Artykuł

sxc.hu sxc.hu
mar 28 2010
0

Tworzenie map offline dla nawigacji w Mobile Atlas Creator

Dzięki dynamicznemu rozwojowi nowoczesnych smartphone'ów oraz komórkowych systemów operacyjnych, w ostatnim czasie większe znaczenie zyskały aplikację używane do obsługi nawigacji GPS. Oprócz wielu komercyjnych aplikacji takich jak NaviExpert, czy AutoMapa, które posiadają własne stworzone na ich potrzeby mapy, istnieje szereg aplikacji darmowych, które korzystają z coraz lepiej dopracowanych, szeroko dostępnych map w Internecie takich jak np. Google Maps, czy też Bing Maps. Pewną wadą tego rozwiązania jest konieczność pobierania tych map z Internetu, przez aplikacje nawigacji. Na szczęście coraz większa grupa aplikacji pozwala na obsługę map offline, które możemy przygotować na komputerze, a następnie wgrać na nasz telefon i potem śmiało z nich korzystać. Dziś przedstawię aplikację, która umożliwia tworzenie takich map.

Pobieranie oraz instalacja aplikacji

Aplikacja Mobile Atlas Creator (dawniej nazywana TrekBuddy Atlas Creator) umożliwia tworzenie map do wielu popularnych aplikacji m.in. do Maverick'a, TrekBuddy czy Garmin'a.

Mobile Atlas Creator dostępny jest na platformie SourceForge. Aplikacja została napisana w Javie, dlatego możemy ją uruchomić pod właściwie dowolnym systemem operacyjnym (stosowne pliki znajdują się w archiwum ZIP). Gotowa do pracy aplikacja została zaprezentowana na screenie 1.

Interfejs aplikacji

Aplikacja posiada prosty i przejrzysty interfejs. Na samej górze, widoczny jest scroll, który ukazuje aktualne powiększenie mapy (0 - największe oddalenie, 18 - największe przybliżenie). Pozostała cześć opcji, została zgromadzona w panelach umieszczonych w lewej części ekranu:

 • Selection coordinates (min/max) - pokazuje koordynaty zaznaczonego na mapie obszaru, z którego ma zostać utworzony atlas
 • Map source - wybieramy z listy rozwijanej jedno ze źródeł map. Mogą to być zarówno zwykłe mapy jak i zdjęcia satelitarne np. z Google
 • Zoom Levels - w tym panelu, zaznaczamy poziomy przybliżenia mapy, które mają zostać zapisane w wygenerowanym zestawie map. Poziom 15, zapewnia w większości przypadków dobrą widoczność ulic, dlatego warto ustawiać np. wszystkie poziomy od 0 do 15, a jeśli nie jesteśmy ograniczeni miejscem, możemy pokusić się o większe przybliżenie
 • Layer settings - pozwala zmienić ustawienia płytek czyli obrazków zawierających określone fragmenty map - zmiana tych ustawień nie jest konieczna
 • Atlas content - panel zawierający informacje o poziomach mapy wygenerowanego atlasu, opcja Add selection umożliwia dodanie nowego obszaru do już istniejącego zestawu map
 • Atlas settigns - w tym panelu wybieramy format wyjściowy mapy, jest to szczególnie istotna opcja. Przed rozpoczęciem generowania zestawu map należy sprawdzić jakie formaty obsługuje nasza aplikacja
 • Saved profiles - umożliwia zarządzanie zapisanymi profilami
 • Create atlas - przycisk umożliwiający tworzenie zestawu map
 • Settings - przycisk wyświetlający okno zawierające dodatkowe ustawienia

Tworzenie przykładowego zestawu map

Na samym początku, wybieramy źródło map. Ja skorzystam z map Binga, dlatego w sekcji Map source, wybieram opcję Microsoft Maps. Następnie za pomocą mapy widocznej w prawej części okna oraz za pomocą powiększenia dostępnego w górnej części okna odnajdujemy interesujący nas obszar. Dla przykładu, u mnie jest to Poznań (screen 2).

W kolejnym kroku, rysujemy myszką zaznaczenie prostokątne interesującego nas fragmentu mapy, a następnie zaznaczamy interesujące nas poziomy map (screen 3). Po wykonaniu powyższych operacji, w bocznym panelu ukaże się ilość płytek, która zostanie wygenerowana.

Następnie, w panelu Atlas content, dodajemy zaznaczony obszar przyciskiem Add selection. W panelu Atlas settings, wybieramy format mapy (w moim przypadku będzie to Maverick atlas format - format używany przez aplikację Maverick dostępną dla systemu Android) (screen 4).

Teraz możemy już rozpocząć generowanie zestawu map, poprzez naciśnięcie przycisku Create atlas. Możemy również dodać inny zestaw map do tworzonego atlasu, powtarzając całą procedurę.

Proces tworzenia, w zależności od szczegółowości map, wybranego powiększenia, zaznaczonego obszaru może trochę potrwać, ponieważ wszystkie dane, muszą zostać pobrane z Internetu i skonwertowane do odpowiedniego formatu graficznego. O postępie informuje nas okienko dialogowe (screen 5).

Po utworzeniu zestawu map, należy je wgrać do odpowiedniego katalogu specyficznego dla użytkowanej przez nas aplikacji. Wygenerowane atlasy, dostępne są w katalogu aplikacji w folderze atlases.

Dostosowywanie map do potrzeb aplikacji

Niestety nie zawsze to co wygeneruje Mobile Atlas Creator, jest zgodne z tym czego oczekuje aplikacja nawigacji. Przykład:

Mobile Atlas Creator & Maverick & Microsoft Maps

 • Mapy Binga (Microsoft Maps) wgrywamy do lokalizacji:
  /sdcard/maverick/tiles/microsoft_map/xx/
  Gdzie xx to numer powiększenia
 • W każdym poziomie, znajdują się katalogi odpowiednich płytek map
 • W każdym katalogu powinny się znajdować plik o masce *.jpg.tile, które z pozoru są plikami jpg, a w istocie są to zwykłe png
 • Mobile Atlas Creator, generuje w tym przypadku pliki *.png.tile, które również są plikami png. Niestety musimy w tym przypadku dokonać konwersji nazwy na maskę *.jpg.tile. Najlepiej wykorzystać do tego narzędzie do rekursywnej zmiany nazw plików

Jak poznać jakich pliki są prawidłowe w naszej aplikacji? Najlepiej pozwolić aplikacji na pobranie map samodzielnie na jakimś małym fragmencie obszaru i potem zanalizować i porównać pliki z tym co generuje Mobile Atlas Creator, lub sięgnąć do dokumentacji, o ile aplikacja taką posiada.

Multime - Narzędzie do zmiany nazwy plików

Problem zmiany nazwy plików wygenerowanych przez Mobile Atlas Creator, zainspirował mnie do stworzenia aplikacji, która umożliwia zmianę nazw plików w katalogach w sposób rekursywny. W ten sposób narodziła się aplikacja Multime, o której możecie poczytać tutaj, a pobrać z działu download. Jeśli macie jakiekolwiek uwagi co do aplikacji, możecie je zgłosić w dedykowanym jej wpisie, bądź też poprzez formularz kontaktowy.

Data ostatniej modyfikacji: 11.02.2014, 09:21.

Komentarze

blog comments powered by Disqus