Artykuł

freeimages.com freeimages.com
wrz 21 2015
0

Unclouded - Cloud Manager - aplikacja która uporządkuje Twoje chmury

W dzisiejszych czasach, usługi typu Cloud computing są czymś naturalnym. Bardzo często korzystamy z tego rodzaju serwisów, nie zastawiając się nawet nad faktem, w jaki sposób one rzeczywiście funkcjonują oraz jak przechowywane są nasze dane. Tego typu usługi oczywiście różnią się między sobą. Jedne przechowują nasze notatki, inne listy zakupów, zadań, a jeszcze inne pozwalają na zapisywanie dowolnego rodzaju plików w chmurze. To właśnie nad tą ostatnią grupą postanowili się pochylić twórcy aplikacji Unclouded - Cloud Manager, która jest swego rodzaju wirtualnym zarządcą naszej przestrzeni zlokalizowanej u różnych dostawców chmur.

Opis

Unclouded to z założenia dość wyspecjalizowana aplikacja, której głównym przeznaczeniem jest analiza użytkowanych przez nas chmur. Tytułowy program wspiera 5 popularnych usług:

 • Dropbox
 • Google Drive
 • OneDrive
 • BOX
 • MEGA

Mamy więc tutaj wszystkie największe serwisy, w tym wielką trójcę (Dropbox, Google Drive i OneDrive). Podpinanie chmur jest łatwe i przyjemne - tam gdzie to możliwe wykorzystywane jest uwierzytelnianie aplikacji. Po wpięciu określonych usług, możemy wybrać dowolną, korzystając z bocznego menu.

To co pierwsze powinno nam się rzucić w oczy, to rozbudowany system statystyk. Przy każdym elemencie widzimy jego procentowy udział w zajętości w stosunku do elementu nadrzędnego. Jeśli jesteśmy w katalogu głównym, to w tym miejscu zobaczymy udział katalogu/pliku w stosunku do ogólnie zajętej przestrzeni w danej chmurze. Eksplorator plików pozwala również na ich sortowanie m.in. ze względu na objętość, nazwę, czy datę modyfikacji.

Unclouded pozwala również na grupowanie plików w zależności od ich rodzaju - np. obrazy, video, muzyka.. dzięki temu łatwo jest stwierdzić co faktycznie pożera zasoby naszej chmury. Program wykrywa również duplikaty, co może być pomocne.. ale w moim przypadku musiałbym usuwać np. kod biblioteki, która pojawiła się w kilku projektach..

Aplikacja umożliwia również podstawowe operacje - tworzenie katalogów, kopiowanie, usuwanie oraz wycinanie w ramach pojedynczej chmury. Niestety nie możemy przenosić elementów między poszczególnymi usługami - taką funkcjonalność zapewnia nam opisywany na łamach tego blogu Solid Explorer.

Podsumowanie

Unclouded budzi we mnie mieszane uczucia. Z jednej bowiem strony dostajemy całkiem fajną aplikację, która posiada ciekawy zestaw narzędzi analitycznych dla naszych chmur, z drugiej strony mamy wrażenie, że można by się posunąć o krok dalej. Jeśli program ma analizować chmury, to dlaczego nie pozwolić na przenoszenie danych pomiędzy poszczególnymi usługami? Np. jeśli na Dropboxie trzymamy zdjęcia, a na OneDrive filmy, to fajnie byłoby móc przenieść niepasujące pliki pomiędzy tymi usługami. Taka funkcjonalność jest jak najbardziej możliwa do realizacji, co pokazał przywołany wyżej Solid Explorer. Nie mniej jednak wciąż jest to dobre narzędzie analityczne (taki zresztą był główny cel) oraz ciekawy eksplorator plików w obrębie poszczególnych chmur. Warto przetestować, jeśli aplikacja typu Solid Explorer wydaje się być dla Was zbyt skomplikowana, lub nie chcecie za nią płacić.

Informacje zbiorcze

 • Wymagania: 4.1 lub nowszy
 • Testowano na: Samsung Galaxy Note 3, Android 5.0
 • Język polski: Nie
 • Cena: darmowy
 • Google Play: Unclouded - Cloud Manager
 • Rekomendacja:

**/***

Szukasz ciekawych i przydatnych aplikacji na Androida/WP? Sprawdź inne posty z kategorii aplikacja tygodnia.

Znasz dobrą aplikację mobilną? Daj mi o niej znać!

Komentarze

blog comments powered by Disqus