Artykuł

freeimages.com freeimages.com
lip 21 2016
0

WydatkoNotes jako przykład aplikacji napisanej w Xamarin.Forms

Od jakiegoś czasu, dość intensywnie zajmuje się Xamarinem, a ściślej jego mutacją Forms, która pozwala na szybsze tworzenie jednej aplikacji na kilka systemów. Jest to z pewnością narzędzie godne uwagi, ponieważ niesie ze sobą spore możliwości.

Niestety przeglądając zasoby sklepów mobilnych, trudno znaleźć informację w jaki sposób były tworzone umieszczone w nich aplikacje. Dlatego też nie ukrywam, że ucieszyła mnie informacja o możliwości recenzowania aplikacji napisanej w technologii, która obecnie stała mi się bardzo bliska i która po przejęciu przez Microsoft, ma szansę nabrać wiatru w żagle.

Zapraszam do recenzji aplikacji WydatkoNotes w wersji na Androida.

Opis

WydatkoNotes dotyka dwóch bliskich mi tematów. Po pierwsze, tak jak wspomniałem we wstępie, aplikacja została napisana w Xamarinie. Po drugie operuje na finansach, czyli w temacie który od czasu do czasu również przewijał się tutaj na blogu (stworzyłem własną aplikację poświęconą tej tematyce, a także przygotowałem specjalny arkusz Excela do do budżetu domowego).

WydatkoNotes jak sama nazwa wskazuje, skupia się na wydatkach. Nie ma tutaj sekcji przychodów, która czasem pojawia się w tego typu tytułach. Nie ma również podziału na konta. W głównej mierze mamy tutaj do czynienia z menadżerem wydatków i to takich, które operują na paragonach. Dlatego też trudno będzie w programie zapisywać np. rachunki za prąd - program wymaga określenia sklepu, a następnie wskazania artykułów.

Podczas dodawania nowego wydatku, musimy najpierw wybrać sklep, a następnie wprowadzić listę pozycji (artykułów). Program podpowiada nam popularne nazwy sklepów. Z tego co zauważyłem bez problemu radzi sobie z popularnymi dyskontami, czy elektro-marketami. Podpowiedzi dostaniemy również przy wprowadzaniu popularnych artykułów. Co ciekawe, tych możemy wprowadzić do 25 - przynajmniej tyle pozycji pokazuje lista na dialogu dodawania. Nie wiem, czy po osiągnięciu limitu można dodać więcej pozycji? Na pewno przydałaby się taka opcja.

Ciekawym elementem aplikacji jest skaner paragonów. Po uruchomieniu tej funkcji, włączony zostanie aparat oraz instrukcja mówiąca o tym, jak najlepiej zrobić zdjęcie paragonu. Program spróbuje rozpoznać znajdujące się na rachunku artykuły i wprowadzi je na listę wydatków. Oczywiście do takiej listy możemy dodać nowe pozycje, czy też wprowadzić poprawki w istniejących wpisach.

Na osobny akapit zasługuje również moduł analizy wydatków. Możemy tutaj oglądać wykresy z podziałem na produkty, czy też kategorie. Łatwiej będzie w ten sposób zorientować się, gdzie faktycznie uciekają nasze pieniądze;-)

Podsumowanie

WydatkoNotes to dobrze rokująca aplikacja, która pokazuje, że w oparciu o rozwiązania cross-platformowe można przygotować porządną, sprawnie działającą aplikację. Osobiście nie porzucę jednak swoich dotychczasowych narzędzi, w których zapisuję wydatki. W aplikacji brakuje mi możliwości łatwego wpisywania innych rodzajów wydatków niż paragony sklepowe, czy też po prostu opcji wpisywania bez rozbijania na atomy. Przydałoby się również kilka innych poprawek funkcjonalnych, ale wierzę, że wszystko jest kwestią czasu, w końcu aplikacja dopiero co zadebiutowała w sklepie Google Play :-)

Informacje zbiorcze

  • Wymagania: Android 4.0.3 lub nowszy
  • Testowano na: Huawei P9, Android 6.0
  • Cena: darmowy
  • Google Play: WydatkoNotes
  • Rekomendacja:

**/***

Szukasz ciekawych i przydatnych aplikacji na Androida/WP? Sprawdź inne posty z kategorii aplikacje mobilne.

Znasz dobrą aplikację mobilną? Daj mi o niej znać!

Komentarze

blog comments powered by Disqus