Artykuł

gru 13 2008
0

uTorrent - opis programu

uTorrent (mikroTorrent) jest obecnie jednym z najpopularniejszych klientów. Jego popularność na tzw. prywatnych trackerach sięga przeciętnie 80%, a czasem nawet i więcej (zależy to często od administracji trackera). Dlaczego ten stosunkowy nowy klient, zyskał w tak, krótkim czasie taką popularność, że zdążył pokonać większość dotychczasowych liderów? Przekonacie się o tym w dzisiejszym artykule.

uTorrent - ogólna charakterystyka

Przede wszystkim, źródłem sukcesu jest niewątpliwe niskie zużyci zasobów. Przeciętne zużycie pamięci ram przy normalnym użytkowaniu wynosi około 10MB, podczas gdy przykładowo w Azuruesie w wersji 2.5 wynosiło ono około 80MB. Wiele osób obawiało się, że uTorrent po przejęciu przez BitTorrent inc. zostanie napakowany różnym szpiegowskim oprogramowaniem, przez co znacząco zwiększą się jego wymagania. Nic takiego się na szczęście nie stało:)

Drugim ważnym powodem olbrzymiej popularności tego klienta jest jego wysoka wydajność. Dzięki predefiniowanym ustawieniom, uTorrent wyciśnie ostatnie kilobajty z każdego łącza. Chyba, że po prostu nie będzie źródeł (artykuł o tym jak poprawić prędkość pobierania/wysyłania w oparciu o uTorrent'a znajduję się w naszym serwisie).

W uTorrencie oczywiście znajdziemy wszystkie podstawowe opcje konfiguracyjne, takie jak limit połączeń, prędkość pobierania/wysyłania, liczba aktywnych połączeń itp. Zaawansowani użytkownicy BitTorrenta znajdą, także dodatkową zakładkę zaawansowane, na której można wybrać dodatkowe opcje, zwiększające wydajność tego klienta.

Jeśli chcemy tworzyć nowe torrenty i udostępniać je, to także mamy tutaj taką możliwość:) uTorrent posiada wygodny kreator tworzenia nowych torrentów, z którym każdy w kilka sekund będzie mógł utworzyć swój własny plik torrent. Jedyne czego będziemy potrzebować to tylko adres trackera.

Wyszukiwarka torrentów

Jeśli nie wiemy gdzie możemy szukać torrentów, skorzystajmy z uTorrenta;) W prawym górnym rogu znajduję się pole wyszukiwania. Wystarczy wpisać tytuł interesującej nas pozycji i z listy rozwijanej (dostępna jest obok pola wyszukiwania), wybrać interesującą nas stronę. Możemy nacisnąć też przycisk wyszukiwania co spowoduje wyszukiwanie torrentów w domyślnie zdefiniowanej w programie stronie.

Harmonogram - zaprogramuj swojego uTorrenta!

Bardzo użytecznym elementem uTorrenta jest harmonogram. Aby się do niego dostać należy wejść do menu Opcje a następnie wybrać Ustawienia. Na ekranie dialogowym, który się pojawi, wybieramy zakładkę harmonogram. Harmonogram pozwala na sterowanie prędkością pobierania/wysyłania oraz ustawieniami DHT, o każdej godzinie w tyg. Można nawet całkowicie wyłączyć ruch w uTorrencie o określonych godzinach np. gdy gdzieś wychodzimy. (screen 2 - okno harmonogramu)

Klient RSS w uTorrent

Jak już wspomniałem uTorrent posiada bardzo wiele ciekawych funkcji. Jedną z nich jest niewątpliwie wbudowany czytnik RSS. Dzięki niemu, możemy przeglądać i pobierać najnowsze torrenty z naszej ulubionej strony. Dodatkowo, możemy skonfigurować, go w ten sposób aby automatycznie rozpoczynał pobieranie danego pliku, jeśli pojawi się on na danym trackerze. Aby dostać się do klienta wchodzimy w menu Opcje i wybieramy pozycję Czytnik RSS (w starszych wersjach opcja może się nazywać Klient RSS).

Przykład

Jak zdefiniować auto-pobieranie jakieś pozycji (załóżmy, że jest to serial XYZ)? Najpierw należy dodać kanał RSS. Aby to uczynić wchodzimy na zakładkę Kanały, a następnie kilkamy na przycisk Dodaj. Wpisujemy adres kanału, zatwierdzamy go naciskając ok. Teraz, możemy przejść do zakładki Ulubione. Na screenie 2, utworzyłem przykładowy wpis, który pozwoli na automatyczne pobieranie serialu XYZ ze strony jak tylko się tam pojawi. Aby dodać nową pozycję naciskamy Dodaj i wybieramy nazwę dla tego filtru. Następnie skupiamy się nad panelem Ustawienia filtra:
- w polu filtr musimy wpisać nazwę pozycji. Nazwę należy zakończyć *. Jeśli nazwa pozycji składa się z kilku wyrazów oddzielamy je znakami zapytania (np. to?jest?nazwa?wieloczlonowa*).
- w polu nie określamy jakich formatów danych nie chcemy pobierać. Analizując zapis na screenie, nie będziemy ściągać serialu zapisanego w kodeku h264, z dźwiękiem AC3 lub w rozdzielczości HDTV 720p.
- w polu zapisz w definiujemy ścieżkę do której mają być zapisywane dane.
- w polu kanał wybieramy z listy rozwijanej, dodany przedtem przez nas samych kanał strony torrentowej.
- w polu jakość wybieramy jakość materiału np. dla filmów może to być HDTV itp., można także akceptować, każdy typ wybierając opcję wszystkie.
- w polu numer odcinka (jeśli to jest serial) wpisujemy numer sezonu i numer odcinka np. 1x02 oznacza, że chcemy pobrać drugi odcinek z pierwszego sezonu tego serialu.
Pozostałe pola nie pełnią istotniejszych funkcji.

Zdalne sterowanie uTorrentem

Bardzo ciekawą opcją, choć wprowadzoną, dosyć niedawno jest zdalne sterowanie uTorrentem, z poziomu przeglądarki www. Przy odpowiedniej konfiguracji klienta, dostęp do naszych torrentów, możemy mieć nawet z drugiego końca świata;) Warunek jest jeden, musimy posiadać zewnętrzne IP.

Aby aktywować zdalny dostęp do naszego uTorrenta wchodzimy do menu Opcje->Ustawienia->Zaawansowane->Interfejs WWW. Następnie zaznaczamy opcję Włącz interfejs WWW, wpisujemy nazwę użytkownika oraz hasło i zatwierdzamy dialog przyciskiem ok. Możemy także aktywować konto gościa.

Aby dostać się teraz do naszego komputera w zdalny sposób wystarczy wpisać poniższą sekwencję:

http://adres_ip:numer_portu/gui/

przykładowe wywołanie może wyglądać następująco:

http://127.0.0.1:12345/gui/

Oczywiście adres 127.0.0.1 jest adresem komputera lokalnego (localhost) :)

Podsumowanie

Jak widać uTorrent posiada wiele użytecznych funkcji, a jest to tylko wycinek jego możliwości. Program jest wciąż rozwijany, dzięki czemu, w krótkim czasie stał się jednym z najlepszych klientów BitTorrenta.

Data ostatniej modyfikacji: 31.07.2011, 12:10.

Komentarze

blog comments powered by Disqus