Artykuł

lis 19 2011
0

Total Commander - przegląd przydatnych funkcji, które ułatwią Ci życie

W czasach szeroko pojętego Cloud Computingu i wszechobecnej synchronizacji, coraz częściej zapominamy o klasycznych desktopowych aplikacjach. Nie powinniśmy jednak wpadać w skrajności w tej materii. Osobiście nie wyobrażam sobie codziennej pracy bez tytułowego Total Commandera, czyli świetnego menadżera plików.

Total Commander oprócz standardowych funkcji związanych z zarządzaniem plików (kopiowanie, przesuwanie, usuwanie, tworzenie itd.), posiada również szereg innych przydatnych funkcji i narzędzi, którym chciałbym właśnie dziś poświęcić trochę więcej uwagi.

Trochę historii

Total Commander (a wcześniej Windows Commander) to program który na komputerowym rynku funkcjonuje już od 1993 roku (pierwsze wydanie pojawiło się 25.09.1993 roku). Pierwowzorem dla aplikacji, był prawdopodobnie Norton Commander, czyli jedna z pierwszych tego typu aplikacji, która powstała jeszcze w czasach DOSa.

Ideą tego typu aplikacji, jest dostarczanie układu dwukolumnowego, dzięki czemu użytkownicy w łatwy sposób mogą kopiować/przenosić swoje dokumenty z jednej lokalizacji do drugiej. Rozwiązanie tego typu naprawdę dobrze się sprawdza w codziennej pracy i w znaczący sposób podnosi naszą efektywność.

Pod koniec tego roku, o Total Commanderze powinno znowu być głośno za sprawą dwóch nadchodzących wydarzeń:

 • Premiery aplikacji na Androida (jak tylko się pojawi wersja RTM, zamieszczę stosowny opis w jednym z wpisów w cyklu aplikacja tygodnia)
 • Premiery Total Commandera 8, która przyniesie długo oczekiwaną (między innymi przeze mnie również) obsługę 64 bitowych systemów oraz kilka innych istotnych nowości

Przejdźmy jednak teraz, do omówienia istotnych, często mało znanych funkcji Total Commandera.

Wyszukiwanie plików i folderów oraz wyszukiwanie w plikach

Total Commander umożliwia wyszukiwanie katalogów oraz plików, a także przeszukiwanie tych drugich pod kątem określonej zawartości tekstowej.

Funkcję Szukaj znajdziecie w menu Polecenia (można też wykorzystać kombinacje skrótów klawiszowych Alt + F7.

Wyszukiwanie domyślnie odbywa się w zadanej lokalizacji z uwzględnieniem podfolderów. Można jednak bez problemu zmienić te ustawienia. Możemy wyszukiwać określone pliki/katalogi, lub też pliki o określonej zawartości.

W przypadku wyszukiwania plików, działają tutaj standardowe maski znane z systemu Windows. Na przykład *.exe znajdzie wszystkie pliki o rozszerzeniu exe w zadanej lokalizacji. Możemy również korzystać z wyrażeń regularnych.

Zaawansowana zmiana nazw plików

Jeśli szukacie narzędzia, które umożliwi zmianę nazw plików/katalogów w określonej lokalizacji na danym poziomie, to powinno Was zainteresować Narzędzie wielokrotnej zamiany... dostępne z poziomu menu Pliki, bądź po naciśnięciu kombinacji klawiszy Ctrl + M (wcześniej należy zaznaczyć wybrane elementy).

Właśnie to narzędzie było dla mnie inspiracją, w momencie gdy tworzyłem aplikację Multime, której głównym i zasadniczym przeznaczeniem jest dostarczenie szeregu funkcji umożliwiających zmianę nazw plików i katalogów (również w sposób rekursywny).

Wróćmy jednak do Total Commandera. Wykorzystanie przedstawionego narzędzia, pozwoli np. na:

 • Zastosowanie licznika w nazwie pliku/rozszerzenia
 • Wstawienie aktualnej daty/czasu do nazwy
 • Ustalenie nazwy wg. zadanego kryterium
 • Usunięcie wybranego fragmentu nazwy
 • Zastosowanie wyrażeń regularnych do zmiany nazwy
 • itd.

Liczba zastosowanych kombinacji, jest praktycznie nieograniczona. Proponowane nazwy docelowe, wyświetlane są w oknie rozszerzenia.

Kompresja i dekompresja

Total Commandera można wykorzystać również jako aplikację do kompresji i dekompresji danych. Aby skorzystać z tych funkcjonalności, wystarczy zaznaczyć odpowiednie pliki/katalogi, a następnie kliknąć na odpowiednią ikonkę na pasku narzędziowym aplikacji (patrz screen 4). Można również skorzystać ze skrótów klawiszowych (Alt + F5 - kompresja, Alt + F6 - dekompresja), lub z opcji w menu Pliki.

Kompresję domyślnie, możemy wykonywać w następujących formatach:

 • ZIP
 • TAR
 • GZ
 • TGZ

Aby skorzystać z pozostałych formatów w TC, musimy wykonać jedną z dwóch czynności:

 • Zainstalować dedykowaną wtyczkę do Total Commandera
 • Wskazać zewnętrzny program pakujący

W większości przypadków, lepszym rozwiązaniem jest opcja pierwsza.

Dekompresja dostępna jest w większej liczbie formatów. Bez problemu możemy np. rozpakować popularny format rar.

Porównywanie katalogów

Ciekawą funkcjonalnością jest możliwość porównywania zawartości katalogów. Do czego może się ona przydać?

Wyobraźmy sobie, że mamy dwa katalogi. Jeden z nich, znajduje się lokalnie na naszym dysku i zawiera aktualne pliki, drugi z nich może być np. jego kopią zapasową. W takim przypadku, możemy sprawdzić jakie różnice występują w obu katalogach. Wystarczy, że pierwszy katalog otworzymy w lewym oknie, drugi zaś w prawym i z menu Zaznacz wybierzemy opcję Porównaj katalogi (możemy również skorzystać z kombinacji klawiszy Shift + F2).

Po wykonaniu tej akcji, możliwe są dwa scenariusze:

 • Zaznaczone zostaną elementy, które mają różnicę, lub te których nie ma w drugim katalogu
 • Wyświetlona zostanie informacja, że oba katalogi są identyczne

Porównywanie plików

Oprócz porównywania katalogów, możemy również porównywać pliki. W tym przypadku, porównujemy jednak zawartość tekstową. Należy w tym przypadku zdawać sobie sprawę, że narzędzia nie wykorzystamy np. do porównania dwóch plików audio, czy video. Z samej funkcji, powinni ucieszyć się jednak za to, np. programiści, którzy porównują kod źródłowy.

Jak korzystać z tej funkcjonalności? Wystarczy zaznaczyć dwa pliki (obojętnie czy w jednym, czy obu oknach), a następnie z menu Pliki wybrać opcję Porównaj wg zawartości....

Różnice w obu plikach zostaną przedstawione w nowym oknie.

Łączenie i dzielenie plików

Total Commander dostarcza również funkcjonalność łączenia i dzielenia plików. Do czego możemy to wykorzystać? Wyobraźmy sobie np. sytuację, w której chcemy przesłać duży plik mailem. Jak powszechnie wiadomo, większość skrzynek pocztowych ma ograniczoną wielkość załącznika. Często stosowanym rozwiązaniem zastępczym, jest kompresja pliku z podziałem na archiwa wieloczęściowe.

Nie zawsze jest do końca efektywne rozwiązanie. Funkcjonalność dzielenia i scalania plików, można znaleźć w menu Pliki. Podczas podziału, możemy wybrać jeden z popularnych rozmiarów, bądź podać własny. Do scalania potrzebne są oczywiście wszystkie pliki.

Połączenie FTP

Total Commander posiada również wbudowanego klienta FTP. Dostęp do opcji związanych z FTP można uzyskać udając się do menu Sieć i wybierając opcję Połączenie (alternatywnie skrót Ctrl + F).

Połączenia FTP możemy tworzyć dla pojedynczej sesji, bądź też zapisywać parametry naszego połączenia w pamięci Total Commandera.

Tworząc nowe połączenie, bezwzględnie pamiętajcie o zaznaczeniu opcji Użyj głównego hasła do zabezpieczenia hasła. W przeciwnym przypadku, Wasze hasło będzie zapisane czystym tekstem w pliku konfiguracyjnym, na czym wiele osób się już delikatnie mówiąc przejechało.

Szybkie porady i skróty klawiszowe

 • Jeśli chcecie szybko zmienić nazwę pliku bez jego przenoszenia, wykorzystajcie skrót klawiszowy Shift + F6
 • Podczas operacji na plikach/katalogach, użycie . zamiast ścieżki spowoduje odwołanie się do aktualnej lokalizacji
 • Zakładki można blokować (również z włączoną funkcją nawigowania), dzięki czemu Wasze ulubione foldery nigdy nie zostaną przez przypadek zamknięte
 • Domyślny program do podglądu plików (klawisz F3) oraz do edycji plików (klawisz F4), może zostać zmieniony w opcjach programu
 • Na pasku narzędziowym aplikacji, można dodawać własne skróty

Gdzie można kupić aplikację?

Total Commandera, najłatwiej kupić w w sklepie Softx. Dostępne są dwie licencje:

 • Dla Studentów
 • Normalna

Licencja dla studentów ważna jest również po zakończeniu studiów, jednak nie można jej już nikomu odsprzedać, oferowana jest za to w przystępniejszej cenie.

Data ostatniej modyfikacji: 14.05.2013, 23:11.

Komentarze

blog comments powered by Disqus