Artykuł

flickr.com flickr.com
maj 07 2014
0

Windows Phone a Androidowe aplikacje i przyzwyczajenia

Windows Phone w wersji 8.1 został zaprezentowany na konferencji Build w ubiegłym miesiącu i wzbudził w owym czasie spore zainteresowanie użytkowników oraz prasy. Można powiedzieć, że w pełni zasłużenie, bo najnowsza wersja mobilnych kafelków uzupełnia większość braków tego OSa. I byłoby naprawdę super, gdyby nie te aplikacje...

Ale zaraz, zaraz, czy takie hasło nie było stałym zarzutem wobec systemu Microsoftu na przestrzeni kilku ostatnich lat? Czy w istocie wciąż jest to naprawdę taki duży problem? Cóż, w dużej mierze zależy to od Waszych obecnych przyzwyczajeń. Ale po kolei...

Windows Phone a usługi Google

Rynek smartfonów jest już całkiem nasycony, dlatego ewentualne migracje konsumentów między systemami są całkiem spore. Osobiście jestem już prawie 5 letnim użytkownikiem Androida i z tej właśnie perspektywy będę rozpatrywał ewentualną przesiadkę. A jeśli już przywołuję Androida, to oczywiście trzeba przywołać także i Google i całą paletę jego usług. Pytanie więc jest proste - czy długoletni użytkownik zielonego robota oraz usług giganta z Mountain View będzie w stanie się odnaleźć w świecie kafelków?

Odpowiedź brzmi i tak i nie. Największym problemem jest brak oficjalnych rozwiązań od Google. Poza kiepską aplikacją wyszukiwarki, nie znajdziecie tutaj klienta Gmail, kalendarza, czy Google+. Choć z pewnością za tym ostatnim nie wielu będzie tęsknić, o tyle Gmail i kalendarz są dla wielu użytkowników naprawdę istotne. Na szczęście Microsoft w pewien sposób obsługuje usługi wujka G. Po dodaniu konta Google można śmiało korzystać z kalendarza oraz poczty. Z tym pierwszym nie ma praktycznie żadnych problemów. Bardziej problematyczna jest sama poczta, która co prawda synchronizuje inne etykiety Gmaila, ale nie wyświetli już dla nich powiadomień.

Lepszym rozwiązaniem będzie w takim przypadku wykorzystanie aplikacji MetroMail, która oprócz szerokiego wsparcia dla Gmaila oferuje również obsługę kont Outlook.

Inne aplikacje wujka G. posiadają również swoje mniej lub bardziej udane implementacje. Na szczęście jest w czym wybierać. Poniżej krótka lista zamienników popularnych usług:

 • WP Adsense - klient Google Adsense
 • YouTube HD - nieoficjalna aplikacja YouTube
 • gMaps - jedna z wielu aplikacji zastępujących oryginalne Mapy Google
 • IM+ - popularny multikomunikator obsługujący m.in. Hangouts, Facebooka oraz Skype

Oprócz tego, zawsze można sięgnąć po rozwiązania Microsoftu. Oczywiście nie będzie łatwo przesiąść z poczty z dnia na dzień, ale dużo łatwiej można np. skorzystać z Outlookowego kalendarza, map Binga, czy wyszukiwarki.

Popularne aplikacje oraz ich alternatywy

Gdy już policzymy się z usługami Google, warto zobaczyć co oferuje sklep Windows Phone w kontekście innych aplikacji. Jeśli miałbym to szybko podsumować, to mógłbym powiedzieć, że teraz jest już naprawdę nieźle, a w niektórych kategoriach nawet bardzo dobrze (vide aplikacje bankowe).

Nie mogę jednak niestety zaprzeczyć, że dla niektórych deweloperów wciąż górę bierze tandem Android + iOS. Poza tym pewne aplikacje posiadają znacznie skromniejszą funkcjonalność aniżeli odpowiednie ich wersje na nadgryzione jabłko i zielonego robota. Poniżej małe zestawienie aplikacji, które można znaleźć na Windows Phone.

Społecznościowe

W kontekście społecznościowym jest całkiem nieźle. Co prawda brakuje wspomnianego Google+, ale społecznościówka od Google wciąż nie może przebić się do szerszej świadomości. Poza tym jest dobrze i oprócz wspomnianego wyżej IM+ znajdziecie tu m.in.:

 • Facebook - na WP w wersji od Microsoftu, podobno wielu osobom się zawiesza. Osobiście jestem całkiem zadowolony i u mnie wszystko działa naprawdę dobrze
 • Messenger - oficjalny komunikator Facebooka
 • Instagram
 • Skype - trudno by zabrakło Skype, w momencie gdy należy on do Microsoftu - prawda;-)?
 • Endomodo - popularna aplikacja dla amatorów sportów wszelakich
 • Twitter - oficjalny klient Twittera

Finansowe

Finansowe aplikacje cieszą się sporą popularnością na Windows Phone. Nie ma żadnego problemu z aplikacjami klienckimi dla banków - wszystkie popularne jednostki posiadają swoje programy. Wystarczy tylko zajrzeć do kategorii Finanse osobiste.

Oprócz tego znajdziecie tutaj wiele aplikacji, które wspomagają zarządzanie domowymi finansami.

Multimedialne

Nie używam zbyt wielu aplikacji multimedialnych (Spotify FTW), ale z tego co widzę, to również w tym przypadku nie jest źle w systemie Microsoftu. Znajdziecie tutaj praktycznie wszystkie popularne serwisy VOD. Jest więc IPLA, tvn player (tutejsza aplikacja chyba jeszcze nie przeszła rebrandingu...), czy też Onet VOD. Nie zabrakło również aplikacji popularnych rozgłośni radiowych.

Cieszy również obecność takich produkcji jak TuneIn Radio, czy Shazam.

Wertując zasoby sklepu znajdziecie również wszelkiej maści odtwarzacze, choć na tym poletku wygląda to trochę gorzej aniżeli u konkurencji.

Wiadomości

Na Windows Phone znalazły się aplikacje wszystkich dużych polskich portali, dzięki temu każdy znajdzie swoje ulubione newsy. Mowa tu zarówno o programach nastawionych na wiadomości ogólne jak i sportowe. Oprócz tego warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka aplikacji od samego Microsoftu, które dostarczają konkretnych informacji z różnych obszarów życia. Są to naprawdę bardzo dobrze wykonane programy, które są swego rodzaju produkcjami ekskluzywnymi na system Microsoftu:

 • Wiadomości - wiadomości ogólne z różnych obszarów życia
 • Sport - wiadomości oraz wyniki sportowe
 • Finanse - notowania z giełdy oraz wiadomości z rynków finansowych

Produktywność

Bardzo lubię aplikacje zwiększające produktywność, co z pewnością mogliście zauważyć choćby po recenzjach programów, które można znaleźć w kategorii aplikacja tygodnia. W tym obszarze miałem zasadnicze dwa wymagania - system musi posiadać aplikację odpowiedzialną za notatki oraz GTD. Z tym pierwszym nie było żadnego problemu. Od jakiegoś już czasu używam Evernote i bez problemu znalazłem go w czeluściach sklepu.

Drugi temat był odrobinę bardziej problematyczny. Doit.im z którego dotychczas korzystałem na Androidzie, niestety nie jest obecny na Windows Phone. Na domiar złego, autorzy tej aplikacji nie mają w planach kafelkowej wersji. Na szczęście ostatnio natrafiłem na Chaos Control. Kilka tygodni temu miałem przyjemność recenzować androidową wersję tej aplikacji i bardzo mi ona przypadła do gustu.

Tak więc suma sumarum udało się rozwiązać moje oba problemy, co bardzo mnie cieszy. Niestety nie zawsze może być tak kolorowo. Aplikacje z obszaru produktywności, często tworzone są przez małych deweloperów, którzy nie zawsze mogą pozwolić sobie na multiplatformowe rozwiązania i na tym poletku niestety OS Microsoftu wyraźnie ustępuje konkurencji.

Na pocieszenie warto nadmienić, że bardzo rozwinięty jest tutaj Microsoftowy OneNote oraz świetny Office Lens który przynajmniej na razie jest produktem ekskluzywnym na system MS.

Komunikacja

Często korzystam z komunikacji publicznej, dlatego też ważne dla mnie są aplikacje powiązane z transportem. Na Windows Phone znalazłem właściwie każdą z używanych przeze mnie aplikacji:

 • Bilkom - rozkład jazdy PKP
 • jakdojade.pl - popularna aplikacja do planowania podróży po mieście
 • moBILET - sposób na bilety w komórce
 • Transportoid - popularny rozkład jazdy komunikacji miejskiej

Jak widać po nazwach aplikacji, są to dobrze znane produkty. Wszystkie mają swoje wersje na kafelkach.

Coś extra

Nie jest do końca tak, że można tylko wytykać palcami smartfony z Windows Phone wskazując że nie ma takiej, siakiej i owakiej aplikacji. Tak jak już wyżej napisałem, spore braki zostały nadrobione, a za sprawą Microsoftu i Nokii pojawiło się kilka interesujących pozycji przeznaczonych stricte na smartfony z WP. Osobiście oprócz aplikacji o których wspominałem wyżej, wskazałbym również następujące programy:

 • HERE Maps - świetna nawigacja z trybem offline dostępna za darmo
 • Kuchnia - aplikacja pełna świetnych przepisów oraz interesujących porad
 • Zdrowie i kondycja - bardzo przyjemna aplikacja dla osób planujących zdrowy tryb życia. Porady zarówno dotyczące odżywiania jak i ćwiczeń

Obsługa

Oczywiście sam system obsługuje się trochę inaczej. Do wersji 8.0 nie było w systemie czego takiego jak pasek powiadomień. Brak ten zostanie naprawiony w nadchodzącej wersji 8.1. Mocno odmienny jest również sam interfejs, w którym motywem przewodnim są kafelki i płaski design. Swoją drogą widać, że konkurencja zaczyna kopiować ten trend Microsoftu;-)

Generalnie jednak jest to system mocno intuicyjny. Osobiście szybciej nauczyłem się jego obsługi niż miało to miejsce w przypadku Androida.

Coś czego brakuje

Jedną z głównych zalet Androida od zawsze była jego otwartość. Zielonemu robotowi można było bardzo łatwo zajrzeć pod maskę. Windows Phone jest w tym obszarze dosyć ograniczony. Nie ma dużej konkurencji na polu przeglądarek i brakuje w tym miejscu dużych graczy. Nie zmienimy również aplikacji do SMS, czy systemowej klawiatury. Ta druga od zawsze była jednak bardzo dobra, a od wersji 8.1 zyskuje dodatkowo funkcjonalność Swype.

W świecie kafelków nie jest możliwa również instalacja aplikacji spoza sklepu Microsoftu (pewne ograniczone możliwości mają na tym polu tylko deweloperzy testujący aplikacje).

W świetle tego wszystkiego co wyżej napisałem, nie muszę chyba dodawać że aplikacje typu Tasker nie mają tutaj racji bytu. Innymi słowy jest to dosyć ciężki system dla power-userów i pod tym względem bardzo przypomina iOS. Dzięki tym wszystkim ograniczeniom, jest tu na pewno jednak dużo bezpieczniej...

Podsumowanie

Celem niniejszego tekstu nie było wylistowanie całej zawartości sklepu Windows Phone, ale wykazanie tego, że system Microsoftu wcale nie jest taki martwy jak to niektórym się zdaje. W istocie można znaleźć tu większość aplikacji, które znajdziecie na Androidzie oraz iOS. Jeśli jakiejś aplikacji nie ma oficjalnie, to bardzo często znajdziecie tutaj jej nieoficjalnego klienta, bądź też bardzo dobry zamiennik. Oczywiście może być tak, że jedna osoba znajdzie praktycznie wszystkie interesujące ją programy, natomiast druga zaledwie połowę. Takie ryzyko istnieje jednak zawsze i to niezależnie od tego na jaki system przenosi się dany użytkownik.

W tekście starałem się zaprezentować aplikacje, które obecnie sam użytkuję. Zdaję sobie sprawę, że takie podejście do tematu jest czysto subiektywne i nie do końca miarodajne.

Czy zatem teraz jest dobry czas na przesiadkę? Na to pytanie musicie już sobie sami odpowiedzieć, ale osobiście mogę stwierdzić, że Windows Phone nigdy wcześniej nie był bardziej gotowy na przyjęcie nowych użytkowników.

Wszystkie zrzuty ekranu w niniejszym tekście pochodzą z oficjalnego sklepu z aplikacjami Windows Phone.

Komentarze

blog comments powered by Disqus