Artykuł

sxc.hu sxc.hu
sty 09 2014
0

Szybkie dodawanie wydarzeń do kalendarza Google z omniboksa w Chrome

Nieraz już na łamach tego bloga pisałem o produktywności, ponieważ już od jakiegoś czasu staram się wykorzystać maksymalnie efektywnie każdą dostępną minutę. Oczywiście droga do tego celu nie jest łatwa, ale na szczęście istnieją odpowiednie metodyki i narzędzia, które mogą nas w tym wspomóc.

Na przestrzeni minionych lat pisałem już m.in. o metodzie GTD oraz efektywnym wykorzystaniu sieciowych kalendarzy. Dziś chciałbym się ponownie zająć właśnie tym drugim tematem i przedstawić Wam prosty sposób na szybkie dodawanie wydarzeń do kalendarza Google z poziomu przeglądarki Chrome.

Omnibox receptą na całe zło

Znacie Omniboksa? Z pewnością znacie, nawet jeśli o tym nie wiecie. Omnibox to nic innego jak pasek adresu w przeglądarce Google Chrome. Inteligenty pasek adresu dodajmy, a jedną z jego ciekawszych funkcji jest możliwość tworzenia własnych wyszukiwarek. Te z kolei możemy dodać na dwa sposoby:

  • Poprzez odwiedzenie strony, której autor przygotował wyszukiwarkę dla Chrome - wyszukiwarki dodają się po cichu same (warto co jakiś czas spojrzeć, co się tam nam samo dodało)!
  • Poprzez własnoręczne dodanie określonej wyszukiwarki - PPM na pasku adresu, opcja Edytuj wyszukiwarki

Zasadnicza idea działania tego typu wyszukiwarek jest prosta. Najczęściej dodają one nazwę swojej domeny jako słowo kluczowe, po wpisaniu którego będzie możliwe wywołanie szukajki. Aby uruchomić taką wyszukiwarkę, należy na końcu nacisnąć jeszcze przycisk Tab - jest to swego rodzaju zabezpieczenie w sytuacjach gdy nasza wyszukiwarka nazywa się podobnie do popularnych słów kluczowych wpisywanych w omniboksie.

Dodawanie własnej wyszukiwarki

Aby dodać własną wyszukiwarkę, należy kliknąć PPM na pasek adresu, a następnie wybrać opcje Edytuj wyszukiwarki. Na ekranie pojawi się okno, które mogliście już podziwiać na poprzednim screenie.

Opcja dodawania wyszukiwarki znajduje się na końcu listy. W trzech dostępnych polach tekstowych należy wpisać kolejno (patrz również screen poniżej):

  • Dodaj termin - można podać własną nazwę wyszukiwarki - wyświetli się ona na pasku adresu po wpisaniu słowa kluczowego oraz naciśnięciu przycisku Tab
  • kal - słowo kluczowe użyte do wywołania wyszukiwarki - można zmienić na własną wartość
  • http://www.google.com/calendar/event?ctext=+%s+&action=TEMPLATE&pprop=HowCreated%3AQUICKADD
    Polecenie dla wyszukiwarki - nie zmieniajcie tej wartości!

Zmiany zatwierdzimy przyciskiem Gotowe. Z nowej wyszukiwarki możemy skorzystać od razu po zamknięciu okna. Wystarczy tylko wprowadzić słowo kluczowe i nacisnąć Tab. W kolejnym kroku musimy podać dane wydarzenia...

Wizyta u dentysty 2014.01.16 16:30

... i nacisnąć Enter. Wszystkie wprowadzone przez nas w pasku adresu szczegóły, zostaną automatycznie przeniesione na formatkę dodawania wydarzenia w kalendarzu. Trzeba przyznać, że Google w tej materii jest całkiem inteligentne. Dane zdarzenia (np. jego czas trwania) możemy podać na kilka różnych sposobów:

Wizyta u dentysty 2014.01.16 od 16:30 do 17:15
Wizyta u dentysty 2014.01.16 16:30-17.15

Wydaje mi się, że taka opcja znacznie przyspieszy dodawanie wydarzeń w kalendarzu - prawda;-)?

Data ostatniej modyfikacji: 09.01.2014, 19:26.

Komentarze

blog comments powered by Disqus