Artykuł

maj 15 2012
0

Ultimate Player Radio - darmowy odtwarzacz stacji radiowych

W dobie szeroko pojętego Cloud Computingu coraz mniej mówi się o klasycznych desktopowych aplikacjach, a bardziej skupiamy się na usługach webowych oraz aplikacjach mobilnych. Osobiście, mimo że dość aktywnie korzystam z rozwiązań mobilnych, nie pogardzę jednak dobrym programem na komputer. Dlatego też dziś chciałbym Wam zaprezentować aplikację Ulimate Player Radio, autorstwa jednego z czytelników Alt Control Delete, która umożliwia odsłuchiwanie popularnych rozgłośni radiowych i skierowana jest dla użytkowników systemu Windows.

Instalacja

Ultimate Player Radio dostępny jest do pobrania w dwóch wersjach:

 • Portable - nie wymaga instalacji, wystarczy rozpakować archiwum ZIP i uruchomić
 • Instalator

Niezależnie od wybranej wersji, paczka danych do pobrania zajmuje mniej niż 3MB co patrząc na dzisiejsze standardy, jest śmiesznie małą wielkością.

Przy pierwszym uruchomieniu, będziemy musieli przejść przez kreator, który umożliwi nam wstępną konfigurację programu. Oprócz akceptacji umowy, będziemy mogli tutaj również wybrać aktywną skórkę programu oraz skonfigurować scrobbling Last.fm (tu wielki plus dla autora za wykorzystanie API, dzięki czemu autoryzujemy dostęp do aplikacji bezpośrednio na stronie Last.fm).

Gdy już przebijemy się przez kreator, trafimy na główny ekran aplikacji, który został podzielony na trzy główne zakładki:

 • Moja lista - lista ulubionych rozgłośni
 • Stacje polskie
 • Stacje zagraniczne
 • Muszę przyznać, że lista radiostacji dołączonych do aplikacji jest naprawdę spora. Informacje o każdej z nich można bez problemu edytować, a samą listę przerzedzić po prostu usuwając nieinteresujące nas rozgłośnie.

  Oprócz tego, w dowolnej chwili możemy pobrać aktualną listę rozgłośni z serwera, a jeśli nie ma na niej naszej ulubionej rozgłośni, to bez problemu możemy ją dodać z poziomu menu aplikacji.

  Na osobny akapit zasługuje również panel widoczny w dolnej części aplikacji, gdzie znaleźć można kilka ciekawych funkcji uporządkowanych w tematyczne zakładki. Z pewnością najciekawszą z nich będzie karta Teraz gramy, gdzie można znaleźć informacje na temat aktualnie odsłuchiwanej audycji/piosenki o ile oczywiście strumień udostępnia takie dane. Swoją drogą przydałoby się umieszczenie informacji na temat aktualnie odsłuchiwanej piosenki w belce tytułowej, dzięki czemu informacja ta byłaby dużo łatwiej dostępna.

  Oprócz tego na zakładce Teraz gramy możemy poszukać informacji/video/tekstu piosenki w kilku popularnych serwisach oraz zmienić status w sieciach społecznościowych (nie wiem czemu, w Facebooku zamiast publikacji na tablicy, otrzymujemy opcję wyszukiwania utworu).

  Kolejne zakładki są już mniej interesujące, aczkolwiek można znaleźć kilka użytecznych funkcji np. scrobblowanie na Last.fm, korektor dźwięku, nagrywanie strumienia, czy też timer, który umożliwi automatyczne zamknięcie systemu po zadanym okresie czasu.

  Dowolne opcje programu możemy zmienić w dogodnej dla nas chwili korzystając z sekcji ustawień.

  Ultimate Player Radio to wygodna, prosta, lekka (pod względem zużycia zasobów) i przejrzysta aplikacja do odsłuchiwania internetowych rozgłośni radiowych, która na dodatek powstała za sprawą jednego z czytelników Alt Control Delete:) Zachęcam do przetestowania programu, który póki co dostępny jest w wersji beta.

  Komentarze

  blog comments powered by Disqus