Artykuł

google google
gru 16 2010
0

Tutorial - kupowanie aplikacji w Google Play

Kiedy 5 października bieżącego roku, Google udostępnił możliwość zakupu w w sklepie Google Play Polakom, to wielu polskich użytkowników Androida, przyjęła tę wiadomość z euforią. Niestety, szybko okazało się, że kupowanie aplikacji nie jest wcale takie łatwe i nie wystarczy do tego np. rachunek PayPal, który można doładowywać przez przelew bankowy (na temat PayPal, pisałem więcej przy okazji wpisu poświęconemu Cyfrowej dystrybucji gier w Polsce). W przypadku Google Play, konieczny jest wymóg posiadania karty kredytowej połączonej z kontem Google Wallet. Wielu Polaków (w tym ja również) jest jednak sceptycznie nastawionych do zakupów kartą kredytową w sieci. Łatwo można sobie jednak z tym poradzić, wykorzystując internetową kartę BzWBK (nie jest to żadna reklama:P), lub też np. eKartą z mBanku. Zainteresowanych, zapraszam do dalszej lektury. Tutorial może być przydatny również dla normalnych kart, z pominięciem oczywiście zbędnych kroków:).

Dlaczego Karta internetowa?

Karta internetowa serwowana przez BzWBK, ma jedną niepowtarzalną zaletę - może ją założyć praktycznie każdy, nawet osoba która nie jest klientem BzWBK i można to zrobić dosłownie w chwilę.

Również samo doładowywanie karty, przebiega szybko. Dzięki wykorzystaniu usługi BlueCash, transfer pieniędzy jest realizowany natychmiastowo, od poniedziałku do soboty w godzinach 8-21. W pozostałym okresie, musimy niestety poczekać, do otwarcia okienka w którym realizowane są transakcje.

To na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że istnieją również dwa rodzaje takich kart - plastikowa oraz wirtualna. Do naszych celów, wystarczy wersja wirtualna karty.

Warto również wiedzieć, że przy pierwszym doładowaniu karty, pobierana jest opłata w wysokości 1zł za utworzenie karty. Dodatkowo, jeśli doładowanie karty przebiega z innego banku niż BzWBK, to bank zgarnia 3% kwoty doładowania.

Jeśli karta nam się znudzi, istnieje również możliwość wykupu środków, znajdujących się na karcie. Niestety taka operacja kosztuje 15zł (środki pobierane są z karty).

Jak widać, karta posiada niestety kilka haczyków, ale mimo wszystko, przy transakcjach w Google Play, może być opłacalna, szczególnie jeśli jesteś klientem BzWBK. Polecam również przyjrzeć się aktualnemu regulaminowi, co powinno pomóc, w uniknięciu wszelkich niespodzianek.

Rejestracja karty internetowej

Aby móc założyć kartę internetową, najpierw musimy założyć specjalne konto. Możemy tego dokonać na stronie karty internetowej.

W pierwszym kroku, wybieramy opcję rejestracji karty internetowej. Po wybraniu tej opcji, pojawi się dodatkowe opcja: Czy posiadasz internetową kartę plastikową? - w tym przypadku, zaznaczamy nie - screen 1.

Na kolejnym ekranie, musimy wprowadzić nasze dane osobowe. Powinny być one prawdziwe, koniecznie z poprawnym numerem telefonu (jest on niezbędny do prawidłowego korzystania z karty!).

W kolejnych krokach, musimy wprowadzić dane karty i zweryfikować wszystkie wprowadzone informacje. Na końcu procesu tworzenia karty, pojawi się numer naszej karty. Bardzo ważne jest to, by go zapisać w jakimś bezpiecznym miejscu (np. w aplikacji KeePass Password Safe), ponieważ nie pojawi się on już więcej ponownie. Od banku, otrzymamy również kod CVV2, który zostanie przesłany do nas SMS, na numer podany podczas rejestracji. Podobnie jak numer karty kredytowej, taką informację otrzymamy tylko w czasie rejestracji i nie będzie późniejszej możliwości pozyskania tych danych. Dlatego jeśli przypadkiem zabraknie nam jednego z elementów, to można powiedzieć, że taką kartę można spisać na straty - ale nic nas do tego momentu nie kosztowało, więc bez obaw:) Zawsze możemy założyć kolejną kartę:)

Doładowywanie karty internetowej

Zanim połączymy naszą kartę z kontem Google Wallet, to musimy najpierw ją doładować. Doładowanie możemy wykonać na dwa sposoby:

  • Za pomocą funkcjonalności doładowania karty dostarczonej przez firmę BlueMedia
  • Za pomocą tradycyjnego przelewu, na numer rachunku karty (znajdziemy go na naszym koncie) - nie testowałem tej funkcjonalności

Zdecydowanie lepszym wariantem jest pierwsza opcja, ponieważ pozwala ona na transfer funduszy właściwie w czasie rzeczywistym (pisałem o tym w akapicie Dlaczego Karta internetowa?).

Na formularzu doładowania, który się pojawi, musimy po prostu wprowadzić dane naszej karty oraz kwotę doładowania.

Integracja karty z kontem Google Wallet

Kiedy już mamy kartę, to możemy przystąpić do kolejnego etapu jakim jest, integracja karty z naszym kontem Google Wallet (screen 2). Należy oczywiście pamiętać o tym, że przed integracją karty z kontem, muszą się na niej znaleźć jakieś fundusze.

Omówię teraz najważniejsza pola formularza:

  • Lokalizacja - oczywiście Polska
  • Numer karty - numer karty, który został nam przekazany zaraz po jej utworzeniu
  • Data ważności - data ważności karty, do odczytania z poziomu konta karty internetowej
  • Kod CVC - jest to kod CVV2, który został przesłany SMSem

Pozostałe pola, to nasze dane osobowe, którą powinny być oczywiście prawidłowe. Po wypełnieniu wszystkich pól, musimy jeszcze zaakceptować warunki korzystania z usługi. Na koniec, klikamy na przycisk tworzenia konta. Jeśli na karcie będą znajdować się fundusze, to już od razu, będziemy mogli korzystać z naszego nowego konta.

Zakup aplikacji w Google Play

Czas przejść do zakupów. Najpierw, musimy oczywiście odpalić Sklep Play. Następnie należy wybrać interesującą nas aplikację. Już na liście, będzie widoczna informacja o koszcie aplikacji. O tym czy jest ona darmowa, czy też nie. Ja wybrałem aplikację Maverick Pro - screen 3. Po wyborze aplikacji, należy wybrać opcję Buy.

Przeniesie nas ona do kolejnego ekranu, na którym pojawi się kwota, jaką musimy zapłacić za aplikację. Będzie ona pokazana w walucie autora oraz w przeliczeniu na złotówki. Potem wystarczy już nacisnąć tylko przycisk Buy now... i jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, to transakcja zostanie autoryzowana, a Android rozpocznie pobieranie aplikacji.

Na temat zakupu aplikacji, warto powiedzieć kilka faktów:

  • Jeśli na naszej karcie brakuje środków, to zakup aplikacji zostanie wstrzymany do czasu aż środki nie pojawią się na karcie. Możemy także taki zakup anulować sami, zarówno z poziomu telefonu jak i z poziomu konta Google Wallet w przeglądarce internetowej
  • Wszystkie zakupione aplikacje, bezpłatnie się aktualizują, dlatego aplikacje kupujemy tylko raz
  • Zakupione aplikacje, skojarzone są z naszym kontem Google, dlatego też nawet jeśli zaktualizujemy oprogramowanie, zmienimy ROM, a nawet telefon, to i tak będziemy mogli korzystać z tych aplikacji:)

Zwrot aplikacji w Sklepie Play

Ważną informacją, jest możliwość odzyskania wszystkich środków poniesionych na zakup aplikacji. Dotychczas, zwroty można było realizować przez 24h od momentu zakupu. W chwili pisania tego tekstu, wprowadzone są jednak zmiany w sklepie Google Play, które m.in. skracają ten czas do 15 minut. Zwrot środków najłatwiej wykonać z poziomu aplikacji sklepu.

Tak więc nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć udanych zakupów oraz szczególnej uwagi przy rejestracji/zasilaniu/płaceniu.

Android Market zmienia się w Google Play

Z początkiem marca 2012 roku, Android Market zmienił się w sklep Google Play, który w założeniu oprócz sprzedaży aplikacji na Androida, ma się kojarzyć z dystrybucją szeroko pojętych treści multimedialno-rozrywkowych, do których dostęp w Polsce mamy raczej ograniczony.

Data ostatniej modyfikacji: 10.02.2014, 20:22.

Komentarze

blog comments powered by Disqus