Artykuł

microsoft.com/pl-pl/server-cloud/products/sql-server microsoft.com/pl-pl/server-cloud/products/sql-server
lut 21 2016
0

SQL Server. Wstęp dla programistów - recenzja + konkurs

Nie wiem jak Wy, ale ja od jakiegoś czasu obserwuję swoistą marginalizację SQLa. Jeszcze kilka lat temu, w ogłoszeniach o pracę bez problemu można było znaleźć oferty skierowane dla osób specjalizujących się w bazach danych. Dziś jest ich jak na lekarstwo, a również od samych programistów wymaga się mniej. Dziś w świecie .Net, ważna jest znajomość ORMa oraz LINQ, a SQL sam w sobie schodzi trochę niejako na dalszy plan. W końcu można napisać naprawdę spory projekt, nie używając ani linijki SQLa - prawda?

W moim odczuciu SQL jest jednak wciąż bardzo ważny i warto zgłębiać te technologię, by lepiej rozumieć cały proces i to co naprawdę dzieje się pod spodem. Dlatego też dzisiaj postanowiłem zrecenzować dla Was książkę SQL Server. Wstęp dla programistów, którą w moim odczuciu powinien przeczytać każdy programista pracujący przy bazach Microsoftu.

Dla kogo?

Tak naprawdę już sam tytuł określa grupę docelową, którą w tym przypadku stanowią początkujący w bazach danych programiści. Jeśli znasz już jakąś inną bazę danych, również będziesz mógł skorzystać z tej pozycji - niektóre znane fragmenty po prostu ominiesz. Sporą część publikacji zajmują tutaj jednak elementy charakterystyczne dla SQL Servera. Dla przykładu, pierwsze dwa rozdziały traktują o instalacji SQL Servera oraz wykorzystaniu Management Studio.

Oczywiście jeśli nie jesteś programistą, a chcesz poznać bazę Microsoftu, również możesz skorzystać z tej pozycji:-)

Zawartość

Cała treść książki skondensowana została do 19 rozdziałów rozpisanych na 594 stronach. Oprócz wspomnianej wyżej instalacji i konfiguracji środowiska, reszta rozdziałów kumuluje się na esencji czyli przede wszystkim na SQLu.

Choć tytuł sugeruje, że mamy do czynienia z podstawami, to tak naprawdę umieszczony tutaj materiał jest naprawdę szeroki i w moim odczuciu w zupełności on wystarczy do codziennej pracy przeciętnemu programiście. Auto książki - Robin Dewson, opisuje tutaj m.in.:

 • Jak zaprojektować własną bazę danych
 • Definiowanie tabel
 • Operacje CRUD
 • Indeksy
 • Backupy
 • Widoki
 • Procedury składowane
 • ... i wiele więcej
 • Samo spojrzenie na listę tematów przyprawia mnie o ciarki - o tak wielu ważnych i fajnych rzeczach zapominamy na co dzień, korzystając z narzędzi typu ORM. Tym bardziej cieszy, że tyle interesujących kwestii zostało umieszczonych w jednej książce.

  Samą książkę czyta się bardzo przyjemnie. Napisana jest prostym i przyjaznym językiem. Ciekawym aspektem są pojawiające się tu i ówdzie rubryki Wypróbuj, które pozwalają nam przetestować określoną funkcjonalność w praktyce.

  Warto również wspomnieć, że książka nie jest zlepkiem niczym ze sobą powiązanych rozdziałów, ale motywem przewodnim jest stworzenie bazy danych dla projektu Moje finanse (mogłem tutaj skonfrontować swoje podejście do tej działki, które wykorzystałem przy tworzeniu aplikacji My Expenses.

  Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to momentami zwróciłbym uwagę na tłumaczenie. Przykładowo w tekście pojawia się termin motor, w miejscu gdzie jak przypuszczam pojawiało się angielskie słowo engine, które prawdopodobnie nie wyglądało by źle nawet nieprzetłumaczone, lub brzmiałoby lepiej jako silnik. Tego typu rzeczy zdarzają się jednak bardzo często w polskich tłumaczeniach.

  Podsumowanie

  Książka SQL Server. Wstęp dla programistów, to dobra pozycja dla tych, którzy zarówno rozpoczynają swoją przygodę z SQL Serverem jak i dla tych, którzy chcieliby trochę uporządkować stan swojej wiedzy. Tak jak pisałem wcześniej, nie ograniczał bym tej książki tylko dla grupy programistów - wydaje mi się, że każda zainteresowana osoba tematem znajdzie tu coś dla siebie.

  Spis treści + bezpłatny fragment książki: SQL Server. Wstęp dla programistów.

  Kody źródłowe: SQL Server. Wstęp dla programistów

  Partnerem cyklu jest grupa wydawnicza Helion.

  Konkurs!

  Na koniec mała niespodzianka - konkurs! Do wygrania 3 egzemplarze recenzowanej książki. Aby wziąć udział w konkursie, należy w komentarzach do niniejszego tekstu odpowiedzieć na pytanie:

  Dlaczego nawet w czasach dużej powszechności ORM i LINQ, ważna jest znajomość SQLa

  Na odpowiedzi czekam do 1 marca do godziny 23:59. O wynikach konkursu poinformuję w osobnym wpisie.

  Fundatorem nagród jest grupa wydawnicza Helion.

  Data ostatniej modyfikacji: 08.03.2016, 22:04.

Komentarze

blog comments powered by Disqus