Artykuł

wrz 08 2009
0

Windows 7 - prezentacja i opis systemu

Choć premiera Windows 7, została zapowiedziana na 22 października, spora rzesza użytkowników widziała już ten system, przynajmniej w wersji RC. Niektórzy szczęśliwcy np. studenci, mogą skorzystać już w tej chwili z pełnej wersji, która została udostępniona w subskrypcji Microsoft MSDN AA. Tak się akurat składa, że jeszcze zaliczam się do grona studentów i już zdołałem pobrać i zainstalować Windows 7 w wersji Proffesional. W niniejszym artykule postaram się podzielić z wami wrażeniami oraz zaprezentować zmiany jakich dokonano w systemie.

Nowy pasek zadań i korekty w menu Start

Pierwszą i prawdopodobnie jedną z większych innowacji w systemie jest nowy pasek zadań. Jego charakterystycznym elementem są duże ikonki aplikacji, które teraz możemy przypinać do paska zadań. Przypięta aplikacja jest dostępna na pasku zadań w każdym momencie, a jej ikonka zmienia się w zależności od sytuacji. Przykładowo jeśli aplikacja nie jest uruchomiona, to widzimy tylko normalną ikonkę aplikacji. Jeśli program zostanie włączony, to jego ikonka zostaje otoczona przezroczystym prostokątem, dodatkowo jeśli aplikacja jest aktywna, to ikonka zostaje podświetlona. W przypadku aplikacji, które nie zostały przypięte do paska zadań, ikony pojawiają się w momencie ich uruchomienia i występują tylko w 2 i 3 z przedstawionych powyżej stanów.

Ciekawą nowością jest również, menu dostępne po naciśnięciu prawego przycisku myszy na ikonie dowolnej aplikacji umieszczonej na pasku zadań. W zależności od programu możemy tutaj znaleźć np. listę najnowszych / najczęściej otwieranych dokumentów, czy też różne zadania jakie możemy wykonać za pomocą tej aplikacji (patrz screen 2). Na razie niestety, ta opcja jest praktycznie nie wykorzystywana przez aplikacje inne niż aplikacje Microsoftu.

Pewnych modyfikacji doczekał się również pasek stanu. W nowej wersji systemu Windows, możemy decydować, które ikonki aplikacji będą zawsze widoczne, a które pokazywać będą tylko powiadomienia. Dostęp do tych opcji możemy uzyskać za pomocą Panelu sterowania, albo poprzez naciśnięcie strzałki umieszczonej w pasku stanu, a następnie przycisku Dostosuj (screen 3).

Małej korekty możemy również spodziewać się w menu Start. Podobnie jak na pasku zadań, również tutaj możemy obejrzeć listę najnowszych dokumentów dla danej aplikacji (oczywiście jeśli aplikacja udostępnia taką listę). Z menu start znikły również ikonki przeglądarki Internetowej i programu pocztowego. Ciekawą opcją jest możliwość konfiguracji przycisku akcji (u mnie i domyślnie jest to przycisk Zamknij). W Viście wielu użytkowników nabierało się na ikonkę, która przypominała przycisk wyłącznika, a w rzeczywistości pozwalała na hibernację systemu. Pozostałe elementy menu, są już dobrze znane z Visty i XP.

Mikser dźwięku

W Windows 7 dokonano istotnych zmian w systemowym mikserze dźwięków. Oprócz klasycznych suwaków pozwalających na regulacje głośności systemu, czy też poszczególnych grup głośników, otrzymaliśmy możliwość regulacji głośności poszczególnych, uruchomionych aktualnie aplikacji screen 5). Jest to naprawdę przydatna funkcja, ponieważ dzięki temu, możemy regulować głośność wszystkich aplikacji, nawet tych, które tego nie umożliwiają.

Biblioteki

Zupełnie nową rzeczą w systemie Windows 7 są Biblioteki. Biblioteki są zbiorem określonych dokumentów umieszczonych w różnych lokacjach na dysku. Efekt bibliotek jest naprawdę fajny, ponieważ możemy np. zgromadzić wszystkie pliki muzyczne w jednym miejscu i przeglądać je tak jakby znajdowały się w jednym katalogu (biblioteki przypominają słynne z systemów Unixowych dowiązania symboliczne). Domyślnie autorzy systemu przygotowali dla nas cztery domyślne biblioteki:

  • Dokumenty
  • Muzyka (screen 6)
  • Obrazy
  • Video

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby użytkownik zdefiniował własną bibliotekę. Ja np. dodałem bibliotekę studia, która przechowuje wszystkie moje dokumenty związane ze studiami.

Microsoft zadbał, aby dostęp do bibliotek był szybki. Możemy je znaleźć np. na pasku zadań, czy w różnorakich okienkach dialogowych (otwierania, zapisywania pliku).

Wstążki w aplikacjach oraz inne aktualizacje

Zmiany dosięgły także aplikacji Wordpad i Paint (screen 7). Aplikacje doczekały się implementacji wstążek znanych z pakietu biurowego MS Office 2007. Niestety aplikacji nie zyskały żadnych nowych, użytecznych funkcji, został zmieniony tylko interfejs.

Mniejszych i większych aplikacji doczekały się również inne aplikacje Windows. Mamy tutaj nowego Internet Explorera, nowego Windows Media Playera itd. Za ciekawostkę można uznać aplikację Panel zapisu matematycznego, która umożliwia nam rysowanie rożnych operacji matematycznych (screen 8) i całkiem nieźle sobie radzi!

Grupy domowe

Jedną z nowości, są również tzw. grupy domowe. Celem grup domowych jest ułatwienie wymiany danych pomiędzy użytkownikami małych sieci lokalnych. Najczęściej chodzi tu właśnie o gospodarstwa domowe, w których coraz częściej spotykamy małe sieci LAN. Warto zwrócić uwagę, że wielu użytkowników miało problemy z konfiguracją takich sieci przy pomocy Visty. Niestety w chwili obecnej nie miałem okazji wypróbować tego dodatku w praktyce.

Bezpieczeństwo

W kwestii bezpieczeństwa chyba jedną z ważniejszych informacji jest możliwość, ustawienia odpowiedniego poziomu ostrzeżeń w Kontroli konta użytkownika. UAC, który został dodany, był niewątpliwie rzeczą przydatną, aczkolwiek często użytkownik był atakowany nadmierną ilością ostrzeżeń (alertów). W tej chwili, za pomocą suwaka możemy ustawić odpowiedni dla nas poziom, a nawet wyłączyć ostrzeżenia całkowicie (screen 9).

Ponadto zwrócono większą uwagę na możliwość ustawień dotyczących kontroli rodzicielskiej oraz dokonano różnych poprawek w szeregu narzędzi systemowych.

Sterowniki

Generalnie sprawa sterowników wygląda dość dobrze. Z edycji na edycji Windows posiada coraz więcej sterowników wbudowanych i tak też jest w tym przypadku. Ponadto, nawet jeśli nie posiada takich sterowników to zostają one dodane jako elementy do pobrania za pomocą Windows Update, w moim przypadku mogłem w ten sposób pobrać np. sterowniki Nvidii, sterownik dla monitora firmy Samsung, czy też sterowniki do drukarki Brother. Windows 7, nie znalazł jedynie sterowników dla karty dźwiękowej Creative SoundBlaster X-Fi 5.1 Surround Usb, aczkolwiek umożliwił wykorzystywanie jej w trybie stereo.

Nawet jeśli się okaże, że nasz sprzęt teoretycznie nie działa pod siódemką to warto spróbować wykorzystać sterowniki z Visty, u mnie podziałało to w przypadku karty dźwiękowej właśnie, ponieważ producent nie udostępnił jak na razie oficjalnych sterowników dla tego systemu.

Kompatybilność i Tryb XP

Windows 7, jest formalnym następcą Windows Vista, dlatego też większość aplikacji napisanych pod Vistę działa i pod siódemką. W przypadku, części aplikacji powstały też już nowsze wersje, które zapewniają odpowiednią kompatybilność. Jeśli coś nie działa, jest jednak szansa, a nazywa się ona Tryb XP (o którym pisano już naprawdę sporo w Internecie). Warunki są dwa, trzeba posiadać odpowiednio mocny sprzęt, który pozwala na wirtualizację (Do uruchomienia trybu XP wykorzystywany jest Microsoftowy Virtual PC), oraz wystarczająco mocny komputer.

Personalizacja wyglądu

Na samym początku artykułu wspomniałem o zmianach dotyczących paska zadań oraz menu start, warto również wspomnieć o pewnych zmianach, na które natkniemy się podczas modyfikacji kompozycji Aero (screen 10). Pierwsze na co warto zwrócić uwagę, to większa ilość domyślnie wgranych kompozycji. W tej edycji otrzymaliśmy również większą możliwość edycji samych kompozycji. Możemy np. w dowolny sposób manewrować kolorem i przezroczystością. Niestety nadal brak możliwości zmiany choćby przycisków sterujących używanych w oknach, oraz wielu innych opcji, które posiadają użytkownicy Linuksowych środowisk takich jak GNOME, czy KDE.

Zmian dokonano również w przypadku słynnego bocznego paska Visty, którego tutaj po prostu nie ma. W zamian za to, gadżety możemy umieszczać w dowolnym miejscu pulpitu.

Multimedia

Jedną z najważniejszych informacji związanych z multimediami jest obecność sporej gamy kodeków audio i video bezpośrednio w systemie. W tej chwili bez problemu uda się nam otworzyć filmy zapisane w DivX, XViD, czy h264. Warto wykorzystać do tego np. zewnętrzny program Media Player Classic, który dostępny jest zarówno w wersji 32 jak i 64 bitowej, dzięki czemu w pełni wykorzystamy możliwości posiadanego systemu.

Jak już wspomniałem wyżej, w Windows 7 znalazła się nowa wersja Media Playera, oznaczona numerkiem 12. Znajdziemy tutaj również dodatek Media Center i Windows DVD Maker, który zastąpił nieobecny od tej edycji Windows Movie Maker.

Wydajność

Windows 7 miał być szybszy, a jak jest w praktyce? W praktyce według opinii bywa to różnie. Z tego co sam zdążyłem zaobserwować, przy włączonym Aero, system posiada około 5-10 procesów mniej niż Vista w analogicznej sytuacji. Również największy proces svchost, zajmuje mniej pamięci niż jego odpowiednik w Viście. Zużycie ramu po bezpośrednio po uruchomieniu systemu jest mniejsze o około 5% niż w analogicznej sytuacji Viście (ilość pamięci jaką posiadam to 6GB) i wynosi ono 16%. Generalnie dla użytkowników Visty będzie to system szybszy, dla użytkowników XP - wolniejszy, jednak są to już takie wymagania, którym jest w stanie sprostać każdy dzisiejszy komputer, taka też jest siła postępu.

Jeśli będziecie mieli, wrażenie że komputer ciągle coś przetwarza i intensywnie pracuje dysk twardy, to być może warto sprawdzić ustawienia indeksowania. Osobiście wyłączyłem tą usługę, ponieważ miała działać lepiej niż w Viście, w praktyce okazuje się, że jednak chyba jest podobnie.

Podsumowanie

W niniejszym artykule starałem się uchwycić najważniejsze nowości oraz zmiany w systemie. Prawdę powiedziawszy, zmieniono bardzo wiele elementów, w mniejszym czy większym stopniu. Z systemem pracuje się przyjemnie, nie natrafiłem na żaden słynny blue screen, czy poważniejszy błąd. System robi to czego się od niego wymaga, po prostu chodzi.

Czy przekona on zatwardziałych użytkowników XP? Myślę, że tak (pokazują to również wyniki przedsprzedaży). Jeśli nie większość, to na pewno sporą ich grupę, w końcu poprawiono tutaj naprawdę sporą ilość bolączek Visty, dodano kilka nowych interesujących dodatków, zadbano o dobrą stabilność i kompatybilność wsteczną. Na nasze szczęście Microsoft uczy się na własnych błędach i jest to naprawdę dobra wiadomość.

Data ostatniej modyfikacji: 04.03.2011, 22:04.

Komentarze

blog comments powered by Disqus