Artykuł

flickr.com/photos/fixthefocus flickr.com/photos/fixthefocus
lut 18 2011
0

Sztuczki z pocztą Gmail

Gmail jest prawdopodobnie drugą najpopularniejszą z usług Google (pierwszą oczywiście jest wyszukiwarka). Codziennie z poczty giganta, korzystają setki milionów użytkowników. I choć już w podstawowej postaci Gmail zapewnia ogrom funkcji, to warto wiedzieć, że w opcjach usługi oraz laboratorium kryją się naprawdę interesujące funkcjonalności, które mogą uprzyjemnić naszą codzienną pracę:)

Laboratorium

Wiele funkcji dla Gmaila znajduje się w fazie testowej, lub po prostu ich globalna implementacja jest rozważana. Dostęp do takich funkcjonalności możemy uzyskać poprzez laboratorium (zielona fiolka w prawym górnym rogu pomiędzy adresem a ustawieniami). Niektóre z funkcji laboratorium, wykorzystywane będą w kolejnych punktach niniejszego wpisu, dlatego też zachęcam do odwiedzenia tej sekcji już teraz:)

Filtry oraz etykiety

Filtry oraz etykiety, są jak dla mnie jedną z ważniejszych funkcji Gmaila. Foldery, który domyślnie widzimy w Gmailu, czyli np. Odebrane, czy Wysłane, to właśnie domyślne systemowe etykiety. Oprócz takich etykiet, możemy tworzyć również własne. Np. na pocztę związaną z Allegro.

Sama etykieta nie wiele nam da (chyba, że chcemy przenosić pocztę ręcznie do takiego katalogu). Ale nie ma chyba tutaj żadnych masochistów, prawda;)?

Jeśli nie, to objaśnimy pojęcie filtru. Filtr jest specjalnym mechanizmem, który po prostu filtruje naszą pocztę względem zadanego kryterium i umieszcza ją w odpowiednim katalogu, tudzież etykiecie. Odwołajmy się raz jeszcze do tego naszego Allegro i spróbujmy utworzyć filtr przekierowujący całą pocztę z popularnego serwisu do naszej etykietki.

Ustawienia filtrów, znajdziemy oczywiście w Ustawieniach, a następnie w zakładce Filtry (jak widać Google nie chce nam utrudniać życia za co mu chwała:). Na screenie 1, prezentuje aktualny stan filtrów u mnie, co pokazuje też właściwie rodzaj użytych w nich dopasowań, ale po kolei.

Aby dodać nowy filtr, musimy na dole tej strony, odnaleźć opcję Utwórz nowy filtr, co spowoduje uruchomienie bardzo przyjaznego kreatora.

W pierwszym kroku (screen 2), musimy określić kryteria wyszukiwania. Dostępnych mamy 6 opcji:

 • Od - adres (lub jego fragment), nazwa
 • Do - adres (lub jego fragment), nazwa
 • Temat - słowa kluczowe w temacie, lub po prostu określony temat
 • Zawiera słowa - wyszukiwanie w treści
 • Nie zawiera - przeciwieństwo powyższego - mail nie zawiera zadanych treści
 • Zawiera załącznik - wyświetla tylko maile z załącznikiem

W moim przypadku, chciałem uzyskać maile od Allegro, dla tego w polu od, wpisałem po prostu allegro.pl, czyli notabene np. końcówkę adresu e-mail serwisu, lub fragment nazwy nadawcy.

Po ustaleniu kryteriów filtrowania, możemy przetestować filtr przyciskiem Testuj filtr, co pozwoli na sprawdzenie dopasowania w naszej dotychczasowej poczcie. Możemy teraz przejść do kolejnego, a zarazem ostatniego etapu.

W tym okienku, musimy wybrać akcje jakie będą zastosowane dla wybranej wiadomości po dopasowaniu do filtru. Omówię je po kolei:

 • Pomiń folder odebrane - jeśli poczta będzie umieszczona w określonym folderze, to możemy zaznaczyć tą opcję, by poczta nie była dublowana przez obecność w folderze Odebrane
 • Oznacz jako przeczytane - poczta od razu będzie automatycznie oznacza jako przeczytana, możemy taki myk zastosować np. dla różnych newsletterów
 • Oznacz gwiazdką
 • Zastosuj etykietę - bardzo ważny punkt, możemy tutaj wybrać jedną z istniejących etykiet, do której przenoszona będzie nasz poczta, lub dodać nową
 • Przekaż dalej
 • Usuń - automatycznie usuwanie wiadomości, taki ala filtr antyspamowy
 • Nigdy nie wysyłaj do spamu
 • Zawsze oznaczaj jako ważne
 • Nigdy nie oznaczaj jako ważne

Po wybraniu wszystkich interesujących nas akcji, możemy również zaznaczyć pole wyboru przy opcji Zastosuj filtr także dla poniższych wątków, dzięki czemu, filtr zostanie zastosowany również do starej poczty.

Po wybraniu wszystkich opcji, możemy zakończyć kreator:)

Gmail centrum pocztowym

Masz kilka skrzynek pocztowych? Denerwuje Cię fakt, że do każdej musisz logować się osobno, albo nie podoba Ci się ich interfejs? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiadasz twierdząco, to możesz wykorzystać tutaj jedną z fajnych funkcji Gmaila, a mianowicie opcję importowania poczty, która pozwala na podpięcie innej niż Gmail skrzynki do Gmaila właśnie i używane jej w naszym Googlowym koncie:)

Opcję Importuj pocztę i kontakty można znaleźć w ustawieniach Gmaila w sekcji Konta i importowanie. Nie wspomniałem o tym wcześniej, ale widać że oprócz samych wiadomości, możemy również przechwycić kontakty z popularnych skrzynek.

Wróćmy jednak do tematu. Po wybraniu tej opcji, uruchomiony zostanie kreator, w którym po kolei będziemy musieli podać adres email drugiej skrzynki, hasło, później także użytkownika i adres dla serwera POP skrzynki.

W dalszym kroku, będziemy mogli dodać również konfigurację SMTP, w sytuacji kiedy maile chcemy wysyłać poprzez serwer dostawcy usługi. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by danych SMTP nie podawać i pocztę wysyłać z konta Gmail. Dla innych użytkowników będzie widoczny jednak nasz oryginalny adres skrzynki:).

Wiadomości ze skrzynki zostaną domyślnie zaimportowane do etykiety utworzonej przez gmail na bazie adresu naszej importowanej skrzynki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by później zmienić to ustawienie (patrz akapit na temat filtrów i etykiet).

Warto wspomnieć, że Gmail obsługuje również sygnatury (zakładka Ogólne w ustawieniach). W sytuacji, kiedy w Gmailu korzystamy z kilku skrzynek, to dla każdej z nich, możemy ustawić osobną sygnaturę:)

Widok na wiele skrzynek odbiorczych

Kolejną ciekawą opcją, jest podzielenie ekranu głównego na podgląd kilku skrzynek odbiorczych. Generalnie sprowadza się to do tego, że oprócz głównego widoku, który domyślnie prezentuje folder Odebrane, możemy dodać widok na inne skrzynki, etykiety itp., według filtrów z tego adresu. Efekt takiej operacji, może prezentować się podobnie jak na screenie piątym. W tym przypadku, widać końcówkę głównego panelu maili, a także widok dla etykiet AOL (moja skrzynka na AOLu) oraz Alt Control Delete (moja skrzynka dla strony).

Aby włączyć te funkcję, musimy aktywować w laboratorium opcjęWiele skrzynek odbiorczych. Dzięki temu, w ustawieniach zyskamy nową zakładkę o dokładnie takiej samej nazwie.

Nowe widoki, definiujemy według filtrów z przytoczonego powyżej adresu. Nie ma tutaj żadnej filozofii, bo np. jeśli chcemy się odwołać do jakiejś etykiety, to stosujemy konstrukcję:

in:nazwa_etykiety

Chcemy odwołać się do mailów z Allegro? Nic prostszego:

from:allegro.pl

Przykład filtrów dla moich skrzynek, widoczny jest na screenie 6.

Znasz jakieś inne ciekawe sztuczki/funkcje związane z Gmailem? Napisz o nich w komentarzu:)

Data ostatniej modyfikacji: 04.06.2013, 10:49.

Komentarze

blog comments powered by Disqus