Artykuł

gru 07 2011
0

Tutorial - tworzenie własnego dzwonka mp3 w Audacity

Dzwonki obecne w komórkach, ewoluowały wraz z samymi telefonami. Zaczęło się od prostych dzwonków monoficznych, które pozornie przypominały określone melodie. Później pojawiły się dzwonki polifoniczne, które coraz bardziej zbliżały się do tego co powszechnie nazywamy muzyką.

W dzisiejszych czasach, pewnie mało kto już o nich pamięta, ponieważ od dobrych kilku lat na telefonach (nawet na tych najbardziej budżetowych) na stałe zagościły pliki mp3 i tym samym dzwonki w tej postaci.

Choć w teorii na dzwonek, możemy ustawić po prostu cały standardowy plik mp3, zdecydowanie lepszym posunięciem będzie przygotowanie specjalnie spreparowanego utworu, o długości około 30-40 sekund. Można do tego celu wykorzystać darmowe narzędzia oraz opis zawarty w dalszej części wpisu:)

Przygotowania i narzędzia

Do szczęścia potrzebne będą nam trzy rzeczy:

  • Aplikacja Audacity, która pozwoli na przycięcie plików mp3
  • Enkoder LAME, który umożliwi eksport naszych dzwonków do formatu mp3
  • Plik mp3, który posłuży jako baza dla przyszłego dzwonka

Na wstępie instalujemy aplikację, a następnie rozpakowujemy do dowolnej lokalizacji paczkę ZIP z naszym kodekiem (w momencie kiedy pierwszy raz będziemy chcieli wyeksportować nasz dzwonek, aplikacja sama o niego poprosi).

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacja wyświetli okno dialogowe umożliwiające wybór języka. Wybieramy oczywiście polski.

Jeśli pomyślnie zrealizowaliście wszystkie operacje, możecie przystąpić do dalszej części poradnika.

Tworzenie dzwonka

Uruchamiamy aplikację, a następnie otwieramy interesujący nas plik mp3 (menu Plik opcja Otwórz).

Po wczytaniu utworu, powinniśmy osiągnąć mniej więcej podobny widok jak na screenie 1.

W tym momencie możemy wykonać wiele operacji. Dla przykładu możemy:

  • Przesłuchać utwór by znaleźć interesujący nas fragment
  • Nagrać własny utwór, jeśli posiadamy mikrofon
  • Zastosować jeden z efektów (najpierw trzeba zaznaczyć fragment utworu)
  • Zaznaczyć interesujący nas fragment utworu, który docelowo chcemy wykorzystać jako dzwonek

Generalnie, musimy wypracować sobie jakiś scenariusz postępowania, co chcemy zrobić po kolei.

Osobiście, zaczynam od zlokalizowania interesującego mnie fragmentu piosenki. Jeśli będzie to początek piosenki, to interesuje mnie właściwie orientacyjny punkt, w którym mój dzwonek ma się zakończyć. W przeciwnym przypadku, musimy znaleźć orientacyjny punkt początkowy oraz końcowy.

Pomocne w tym przypadku będą opcje umożliwiające przybliżanie oraz oddalanie fragmentu utworu widocznego aktualnie na ekranie.

Wybranie właściwego fragmentu utworu, to właściwie najtrudniejszy etap całego procesu. Dlatego warto się przy tym, posiłkować kilkoma sztuczkami:

  • Przybliżać i oddalać widoczny obszar by uzyskać jak największą dokładność
  • Kliknąć myszką w wybranym fragmencie utworu, by później móc rozpocząć odtwarzanie piosenki właśnie od tego miejsca
  • Tworzyć zaznaczenie, dzięki czemu będziemy mogli odtworzyć tylko zaznaczany obszar, bądź też skopiować go do nowego pliku

Aby utworzyć zaznaczenie, wystarczy kliknąć i przytrzymać lewy przycisk myszy w dowolnym miejscu piosenki, a następnie przesunąć myszkę w dowolny obszar utworu.

Tak jak wspomniałem wcześniej, w tym momencie warto zaznaczyć delikatnie większy obszar aniżeli ten obejmujący interesujący nas fragment. Po dokonaniu selekcji, kopiujemy zaznaczoną część (menu Edytuj opcja kopiuj, bądź też skrót klawiszowy Ctrl + C).

W kolejnym kroku, z menu Plik wybieramy opcję Nowy, a z menu Edytuj opcję Wklej by umieścić w nowym utworze skopiowany wcześniej fragment.

Teraz musimy doszlifować nas przyszły dzwonek. Odsłuchujemy utwór i wycinamy zbędne fragmenty na początku/końcu pliku. Aby to zrobić, wystarczy zaznaczyć określony fragment, a następnie z menu Edytuj wybrać opcję Wytnij (bądź skorzystać z kombinacji klawiszy Ctrl + X.

Powtarzamy operację aż do momentu gdy osiągniemy zadowalający nas efekt. Jeśli się okaże, że przesadziliśmy z obcinaniem utworu, to zawsze możemy cofnąć ostatnio wykonywane operacje, wybierając opcje Cofnij z menu Edytuj, bądź też stosując kombinację klawiszy Ctrl + Z.

Po odpowiednim przycięciu dzwonka, ewentualnie zastosowaniu jakiś efektów itp., przyjdzie nam wykonać ostatnie zadanie, czyli przygotować eksport do pliku mp3.

Udajemy się w tym celu do menu Plik, a następnie wybieramy opcję Eksportuj jako mp3.... W nowo otwartym oknie zapisu pliku, wskazujemy lokalizację oraz podajemy nazwę pliku docelowego. Następnie klikamy na przycisk Zapisz.

Jeśli jest to nasz pierwszy raz z plikami mp3 w Audacity, aplikacja poprosi nas o wskazanie lokalizacji pliku lame_enc.dll, który tak się akurat pomyślnie składa, że znajdował się w archiwum, które wcześniej pobraliśmy i rozpakowaliśmy (patrz akapit Przygotowania i narzędzia).

W kolejnym kroku, możemy dodać tagi utworu w formacie ID3v1, bądź też ID3v2. Warto poświęcić chwilę czasu na tą operację, by później uniknąć niepotrzebnego bałaganu. Jeśli nie jesteście jednak zainteresowani tagami, możecie kliknąć na przycisk anuluj. Niezależnie od Waszej decyzji plik powinien się wyeksportować do wcześniej wskazanej lokalizacji.

Po zatwierdzeniu dialogu, rozpocznie się eksport pliku, który powinien potrwać maksymalnie kilka sekund. Utworzony utwór możemy odtworzyć na komputerze, aby się upewnić, że cała operacja przebiegła pomyślnie.

W razie jakichkolwiek pytań, zapraszam do komentarzy:)

Data ostatniej modyfikacji: 27.03.2012, 08:52.

Komentarze

blog comments powered by Disqus