Artykuł

google google
paź 31 2013
0

Windows 8.1 - zestaw porad po instalacji

Windows 8.1 wylądował w zeszły weekend na moim komputerze i muszę przyznać, że nie było to miłe lądowanie, ponieważ zakończyło się dawno już niewidzianym przeze mnie bluescreenem. Nie byłoby problemu, gdyby zdarzył się on tylko raz, ale to była wręcz seria niebieskich ekranów, które skutecznie uniemożliwiły mi włączenie systemu w normalnym rozruchu.

Tak duże aktualizacje niestety często niosą ze sobą takie ryzyko. Do dziś nie znam przyczyny czemu tak się stało, nie mniej jednak mogę powiedzieć, że po gruntownym formacie komputera (crash systemu okazał się na tyle dobrym pretekstem, bym w końcu się do tego zmusił), nie było już większych problemów z ponowną instalacją aktualizacji.

Windows 8.1 przynosi sporo zmian i nowości, które po części wynikają również z sugestii nadsyłanych do MS przez użytkowników. I choć większość zmodyfikowanych elementów dotyka środowiska Modern UI, jest też kilka smaczków dla samego pulpitu. Nie będę jednak w tym tekście opisywał dokładnie tego co się zmieniło. Zamiast tego wolę skupić się na technicznych poradach, które po części wynikają z dokonanych przez Microsoft modyfikacji. W większości są to proste porady i sztuczki, na które być może już dawno wpadliście sami. Mimo wszystko mam nadzieję, że komuś się one przydadzą;-)

Część porad ma również zastosowanie w czystym Windows 8.

Zmiana ustawień DPI

Windows 8.1 przynosi naprawdę wiele nowości, a jedną z nich, którą widać od razu w trybie desktop jest ulepszona funkcja ustawień DPI. Nowa opcja została ustawiona od razu z nową domyślną wartością, przez co użytkownicy mogą poczuć się nieswojo po instalacji tej aktualizacji.

Niestety problem ten nie dotyka tylko osób, które instalują od zera Windows 8.1 (można zakupić pudełkową gotową wersję w sklepie), ale również tych, którzy wgrywają Windows 8.1 na dobrze skonfigurowaną wcześniej ósemkę. Osobiście bardzo się zdziwiłem, gdy zobaczyłem wielkość niektórych elementów na moim pulpicie.

Być może szłoby się do takiego ustawienia przyzwyczaić, jednak wiele aplikacji (szczególnie tych starszych) wygląda bardzo nieostro w takim trybie. Jest to dobrze widoczne np. we wszelkiej maści instalatorach.

Aby zmienić to ustawienie i wrócić do czegoś co znamy choćby z Windows 8, należy udać się do ustawień związanych z rozdzielczością ekranu (najszybciej można to zrobić klikając PPM na pulpicie i wybierając opcję Rozdzielczość ekranu). W kolejnym kroku należy kliknąć na łączę Zmień wielkość tekstu i innych elementów. W nowo otwartym oknie należy wybrać nową wielkość elementów. Domyślnie w Windows 8.1 jest to 125%, by uzyskać efekty znany z wcześniejszych wersji systemu, wystarczy wybrać opcję 100% (patrz screen). Ustawienia zatwierdzamy przyciskiem Zastosuj. Zmiany wejdą w życie po przelogowaniu się do systemu.

Ustalenie nazw dla grup aplikacji

Wraz z aktualizacją do Windows 8.1 usprawniona została funkcja nazywania grup aplikacji widocznych na ekranie Modern UI. W poprzedniej wersji opcja ta znajdowała się niejako w głębokim ukryciu. W wersji 8.1 poczyniono sporę zmiany w tym obszarze i cała operacja jest dużo bardziej intuicyjna.

Aby wprowadzić nazwę dla wybranej grupy aplikacji, wystarczy na ekranie Start w dowolnym pustym jego obszarze kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Dostosuj.

W tym momencie otrzymamy możliwość wprowadzania własnych tytułów do wszystkich grup aplikacji widocznych na ekranie - patrz screen poniżej.

Szkoda tylko, że zabrakło opcji zmiany kolejności całych grup (a może o czymś nie wiem?). W chwili obecnej aplikacje trzeba przenosić pojedynczo, co przy dużej ich liczbie może być odrobinę uciążliwe.

Autologowanie do systemu

Autologowanie to przydatna rzecz, w sytuacji gdy macie pewność że do Waszego komputera nie uzyska dostęp żadna niepowołana osoba (np. biurkowy pecet w domu). Dzięki tej funkcji, można zaoszczędzić przynajmniej kilkanaście cennych sekund przy starcie systemu no i nie trzeba zawsze się głowić nad tym jakie hasło mamy ustawione dla naszego konta;-)

Aby ustawić autologowanie, najprościej jest na ekranie Start wpisać polecenie netplwiz i zatwierdzić je przyciskiem Enter.

Na ekranie pojawi się nowe okienko. By umożliwić autologowanie, musimy odznaczyć pole wyboru przy opcji Aby używać tego komputera, użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło. Następnie należy kliknąć na przycisk Ok lub Zastosuj gdy chcemy pozostać na tym ekranie.

W kolejnym kroku będziemy musieli wprowadzić nazwę użytkownika i hasło. Jeśli korzystacie z kont Online, powinien to być pełny login do konta. Po wprowadzeniu danych do autoryzacji, ekran logowania nie powinien już Was więcej niepokoić przy starcie.

Mimo zmiany tej opcji, konieczność wprowadzenia hasła może pojawić się przy wybudzaniu komputera z hibernacji. Jeśli również w takim przypadku chcecie się go pozbyć, musicie udać się do: Panel sterowania\Sprzęt i dźwięk\Opcje zasilania (ścieżkę w tej postaci można wkleić do paska adresu w Eksploratorze Windows) i skorzystać z opcji Wymagaj hasła przy wznawianiu. W nowo otwartym oknie należy wybrać opcję Nie wymagaj hasła w sekcji Ochrona hasłem przy wznowieniu pracy.

Skoro już mówimy o autologowaniu, warto również wspomnieć, że od wersji 8.1 możemy automatycznie startować na klasycznym pulpicie. By tego dokonać, należy udać się do właściwości paska zadań (PPM na pasku zadań i opcja właściwości), a następnie w nowo otwartym oknie udać się na zakładkę Nawigacja. Teraz wystarczy już tylko zaznaczyć opcję Po zalogowaniu lub zamknięciu wszystkich aplikacji na ekranie przejdź do pulpitu zamiast ekranu startowego by cieszyć się prawie podobnym doświadczeniem jak w systemie Windows 7;-)

P.S. Patent z autlogowaniem zadziała również w starszych wersjach systemu;-)

Więcej aplikacji w sklepie

Sklep w Windows 8 oraz Windows 8.1 domyślnie wyświetla aplikacje skierowane stricte dla wybranego przez nas języka, co może powodować że część popularnych na świecie programów może nie być widoczna. Aby to zmienić, należy udać się do Sklepu, a następnie z paska Windows Charms (skrót Win + C) wybrać opcję Ustawienia i Preferencje.

Na nowo otwartym ekranie, należy wyłączyć pozycję Ułatwiaj znajdowanie aplikacji w moich preferowanych językach.

Szybsze zamykanie systemu

Ostatnia porada jest w sumie bardziej prozaiczna, ale warto wiedzieć, że zamykanie systemu w wersji 8.1 prawie wróciło do korzeni. W nowej edycji OSa wystarczy kliknąć PPM na przycisku Start i wybrać opcję Zamknij lub wyloguj się. W nowym menu znajdziecie kilka interesujących pozycji, m.in wspomnianą funkcję zamykania systemu. Nowa-stara opcja znacznie przyspiesza proces zamykania systemu i po części może sprawić, że długoletni użytkownicy Windows poczują się jakby wciąż używali swoje stare sprawdzone okna;-)

Data ostatniej modyfikacji: 19.05.2014, 08:00.

Komentarze

blog comments powered by Disqus