Artykuł

freeimages.com freeimages.com
sty 03 2017
0

Visual Studio Mobile Center - jedno miejsce do obsługi aplikacji mobilnych

Obecnie w świecie mobile królują dwa systemy - Android oraz iOS. Każdy z nich cechuje się zupełnie inną filozofią działania, sposobem wytwarzania aplikacji (wspominałem o tym sporo przy okazji wpisów o Xamarin), a także całym zestawem usług wykorzystywanych w trakcie procesu developmentu oraz późniejszego utrzymania. Niesie to ze sobą oczywiście spory narzut w kosztach wdrażania oraz stabilizacji projektu.

Stosując technologie pokroju Xamarin, React Native itp. jesteśmy w stanie częściowo zminimalizować problem związany z developmentem. Wciąż jednak pozostaje kwestia różnych usług, które są integralnie powiązane z wybranymi systemami operacyjnymi. Przykładowo żeby zbierać informacje o wyjątkach, czy statystyki użycia, musimy logować się do usług dla dedykowanych systemów. Na szczęście również w tym przypadku istnieją rozwiązania, które mogą nam ułatwić pracę. Jednym z nich jest tytułowy Visual Studio Mobile Center, który uznawany jest za następcę popularnego swego czasu HockeyApp.

Visual Studio Mobile Center

VSMC obecnie dostępny jest w wersji zapoznawczej, dlatego też nie do końca są znane ewentualne ceny tej usługi. Podstawowa część tego produktu dostępna obecnie jest bez opłat.

Na głównej stronie produktu, możemy dodawać kolejne projekty aplikacji. Dla każdego systemu należy robić to osobno. VSMC wspiera zarówno technologie natywne, jak również oferuje wsparcie dla React Native oraz Xamarina. Po dodaniu projektu, powinniśmy przejść do naszego kodu i dodać do niego integrację z VSMC. Podczas tej operacji możemy zdecydować czy chcemy zbierać analityki, informacje o awariach (crashe), czy też obie te rzeczy.

VSMC oferuje ogółem kilka bardzo fajnych funkcjonalności:

  • Możliwość budowania aplikacji w oparciu o kod z repozytorium. Na razie wspierany jest tylko Github, ale na roadmapie znajduje się również wsparcie dla Bitbucketa
  • Możliwość testowania aplikacji przy użyciu popularnych framework'ów - ta funkcja wymaga dodatkowej subskrypcji i zasadniczo jest to funkcjonalność podobna do tej znanej z Xamarin Test Cloud
  • Funkcjonalność dystrybucji aplikacji - możemy wgrywać do VSNC wynikowe pliki apk oraz ipa, a następnie powiadamiać zapisanych do systemu testerów, którzy będą mogli je zainstalować na swoich urządzeniach. W przypadku systemu iOS, konieczne jest budowanie aplikacji w trybie Ad-Hoc. Instalacja takich programów będzie możliwa tylko na autoryzowanych urządzeniach wyposażonych w przeglądarkę Safari, zgodnie z zasadami Apple
  • Tables - nie testowałem tej funkcjonalności ze względu na konieczność posiadania subskrypcji Azure
  • Identity - j/w
  • Crashes - informacje o nieobsłużonych wyjątkach, które doprowadziły do zamknięcia naszej aplikacji
  • Analitics - statystyki użycia naszej aplikacji. Informacje o użytkownikach, urządzeniach oraz zdarzeniach

Jak widać, nowa usługa Microsoftu oferuje już w tym momencie całkiem sporo i prawdopodobnie docelowo może ona przyciągnąć użytkowników wspomnianych wcześniej usług czyli HockeyApp oraz Xamarin Test Cloud. Bardzo imponująco wygląda również roadmapa projektu, na której można znaleźć wiele godnych uwagi punktów, na które zdecydowanie warto czekać. Osobiście chciałbym dalej testować usługę i zobaczyć jak zachowuje się w normalnym użytkowaniu.

Komentarze

blog comments powered by Disqus