Artykuł

lis 12 2010
0

Usługi, produkty oraz sklepy elektronicznych gigantów w Polsce

Polska, kraj leżący w Europie środkowej, członek Unii Europejskiej, posiadający blisko 40 milionową populację, jedno z niewielu państw, które można powiedzieć, że jako tako oparło się światowemu kryzysowi gospodarczemu. Wydaje się, że wspomniane wyżej fakty powinno robić wrażenie, na ważnych korporacjach i producentach sprzętu, oprogramowania oraz dostawców usług na świecie. Prawda jest taka, że po obserwacji zachowań wyżej wymienionych podmiotów, przedstawione fakty nie mają wielkiego znaczenia, a Polska traktowana jest jak rynek drugiej, a może i nawet trzeciej kategorii. Dlaczego piszę o tym dziś? Bo można powiedzieć, że w ostatnim czasie pojawiło się kilka istotnych przebłysków, dlatego w tym wpisie, chciałbym zaprezentować małe zestawienie ciekawszych usług/produktów dostępnych (lub też nie) w Polsce.

Amazon

Nasze małe zestawienie, zaczniemy od Amazona, czyli można powiedzieć światowego odpowiednika naszego Merlina, czy Empiku. Amazon nie posiada biura w Polsce, ani też polskiej wersji swojego sklepu. W ostatnim czasie, można jednak zauważyć pewne zainteresowanie naszym skromnym krajem ze strony giganta.

To co mam na myśli, to informacja, która kilka tygodni temu obiegła polski Internet. Chodzi oczywiście o możliwość darmowej wysyłki zakupionych w sklepie produktów do Polski. Jest w tym przypadku jednak mały haczyk, a tak naprawdę to nawet kilka:

  • Zakupy muszą zostać dokonane w brytyjskiej wersji serwisu, co w pewnym sensie ogranicza możliwości naszego zakupu. Znacznie większą ofertę ma amerykańska wersja serwisu
  • Zakupy muszą być złożone na kwotę co najmniej 25 funtów
  • Oferta brytyjska, nie posiada raczej produktów przygotowanych stricte na nasz rynek, także ceny są raczej bardziej brytyjskie

Tak więc, czekamy na Polski oddział Amazona!

Apple

Apple jest firmą, która chyba nie do końca przepada za Polską. Wszystkie topowe produkty, trafiają do nas z wielomiesięcznym opóźnieniem, a jednej z najważniejszych usług giganta iTunes, nie ma w Polsce w ogóle i na dobrą sprawę nie wiadomo czy, kiedy i czy w ogóle będzie (dla nieobeznanych w temacie, iTunes jest jednym z największych sieciowych sklepów z muzyką).

Warto również dodać, że jeśli jakiś produkt Apple'a trafi już do Polski, to jego cena jest horrendalna. Wide 3000zł za iPada (cena w przybliżeniu), który nie oszukujmy się nie oferuje niczego specjalnego i na dobrą sprawę jest tylko trochę przerośniętym iPhonem.

Google

O Google można powiedzieć, że jest chyba jedną z niewielu firm, które Polskę traktuje dość poważnie. Jeśli rozpatrywać produkty i usługi sieciowe to trafiają one raczej bardzo szybko do Polski, lub ewentualnie z kilkutygodniowym opóźnieniem - dotyczy to pewnie w szczególności produktów, w których ważna jest semantyka naszego języka.

Pewnym wyjątkiem, może tu być Android. Dopiero od niedawna polscy użytkownicy otrzymali możliwość zakupu aplikacji za pomocą Google Checkout w Android Market. Za pokrzywdzonych jednak, wciąż mogą się uznawać polscy developerzy, którzy w tej chwili wciąż nie mogą legalnie dodać aplikacji do Android Marketu.

Zanegować można również sposób płatności za aplikacje. Google Checkout wymaga do tego celu karty kredytowej co dla wielu Polaków, może być sporą niedogodnością. Nie można w tym przypadku wykorzystać choćby rachunku bankowego i przelewu, tak jak ma to miejsce np. w PayPalu (pisałem o nim przy okazji wpisu o Cyfrowej dystrybucji gier w Polsce).

Mimo wszystko, należy uznać, że z Google w Polsce nie jest źle.

Microsoft

Microsoft, siłą rzeczy już od dawna jest dość mocno zakorzeniony w Polsce. W końcu zdecydowana większość komputerów w Polsce posiada okienka na pokładzie, a także często również pakiet biurowy Microsoftu, czyli Office. Co trzeba przyznać, to że nowe wersje sztandarowych produktów z oprogramowania trafiają do Polski raczej szybko. Trochę gorzej wygląda kwestia cen, które raczej jak na polskie warunki są wysokie. Polskę omija również większość z ciekawszych promocji Microsoftu np. w ostatnim czasie głośno było o promocji na Windows 7 obejmującej licencje na 3 stanowiska do domu, czyli podobnej oferty, która kilka temu była dostępna u nas w Polsce na pakiet Office 2007 (dla przypomnienia, pudełko z 3 stanowiskową licencją do domu, można było dostać za 199zł).

W ostatnich dniach, głośnym echem odbiła się również premiera usług Xbox Live oraz Games for Windows (o tej drugiej często się właśnie zapomina) w Polsce. Uruchomienie tych usług, było spowodowane prawdopodobnie głośną akcją polskich graczy, o której można było usłyszeć kilka miesięcy temu w Polsce. Dodatkowo, polscy gracze otrzymali możliwość migracji kont. Oznacza to, że konto które wcześniej założyliśmy dla innego kraju, można teraz zmienić na konto Polskie. Niestety, nie można przenieść informacji na temat materiałów zakupionych w usługach Microsoftu. Co oznacza, że jeśli nie mamy tych materiałów zapisanych lokalnie, to utracimy do nich dostęp. Dodatkowo, w chwili obecnej występują pewne problemy techniczne, dlatego póki co lepiej wstrzymać się z tą operacją. Mimo wszystko warto docenić ten krok ze strony Microsoftu.

Valve

Być może wielu z Was ta nazwa nie wiele mówi, ale warto wiedzieć, że Valve jest twórcą jednej z najpopularniejszych obecnie platformy do gamingu oraz cyfrowej dystrybucji, czyli Steamu (pisałem o nim przy okazji wpisu o Cyfrowej dystrybucji gier w Polsce).

Steam pozwala na zakup gier, które następnie możemy pobrać na dysk naszego komputera. Każda z zakupionych gier, zostaje skojarzona z naszym kontem na tej platformie. Steam obsługuję Polskę i nie ma jakiegokolwiek problemu z zakupem gier. Martwić jedynie może fakt nie dostosowania cen do polskich realiów (mimo tego, że Polska znajduje się w tańszej z dwóch stref cenowych znajdujących się na Steamie). Dla przykładu, nowe hitowe pozycje, można z reguły kupić za kwotę od 40-50 euro, co jest ceną zdecydowanie wyższą od tych, które oferują tradycyjne polskie sklepy. Na szczęście klucze do gier, które później aktywujemy w Steamie, można nabyć tanio na Allegro oraz w kilku wyspecjalizowanych w tym celu sklepach. Zawsze warto jednak sprawdzić opinie na temat określonego podmiotu przed zakupem.

Podsumowanie

Dobór opisanych podmiotów był czysto subiektywny. Po części ukierunkowany ostatnimi informacjami prasowymi oraz popularnością określonych usług/produktów w Polsce i na świecie. Ostatnie zmiany, między innymi ze strony Amazonu, Googla i Microsoftu to niewątpliwie pewien przełom, może w końcu Ci więksi zrozumieją, że Polska nie jest wcale taka malutka.

Komentarze

blog comments powered by Disqus