Artykuł

paź 16 2011
0

Storino - polska aplikacja do synchronizacji i archiwizacji danych

Storino.pl, to nasz rodzimy produkt (czy też raczej usługa), która umożliwia przesyłanie, synchronizację oraz archiwizację danych. Wszystkie te operacje, realizowane są przy użyciu obecnie bardzo popularnej chmury obliczeniowej. Wiąże się to oczywiście z przechowywaniem naszych danych na serwerach usługodawcy.

Po szybkim przejrzeniu usługi oraz towarzyszących jej aplikacji przeznaczonych dla systemów Windows i Android, trudno nie dostrzec podobieństw do innej popularnej na całym świecie usługi tego typu, czyli Dropboxa (o Dropboxie pisałem szerzej w osobnym wpisie).

Generalnie idea działania oraz sama logika wykorzystana do budowy obu aplikacji jest bardzo podobna. Dlatego też, ciężko będzie nie wspominać o różnicach i podobieństwach pojawiających się w przypadku obu produktów.

Prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem, wyrażającym zainteresowanie tego typu usługami, jest dostępna pojemność na nasze dane. Od tej właśnie informacji, rozpocznę szczegółowy opis usługi.

Przestrzeń dyskowa

W darmowym koncie, Storino udostępnia 4GB przestrzeni użytkowej. Jest to stosunkowo dużo jeśli porównamy tą ofertę z tym co oferuje konkurencja. Dla przykładu, popularny Dropbox w ofercie standardowej oferuje przestrzeń o połowę mniejszą.

Przestrzeń tych rozmiarów, bardziej można wykorzystać do przechowywania dokumentów, czy też niedużych plików multimedialnych. Nie uda nam się to za to już np. zmieścić pełnego obrazu płyty DVD.

System poleceń

W Storino podobnie jak w Dropboxie funkcjonuje system poleceń, który również w tym przypadku działa na korzyść polskiej usługi. Za każdego zarejestrowanego użytkownika z naszego polecenia, otrzymujemy dodatkowo 500MB dodatkowej przestrzeni na zawsze (czyli dwa razy więcej, aniżeli za taką samą czynność w Dropboxie). Taką samą przestrzeń dodatkowo, otrzymuje również osoba rejestrująca się z naszego polecenia. W ten sposób, możemy zwiększyć pojemność konta o dodatkowe 2GB.

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że warto śledzić uważnie profil Storino na Facebooku, ponieważ co jakiś czas, ogłaszane są tzw. Happy Hours, w których użytkownicy rejestrujący się naszego polecenia, zwiększają trwale pojemność naszego konta, nawet jeśli wykorzystaliśmy już wcześniej standardowe 2GB przysługujące nam za polecenia:)

Jeśli jesteś zainteresowany Storino, możesz się zarejestrować korzystając z mojego linku polecającego:) - kliknij tutaj. Otrzymasz dzięki temu, dodatkowe 0,5GB.

Płatna przestrzeń

Jeśli darmowy plan Wam nie wystarczy, zainteresować mogą Was płatne plany. Te niejako zostały podzielone na dwie grupy. Po pierwszy, plany dla użytkowników indywidualnych (cennik za storino.pl, dane aktualne na dzień 11.01.2012):

 • Konto 8GB - 89zł rocznie
 • Konto 16GB - 169zł rocznie
 • Konto 32GB - 319zł rocznie
 • Konto 64GB - 599zł rocznie

Plany dla użytkowników grupowych, prezentują się następująco:

 • Biznes 128GB - 199zł miesięcznie
 • Biznes 256GB - 349zł miesięcznie
 • Biznes 512GB - 599zł miesięcznie
 • Biznes 1024GB - 999zł miesięcznie
 • Biznes Plus

Jeśli porównać ofertę z Dropboxem, to pomimo faktu że w Dropboxie musimy płacić w dolarach, to jednak ceny są tam bardziej konkurencyjne - aczkolwiek istnieje mniej dostępnych, standardowych planów taryfowych. Przy ewentualnym wykupieniem dodatkowej przestrzeni, warto zawsze zapoznać się z pozostałymi cechami obu usług, aby podjąć jak najlepszą decyzję.

Podgląd/synchronizacja/archiwizacja danych

Dostęp do naszych plików, możemy uzyskać zasadniczo na trzy sposoby:

 • Przy użyciu przeglądarki
 • Poprzez aplikację dla systemu Windows
 • Przy użyciu aplikacji mobilnych (Android, iOS) - tylko płatne plany

Od razu warto dodać, że każda z form dostępu, posiada dostęp do różnych funkcji. Najwięcej funkcjonalności zawarto w aplikacji dla Windows.

Dostęp poprzez przeglądarkę

Dostęp z poziomu przeglądarki, realizowany jest za pomocą całkiem wygodnego eksploratora, który uruchamia się w osobnym okienku. Niestety, wersja przeglądarkowa, służy tylko i wyłączenie do przeglądania plików - ewentualnie ich pobierania. Możemy obejrzeć całą strukturę plików, pobrać poszczególne dokumenty, a nawet odtworzyć materiały multimedialne (dostępny jest specjalny odtwarzacz), ale nie możemy niestety w żaden sposób zmodyfikować tej struktury. W tym przypadku, lepiej wypada Dropbox.

Może tego typu funkcjonalność pojawi się w następnej wersji?

Aplikacja Windows

Aplikacja przygotowana dla Windows, to niewątpliwie jedna z najlepszych rzeczy, które zrobili autorzy usługi. To właśnie z tego miejsca, tworzymy strukturę naszych katalogów, wgrywamy, kasujemy oraz modyfikujemy pliki.

Storino, podobnie jak Dropbox integruje się z Eksploratorem Windows, dzięki czemu wszystkie nasze dane, znajdują się w wybranym przez nas katalogu.

Na uwagę, zasługuje również spora liczba opcji konfiguracyjnych oraz usług dodatkowych. Znajdziecie tutaj funkcjonalności współdzielenia katalogów oraz udostępniania pojedynczych elementów. Szczególnie ta druga funkcjonalność zasługuje na uwagę, ponieważ w przeciwieństwie do Dropboxa, możemy udostępnić dowolny plik, a dostęp do zasobu uzyskiwany jest poprzez wykorzystanie serwisu skracającego linki, który został wbudowany w Storino.

Spoglądając jeszcze na konkurencję, to zauważalny może być brak funkcjonalności wersjonowania plików, z której słynął Dropbox.

Aplikacja na Androida

Ostatnim elementem chmury Storino, są aplikacje mobilne. W moim przypadku, przetestowałem oczywiście aplikację dla Androida. W przypadku aplikacji mobilnej synchronizowana jest informacja o strukturze plików, co wydaje się w tym przypadku być słusznym podejściem. Dowolny z plików znajdujących się w naszej przestrzeni użytkowej, możemy pobrać na telefon. Możemy również wysyłać pojedyncze pliki. Poza tym, nie możemy w żaden inny sposób wpływać na strukturę plików Storino z poziomu aplikacji.

Aplikacja mobilna, ma kilka irytujących zachowań. Przykładowo, będąc w trybie online możemy pobrać określone pliki. Po zapisaniu, tworzą one lokalną strukturę naszej przestrzeni plików. Kiedy spróbujemy jednak, uruchomić wcześniej pobrany plik za pomocą aplikacji np. będąc w trybie offline, to aplikacja będzie próbowała pobrać plik ponownie - mimo że dany plik, fizycznie istnieje w pamięci naszego telefonu. Operacja zakończy się więc błędem.

Wyraźnie brakuje mapowania lokalnej struktury katalogów, ze strukturą znajdującą się w chmurze. Można pobierać pliki na żądanie, ale jeśli wybrany plik został już pobrany i znajduje się w katalogu utworzonym przez aplikację, to grzechem jest marnotrawienie transferu użytkownika na jego ponowne pobieranie, za każdym razem kiedy użytkownik zdecyduje się go otworzyć z poziomu aplikacji. Oczywiście aplikacja powinna rozpoznawać ewentualne zmiany w strukturze plików.

UWAGA: Przy korzystaniu z planu darmowego, z aplikacji mobilnych można korzystać tylko przez 30 dniowy okres próbny!

Podsumowanie

Mimo kilku uchybień, generalnie moje wrażenia są raczej pozytywne. Na uwagę, zasługuje niewątpliwie bardzo przyjemny i przejrzysty interfejs, który przemawia do nas w naszym rodzimym języku - miła odmiana w stosunku do Dropboxa.

Oczywiście nie należy również zapominać o aplikacji dla Windows, która w moim przeświadczeniu jest jednym z lepiej dopracowanych elementów całego systemu.

Oprócz tego, usługa cieszy się całkiem sporą pojemnością wyjściową oraz świetnym systemem poleceń/zaproszeń, który nagradza obie strony.

Na minus, zaliczyłbym konieczność wykupienia płatnego planu, by korzystać z aplikacji mobilnych w dłuższej perspektywie czasu.

Po rozważeniu wszystkich za i przeciw, uważam że warto dać Storino szansę. Tym bardziej, że jak już wspomniałem wcześniej, jest to nasz rodzimy produkt:)

Informacje zbiorcze

Data ostatniej modyfikacji: 11.01.2012, 10:43.

Komentarze

blog comments powered by Disqus