Artykuł

kwi 17 2011
0

Tworzenie przenośnych prezentacji w PowerPoint

Pakiet Office, króluje w wielu aspektach życia biurowego, a także akademickiego. Dziś, np. umiejętność tworzenia i formatowania dokumentów Word, to właściwie standard nauczania i podstawowy wymóg na wielu stanowiskach pracy. Podobnie sprawy się mają w przypadku obsługi Excela, czy też tytułowego PowerPointa, który z powodzeniem zastąpił jeszcze do niedawna popularne folie wyświetlane na starych analogowych projektorach. Jednak tworzenie prezentacji niesie ze sobą zawsze pewne ryzyko. Musimy wiedzieć, czy np. na komputerze, na którym odbywać będzie się prezentacja, został zainstalowany PowerPoint. Często ważna jest również jego wersja. Problemem mogą również okazać się ścieżki do zasobów użytych w prezentacji. Aby rozwiązać te i inne potencjalne problemy, dowiemy się jak publikować prezentacje.

Porady przed publikacją

Tworząc prezentację, powinniśmy się trzymać kilku istotnych reguł.

Format ppt

Choć Office 2007 i 2010, są już trochę czasu na rynku i choć istnieją konwertery, które w starych wersjach odczytują nowy format pptx, to jednak wciąż zaleca się używanie starego formatu ppt. A dlaczego? Wyobraźmy sobie taką sytuację. Mamy przedstawić prezentację, ale okazuje się, że na komputerze zainstalowany został pakiet Office 2003, brakuje również połączenia internetowego, które pozwoliło by na pobranie aktualizacji umożliwiającej odtwarzanie nowszego formatu pptx. Niestety w tym momencie, prezentacja nie odbędzie się. Oczywiście, problem nie wystąpi, kiedy mamy pewność, że użyjemy np. własnego komputera.

Pliki prezentacji oraz zasobów w jednym folderze

Tworząc prezentację, warto również zadbać o to by pliki prezentacji oraz użytych w niej zasobów znalazły się w jednej lokalizacji. Nie tylko ułatwi to organizację pracy, ale również jej przenoszenie. Możemy również postarać się o odpowiednie nazewnictwo i unikać długich nazw plików.

Pobieranie filmów z YouTube

Materiały video z YouTube, to coraz częściej kluczowy element prezentacji. Jeśli jesteśmy pewni, że w miejscu, którym będziemy prezentować jest Internet, to możemy się pokusić o streaming bezpośrednio w prezentacji. Jednak co w sytuacji, gdy nasi odbiorcy, będę musieli czekać na to, aż filmik wystarczająco się zbuforuje?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest pobranie materiału, skonwertowanie go np. do formatu avi i wstawienie jako filmu do prezentacji. Taką operację możemy wykonać np. przy pomocy serwisu Media converter, który na podstawie adresu URL filmu, pobierze go, skonwertuje do docelowego formatu (bogata lista formatów do wyboru na stronie) i udostępni skonwertowany film dla nas do pobrania;)

Możemy również skorzystać z programu JDownloader, który potrafi pobierać filmy między innymi właśnie z YouTube'a.

Publikacja prezentacji

Czas przejść do głównego tematu wpisu, czyli przygotowania mobilnych prezentacji. Aby to uczynić, zapisujemy prezentację, a następnie z menu Office wybieramy opcję Publikuj i Spakuj na dysk CD.

Jeśli utworzyliśmy prezentację w formacie pptx, to zostanie ona skonwertowana do formatu ppt. Na ekranie, pojawi się ekran tworzenia prezentacji na CD.

W tym momencie, możemy dorzucić dodatkowe pliki, które miały by się znaleźć razem z naszą prezentacją. Jeśli wszystko jest gotowe, to mamy teraz dwie opcje:

  • Kopiuj do folderu - prezentacja zostanie skopiowana do wybranego przez nas folderu, możemy taki folder nagrać np. na pendrive'a
  • Kopiuj na dysk CD - wszystkie niezbędne pliki oraz zasoby zostaną nagrane na płytę CD

Niezależnie od wybranej prezentacji, do miejsca docelowego zostanie skopiowana również aplikacja PptView, która umożliwia odtworzenie prezentacji, nawet na komputerach bez pakietu Office;)

Uruchomienie prezentacji plikiem play.bat, spowoduje automatyczne wczytanie naszej prezentacji do aplikacji PptView. Płyta nagrana w ten sposób, automatycznie uruchamia plik play.bat.

Data ostatniej modyfikacji: 27.03.2012, 08:58.

Komentarze

blog comments powered by Disqus