyczka udostępnia linki do plików png, każda strona to osobny plik. Można jednak zautomatyzować pobieranie wykorzystując np. aplikację jDownloader (można do niej wkleić listę plików)
 • Jeśli dostęp do określonych stron jest zablokowany ze względów prawnych, to również wtyczka sobie z nimi nie poradzi. W tym przypadku, można próbować odświeżać witrynę (różne strony, są blokowane przy każdym wywołaniu książki)

URL: Google Book Downloader

Google Reader Unread Count

Google Reader Unread Count to zmyślny skrypt użytkownika, która poprawia działanie czytnika Google. Domyślnie, przy liczbie nieprzeczytanych artykułów przekraczających wartość 1000, czytnik nie wyświetla rzeczywistej liczby nieprzeczytanych elementów. Niniejszy skrypt, zmienia to działanie, dzięki czemu zawsze poznacie aktualną liczbę nieprzeczytanych elementów.

W załączonym linku, znajdziecie również odnośniki dla rozszerzeń dla Chrome'a i Safari.

URL: Google Reader Unread Count

Last.fm - Lyrics for Greasemonkey

Last.fm to stosunkowo popularny w Polsce portal społecznościowy, skupiający się na muzyce. Jedną z najważniejszych jego funkcjonalności, jest możliwość scroblowania utworów (przesyłania informacji na temat aktualnie słuchanych piosenek) do bazy Last.fm. Dzięki temu, serwis buduje bazę rekomendacji muzycznych, umożliwianie stworzenie radia dopasowanego do naszych gustów, czy też poznanie nowych znajomych o podobnych gustach muzycznych.

Last.fm, to również ogromna baza danych na temat artystów, piosenek, wydarzeń muzycznych itp. Skrypt, który właśnie omawiam, umożliwia wyświetlanie dodatkowej ramki w oknie strony, zawierającej napisy dla aktualnie wyświetlonej piosenki. Całość działa naprawdę świetnie, a efekt możecie zobaczyć na poniższym screenie.

URL: Last.fm - Lyrics for Greasemonkey

Yays! (Yet Another Youtube Script)

Serwis YouTube, to wyjątkowo wdzięczny temat dla autorów skryptów użytkownika w witrynie UserScripts.org. Yays!, to pierwszy z trzech skryptów przeznaczonych dla filmowego giganta, który chciałem dziś opisać.

Skrypt Yays! nie robi jakiejś szczególnie wyszukany dla użytkownika rzeczy, ale dostarcza dwie całkiem przydatne funkcjonalności:

 • Po pierwsze, umożliwia wybór jakości filmu, jaka ma zostać automatycznie wybrana po uruchomieniu strony z video
 • Po drugie, umożliwia włączenie automatycznego odtwarzania filmu po uruchomieniu nowej karty z video

URL: Yays! (Yet Another Youtube Script)

YouTube Enhancer

Jeśli Yays! wydawał Wam się skromny, to powinniście zapoznać się bliżej z kolejnym skryptem, a mianowicie z YouTube Enhancer. Ten skrypt, dostarcza również funkcjonalności związanych z ustawieniem jakości wyświetlanego materiału video, a ponadto umożliwia:

 • Pobieranie video
 • Sterowanie video
 • Rozszerzanie obrazu

URL: YouTube Enhancer

YouTube Lyrics by Rob W

Ostatni ze skryptów, umożliwia wyświetlenie tekstów dla piosenek w serwisie YouTube. Teksty piosenek pojawiają się na nowej warstwie w postaci przesuwalnego okienka dialogowego, które można również zamknąć.

URL: YouTube Lyrics by Rob W

Uwagi końcowe

Większość ze skryptów opisanych w niniejszym wpisie, przeznaczonych jest stricte dla rozszerzenia Greasemonkey w Firefoskie. W teorii, powinny również działać w Chrome i na Operze, jednak w praktyce, bywa z tym różnie. Bez problemu działają np. rozszerzenia dla YouTube. Z pewnymi ograniczeniami działają również inne rozszerzenia. Warto sprawdzić i przetestować wszystko na własnej konfiguracji.

Data ostatniej modyfikacji: 27.03.2012, 08:50.

Komentarze

blog comments powered by Disqus