Artykuł

squidapp.co/pl squidapp.co/pl
lut 15 2016
0

SQUID - interesujący agregator newsów na Androida

Jakiś czas temu, światem RSS mocno wstrząsnęło zamknięcie czytnika Google, który dla wielu osób był centralnym agregatorem wiadomości. Na jego gruzach rozwinął się Feedly, który w tym momencie przejął prawdopodobnie większość użytkowników tamtej usługi. Jednocześnie w tym samym czasie, zaczęły się powstawać wszelkiej maści agregatory treści, na czele z Flipboardem, który często wskazywany jest jako wzorcowa usługa tego typu.

Z perspektywy polskiego użytkownika, tego typu zmiany nie były do końca zbyt ciekawe, ponieważ nowe aplikacje, nie do końca dobrze wspierały treści w języku polskim. Na szczęście i w tym obszarze powoli zachodzą zmiany - m.in. dzięki tytułowej aplikacji tygodnia, która zwie się SQUID - Your News Buddy.

Opis

Tytułowa aplikacja to klasyczny agregator treści, który od czytników RSS różni się tym, że nie dodajemy tutaj konkretnych feedów, ale raczej wskazujemy interesujące z naszej perspektywy kategorie tematyczne. Na ich podstawie, aplikacja dobiera artykuły, które potencjalnie mogą nas zainteresować i serwuje je w postaci ciągłego strumienia.

Przy każdym artykule widnieje jego metryczka, z której możemy się między innymi dowiedzieć jaki jest jego tytuł, kategoria, nazwa strony z której pochodzi, a także zobaczyć screenshot z tekstu.

Jeśli chodzi o samą konsumpcję treści, to odbywa się ona zasadniczo na dwa sposoby:

  • Możemy czytać tekst w wersji oryginalnej na WWW
  • Możemy czytać tekst w wersji skrojonej pod urządzenie - tzw. tryb readability

Ciekawą opcją jest możliwość nanoszenia własnych notatek oraz rysunków na dane teksty. Dostęp do tej funkcjonalności uzyskujemy z poziomu samego artykułu, poprzez naciśnięcie przycisku +.

Wizualnie jest całkiem przyzwoicie. Aplikacja wykorzystuje interfejs material design, który bardzo dobrze się tutaj sprawuje.

Jeśli chodzi o dostarczone treści, to dominują raczej znane w swoich kategoriach portale. Podczas testów aplikacji nie natrafiłem np. na żadne wpisy z blogów, może byłaby to dobra opcja w dalszym rozwoju?

Podsumowanie

SQUID - Your News Buddy to solidy agregator treści, którego główną zaletą z perspektywy polskiego konsumenta, jest dostępność polskich treści. Na ten moment projekt skupia się na dużych i popularnych portalach - miejmy nadzieję, że w przyszłości dojdzie tutaj przynajmniej kilka nowych kanałów.

W moim odczuciu usługa jak na razie nie odciągnie tych, którzy gustują w RSS, ale bardziej przyciągnie użytkowników, którzy po prostu chcą być w miarę na bieżąco w określonej tematyce. W takim przypadku SQUID sprawdza się naprawdę dobrze i przy odpowiedniej pielęgnacji algorytmów doboru treści, powinien on zadowolić swoich użytkowników.

Informacje zbiorcze

  • Wymagania: Android 4.2 lub nowszy
  • Testowano na: Samsung Galaxy Note 3, Android 5.0
  • Cena: darmowy
  • Google Play: SQUID - Your News Buddy
  • Rekomendacja:

**/***

Szukasz ciekawych i przydatnych aplikacji na Androida/WP? Sprawdź inne posty z kategorii aplikacja tygodnia.

Znasz dobrą aplikację mobilną? Daj mi o niej znać!

Komentarze

blog comments powered by Disqus