Artykuł

lip 14 2010
0

Usługi oraz aplikacje dla telewizji internetowej

W ostatnim czasie, bardzo zauważalnym zjawiskiem staje się spadek oglądalności telewizji. W głównej mierze, zjawisko to widoczne jest wśród młodszej grupy społeczeństwa, która często wkraczając w dorosłe życie po prostu rezygnuje świadomie nawet z samego posiadania odbiornika TV. Znacznie częściej jego miejsce zajmuje np. komputer. Czasem jednak pojawiają się audycje i programy (np. ostatnie mecze MŚ), które jednak chciałoby się obejrzeć. Jak sobie poradzić z tym problemem? Sposobów jest kilka, ale niewątpliwie jednym z najtańszych i najszybszych będzie po prostu telewizja internetowa, którą obecnie można spotkać w wielu różnych postaciach. Dziś postaram się napisać o kilku popularnych sposobach na internetową TV.

TV czy VOD?

W chwili obecnej wszyscy duzi, polscy gracze telewizyjni, posiadają jakąś usługę/stronę, która umożliwia dostęp do ich programów. Niestety, czy stety, w tej chwili w głównej mierze są to usługi typu VOD, czyli w przełożeniu na Polski: Video na życzenie. Pewien wyjątek, może tu stanowić tvn24.

Dużo ciekawych programów i to na żywo, możemy znaleźć wykorzystując np. aplikację P2P Sopcast.

Telewizja przez stronę WWW

tvp.pl

Portal największego gracza na rynku to w głównej mierze VOD. Mamy tutaj dostęp do zarówno nowych produkcji jak i klasyków polskiego kina. Oczywiście nie brakuje również przedpremierowych pozycji np. odcinków popularnych seriali produkowanych przez polską TV. Niestety mimo misyjnego i publicznego charakteru TVP, spora część pozycji (w głównej mierze filmów i seriali) jest płatna (około 5zł). Niektóre z programów oraz wydarzeń pokazywane są na żywo. Np. ostatnie mecze MŚ w piłce nożnej. Generalnie oferta programowa jest spora, jakość również przyzwoita, ale pewnym cieniem na te wszystkie plusy rzucają się opłaty oraz reklamy, które również pojawiają się podczas oglądania.

tvp.pl

tvn24.pl

Tvn24 jako jedna z niewielu polskich TV oferuje nieustanny streaming programu na żywo w Internecie. Niestety, jak to się mówi nie ma nic za darmo i aby skorzystać z transmisji video musimy zapłacić (najmniejsza z opłat, pozwalająca na trzy dni oglądania stacji to 6.10zł). Alternatywą dla video, może być bezpłatny strumień audio (dla mieszkańców Polski), lub charakterystyczny, przewijany pasek informacyjny, który możemy zainstalować jako aplikację do naszego komputera.

tvn24.pl

vod.onet.pl

Vod.onet.pl, jest serwisem, który w głównej mierze ma oferować dostęp do programów i filmów znanych z TVNu. Jak sama nazwa serwisu wskazuje, mamy tutaj do czynienia z materiałami dostępnymi na nasze żądanie. Jeśli porównywać ten serwis do serwisu TVP, to wypada on znacznie korzystniej. Mamy tutaj dość dużo darmowych pozycji (% więcej niż w TVP), sam serwis ma ładną szatę graficzną i chodzi naprawdę przyzwoicie. Również sposób płatności wydaje się być lepiej rozwiązany aniżeli ten oferowany przez TVP.

vod.onet.pl

lookr.tv

Lookr.tv jest serwisem trochę innym niż wszystkie wymienione powyżej, bo jest to tak naprawdę projekt, który nie korzysta z zasobów tradycyjnych TV, a stara się tworzyć własne programy, dopasowane do potrzeb Internautów. Można tu znaleźć kilkanaście różnych kanałów tematycznych (m.in. Gadżety & Technologie, siatkówka na plus, czy też Pop Dance) prowadzonych często przez znane w polskim Internecie osoby (np. przez Rafała Agnieszczaka, właściciela Fotki.pl). Spory wpływ na kształt serwisu, ma operator komórkowy Plus (dzięki czemu mamy tutaj np. dostęp do siatkówki).

lookr.tv

Telewizja przez aplikację

Ipla

Ipla jest aplikacją, która pozwala na dostęp do programów oraz filmów prezentowanych w Polsacie. Pewnym faktem, który od razu zniechęca, to konieczność instalacji dodatkowej aplikacji. Ponadto, po zakończeniu instalacji, Ipla próbuje nam wcisnąć na silę Gadu-Gadu 10 - ja osobiście podziękowałem.

Po zainstalowaniu aplikacji, również bez niespodzianek - czytaj tabuny reklam. Pewnym wynagrodzeniem tych bólów, może być dość dobrze rozwinięta oferta programowa, która również, podobnie jak u konkurencji, została podzielona na pozycje darmowe jak i te płatne.

ipla.tv

Telewizja przez aplikację, ale P2P

Sopcast

Ogromną alternatywą do wszystkiego tego, co przedstawiłem powyżej jest tzw. telewizja P2P, której chyba najbardziej znanym przykładem jest program Sopcast. Sopcast umożliwia oglądanie programów, razem z innymi użytkownikami. Innymi słowy, dzielimy się naszym łączem, razem z innymi ludźmi zainteresowanymi określonym programem, cały czas pobierając i wysyłając dalej pobrane przez nas dane (zasada działania zbliżona do BitTorrenta).

Na Sopcaście, w głównej mierze można znaleźć sport. Spory program transmisji można znaleźć np. na stronie meczyki.pl. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by przeglądać listę kanałów dostępnych w samej aplikacji i wybrać interesujący nas program samemu. Aplikacja pozwala na utworzenie własnego konta, lecz nie jest ono wymagane.

UWAGA: Używając P2P w jakiejkolwiek postaci, należy się upewnić czy nie łamiemy przy tej okazji praw autorskich. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy określona transmisja prowadzona jest w sposób legalny - zrezygnujmy z oglądania.

Sopcast

A może coś innego...

Jeśli przedstawione powyżej rozwiązania, Cię nie satysfakcjonują, bo masz np. wolny Internet, lub nie ma tam interesujących dla Ciebie pozycji, to zostają Ci trzy opcje:

  • Zakup karty telewizyjnej do komputera - wewnętrzna (PC) lub USB (Notebook) - koszt stosunkowo niski, bo karty można dostać nawet za 100-200zł
  • Zakup TV - czasem najprostsze rozwiązania bywają najlepsze
  • Rezygnacja z oglądania TV:)

Na pewno wybierzesz właściwą dla siebie opcję:)

Data ostatniej modyfikacji: 10.04.2011, 14:03.

Komentarze

blog comments powered by Disqus