Artykuł

sxc.hu sxc.hu
mar 12 2014
0

SOA. Koncepcje, technologie i projektowanie. Recenzja książki.

SOA to w ostatnim czasie krzykliwy temat i nie ma chyba cienia przesady w stwierdzeniu, że ogólnym szumem stara się doścignąć napompowany balon z napisem HTML 5. Trudno jednak w tym przypadku nie docenić zalet tego podejścia, które na przestrzeni lat połączyło sporo pozytywnych wzorców architektonicznych i programistycznych. Dlatego też jeśli jesteś programistą/projektantem, to Twoim solennym obowiązkiem jest wiedzieć, choćby teoretycznie o co w tym wszystkim chodzi.

Jeśli interesuje Cię ten temat, a może nawet w najbliższym czasie masz w planach zaprojektować jakiś spory system klasy enterprise, przystań na chwilę i zastanów się czy masz dostateczną wiedzę na temat tego podejścia. Akurat nadarzyła się spora okazja, by ewentualne teoretyczne braki nadrobić, ponieważ na polskim rynku pojawiła się całkiem ciekawa pozycja w tej tematyce.

SOA. Koncepcje, technologie i projektowanie to nowa na polskim rynku książka Thomasa Erla, znanego specjalisty z działki SOA. W mojej niniejszej recenzji, postaram się odpowiedzieć na pytanie czy i tym razem Thomas stanął na wysokości zadania.

Dla kogo jest ta książka?

W skrócie mógłbym napisać dla profesjonalistów, czyli dla osób które w branży zjadły już zęby. Książka napisana jest ciężkim, odrobinę górnolotnym językiem (nie wiem czy tak było również w oryginale, czy jest to kwestia tłumaczenia), przyda się więc sporo spokoju i skupienia.

Najwięcej z tej literatury powinni wynieść projektanci/architekci systemów, dla których ważna jest wiedza, w jaki sposób określone rozwiązanie działa. Oczywiście programistom też przyda się zawarta tutaj wiedza, ale z góry uprzedzam że nie znajdziecie tutaj gotowych i rozbudowanych przykładów konkretnych implementacji, lecz bardziej coś na kształt konkretnych komunikatów, plików WSDL, XML itp.

Zawartość

Całą treść książki podzielono na 18 rozdziałów, które z kolei zgrupowano w 5 tematycznych części. Spory nacisk położono tutaj na historię oraz ogólne założenia SOA. Tak jak wspominałem wcześniej, książka jest mocno nastawiona na teorię, co widać praktycznie na każdym kroku. Na szczęście pojawia się tutaj również sporo grafów, wykresów, tabelek, a w dalszej części książki również wycinków kodu, które w wymierny sposób uprzyjemniają całą lekturę.

Tak jak wspomniałem cały materiał jest dość ciężki i potrzeba sporo skupienia (przynajmniej w moim przypadku) by przebrnąć dalej. To nie jest książka, do której siądziesz na 5 minut w przerwie pomiędzy obiadem, a kawą. W tym przypadku trzeba się skupić, by zrozumieć szerszy kontekst.

Dobrym pomysłem jest umieszczenie w książce studium przypadków. W pozycji pojawiają się bowiem dwie firmy z branży kolejowej, które w wyniku optymalizacji rozwiązań IT, pragną osiągnąć wymierne korzyści w prowadzonych przez siebie biznesach. Owe przedsiębiorstwa zostają przedstawione na samym początku książki, gdzie omówione zostają ich obecne problemy oraz plany na przyszłość.

Podsumowanie

SOA. Koncepcje, technologie i projektowanie to mocna teoretyczna książka, z której z pewnością ucieszą się najbardziej analitycy i architekci, którzy potrzebują bardziej teoretycznej wiedzy na temat architektury zorientowanej na usługi. Tak jak napisałem wcześniej, nie zabrakło tutaj również fragmentów kodu, które przedstawiają przykładową budowę wybranych komunikatów, ale z pewnością brakuje konkretnych implementacji w wybranych platformach.

Jeśli masz pewne doświadczenie w branży i chcesz zobaczyć jak przyszłościowo projektować rozbudowane systemy, to sięgnij po tę książkę. Uprzedzam jednak, że trzeba mocno się skupić i potrzeba trochę czasu by się przez nią przedrzeć - całość zajmuje ponad 600 stron...

Na początek możecie zacząć jednak od fragmentu kodu, który znajdziecie poniżej (uprzedzam - okładka w PDF jest od innej książki, ale reszta już się zgadza).

Link do książki: SOA. Koncepcje, technologie i projektowanie.

Spis treści + bezpłatny fragment książki: SOA. Koncepcje, technologie i projektowanie.

Partnerem cyklu jest grupa wydawnicza Helion.

Komentarze

blog comments powered by Disqus