Artykuł

videopoint.pl videopoint.pl
lut 13 2016
0

Videopoint.pl - video tutoriale od wydawnictwa Helion

Grupa wydawnicza Helion, funkcjonuje na polskim rynku już od dawna. Sam niejednokrotnie korzystałem już z ich usług, a także kilka razy podejmowałem współpracę - m.in. na zasadzie programu partnerskiego, który tu i ówdzie pojawia się na tej stronie.

Grupa Helion co jakiś czas startuje z jakimś nowym przedsięwzięciem. Oprócz głównego produktu jakim jest Helion sam w sobie, mamy tutaj takie marki jak OnePress, Sensus, czy też bardzo udany Ebookpoint, który walnie przyczynił się do zmian w polskim rynku ebooków.

Oczywiście to nie jest tak, że wszystko czego dotyka wydawnictwo zamienia się w złoto. Przykładem, który potwierdza te tezę jest choćby serwis 9fingers, który z założenia miał być czymś na kształt polskiego StackOverflow. Dziś jednak nie chce pisać ani o dotychczasowych porażkach, ani o sukcesach, ale chciałbym się skupić na recenzji najnowszego dzieła wydawnictwa jakim jest serwis Videopoint.pl.

Idea serwisu

Video ostatnimi laty święci triumfy w sieci i wykorzystywane jest w wielu, naprawdę różnych obszarach. Mamy serwisy stricte mieszane takie jak YouTube, czy DailyMotion, a także bardziej wyspecjalizowane jak np. Twitch, Channel9, czy Pluralsight. Videopoint chce właśnie aspirować do tej ostatniej grupy, a konkretniej konkurować z tymi ostatnimi dwoma produktami. Polski serwis już na starcie ma kilka asów:

  • Polskie treści
  • Ceny dopasowane do polskiego rynku
  • Tematyczne pakiety video + ebook w korzystnych cenach

Czy takimi atutami będą w stanie pokonać konkurencję? Są szanse, ale przyjrzyjmy się bliżej zawartości.

Kursy

Aktualnie w serwisie znajdziemy całkiem sporą liczbę kursów, które zostały uporządkowane w kilkadziesiąt tematycznych kategorii. Większość video oscyluje wokół branży IT, ale mamy też kilka innych ciekawych obszarów, takich jak:

  • Rozwój osobisty
  • Biznes i ekonomia
  • Elektronika

Zdecydowana większość kursów mieści się w cenie 100 zł. Przy sporej liczbie materiałów, możemy skorzystać z promocji o której pisałem wcześniej, czyli z możliwości zakupu pakietu video + ebook. Przy każdym kursie możemy obejrzeć zwiastun, przejrzeć listę lekcji oraz przeczytać opis. W przypadku niektórych tematów, istnieje możliwość obejrzenia odkodowanych lekcji (analogia dla przykładowych rozdziałów z Helionu), dzięki czemu łatwiej sprawdzić, czy sposób prowadzenia kursu rzeczywiście nam odpowiada.

Python i CSS

Podczas pisania tekstu, miałem możliwość przetestowania dwóch kursów:

W obu przypadkach miałem więc do czynienia z poziomem przewidzianym dla początkujących w wybranej technologii. Mimo tego, ilość materiału do przyswojenia jest naprawdę duża i dalece wykracza poza kanwy przykładów typu Hello World. Dobry content dobrze rokuje na przyszłość, ale miarą sukcesu będzie tak naprawdę dostępność dalszych części obu kursów oraz bardziej wyspecjalizowanych materiałów, które przyciągną do ekranu również bardziej zaawansowanych użytkowników.

Podsumownaie

Videopoint.pl dobrze rokuje na przyszłość, ale przed twórcami portalu jeszcze trochę pracy. Przede wszystkim należy zadbać o to, by istniejące materiały doczekały się kolejnych części o czym pisałem już w poprzednich akapitach. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać użytkowników, którzy rozpoczęli swoją przygodę z technologią X właśnie dzięki kursom umieszczonym na tym portalu, a także przyciągnąć tych bardziej zaawansowanych, którzy po prostu chcą się rozwijać. Poza tym, dobry poziom kursów, znane twarze (a raczej głosy?) i produkt obroni się sam, bo sama konwencja i dotychczasowe rozwiązania są naprawdę ciekawe (choćby kombinacja kursów video z ebookami). Polecam przetestować działanie portalu i zobaczyć czy taka forma nauki sprawdza się u Was lepiej niż klasyczna książka, czy trochę bardziej nowoczesny ebook:-)

Komentarze

blog comments powered by Disqus