Artykuł

lut 10 2010
0

Wyszukiwanie plików w serwisach hostujących

Internet od wielu lat jest dla wielu Internautów źródłem nieograniczonej liczby plików multimedialnych jak i aplikacji. Taki stan rzeczy zawdzięczamy w dużej mierze sieciom typu P2P. W ostatnim czasie, możemy jednak odnieść wrażenie, że coś z P2P dzieje się jednak nie tak. Sieci te zostały zalane masą nielegalnych plików, co spowodowało, że ich monitorowaniem zainteresowały się organy ścigania, kolejne serwisy zostają zamykane, lub po prostu upadają w wyniku braku funduszy potrzebnych na utrzymanie serwera. W tym samym czasie, możemy zaobserwować znaczący wzrost popularności serwisów hostujacych pliki (np. Rapidshare, HotFile, MegaUpload itd.), które nie wymagały od użytkowników jakiegokolwiek wysyłania danych, tak jak ma to miejsce w większości sieci typu P2P. Niestety również i w tym przypadku, można się natknąć na wiele nielegalnych treści, dlatego przez pobraniem potencjalnego archiwum warto zainteresować się kwestią jego legalności. Istotnym problemem jest również kwestia wyszukiwania plików na takich serwisach. Nie ma jednolitego indeksu, który zawierał by linki do wszystkich udostępnionych plików i dlatego też powstał ten artykuł, aby ukazać różne sposoby wyszukiwania danych w większości popularnych serwisach hostujących pliki.

Interesujące nas pliki w serwisach hostujących, możemy zasadniczo wyszukiwać na dwa sposoby:

 • Korzystając ze specjalistycznych wyszukiwarek
 • Wykorzystując linki w specjalistycznych serwisach

Oba wyżej wymienione sposoby opiszemy szerzej w poniższym artykule. Niezależnie od wybranego sposobu, należy pamiętać o kwestii legalności plików znalezionych w sieci, jeśli mamy wątpliwość odnośnie określonego pliku, mamy podejrzenie, że może on zawierać niepożądane treści, to lepiej nie pobierać takiego pliku.

Wyszukiwarki plików w serwisach hostujących

FilesTube.com

Może w Polsce, wyżej wymieniona strona jest mało popularna, ale na świecie jest to najpopularniejsza wyszukiwarka plików w serwisach hostujących (na dzień pisania tego artykuły zajmuje ona 124 miejsce! w globalnym rankingu stron Alexa). Pewnego smaczku dodaje również fakt, że została ona stworzona przez Polaków.

W podstawowym trybie wyszukiwania, FilesTube umożliwia wyszukiwanie plików na podstawie ich rozszerzenia. Możemy w ten sposób wyszukiwać następujące formaty:

 • Wszystko
 • avi
 • mp3
 • mpeg
 • mpg
 • rar
 • wma
 • wmv
 • zip

W rozszerzonym trybie wyszukiwania możemy ustawić dodatkowe filtry wyszukiwania znane ze standardowych internetowych wyszukiwarek, a także wybrać witrynę w obrębie, której ma być przeprowadzone wyszukiwanie, określić dowolne rozszerzenie wyszukiwanego pliku, jego rozmiar w przedziale od do KB, datę dodania (jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy plik był wstawiany za pomocą darmowego konta) oraz sposób sortowania wyników.

Kolejna zaletą FilesTube.com jest sposób prezentacji wyników. Jest on podobny do tego znanego z Google, z tym że każdy z wyników posiada również dodatkowe informacje takie jak: serwis hostujący, rozszerzenie pliku oraz rozmiar. Przykładowe wyniki wyszukiwania, dla frazy Linux zostały przedstawione na screenie 2.

Adres wyszukiwarki: FilesTube.com

Multiszukacz.pl

Kolejną ciekawą stroną jest serwis Multiszukacz.pl. Wybór stron internetowych, które możemy przeszukiwać jest duży. Zasadniczą różnicą w stosunku do FilesTube jest to, że wyniki w tym przypadku prezentowane są na wybranej stronie docelowej. Zadaniem multiszukacza w tym przypadku, jest z reguły sklejenie odpowiedniego żądania typu GET dla wybranego przez użytkownika serwisu, dlatego nie otrzymujemy tutaj wyników w ujednoliconej postaci. Wszystkie witryny, dla których zapytania można wygenerować w multiszukaczu zostały pogrupowane w odpowiednie grupy:

 • Strony www
 • Encyklopedie
 • Grafika
 • Video
 • Muzyka
 • Mapy, altasy
 • Programy
 • Rapidshare
 • Torrent
 • Zakupy

Po wybraniu jednej z wymienionych wyżej kategorii, możemy wybrać konkretny serwis z drugiej listy rozwijanej dostępnej obok oraz wprowadzić nazwę szukanego elementu. Po naciśnięciu przycisku Szukaj zostanie otworzona wybrana strona zawierająca wyniki wyszukiwania (lub odpowiednie zapytanie Google).

Adres wyszukiwarki: Multiszukacz.pl

MegaDownload.pl

MegaDownload.pl jest serwisem funkcjonującym w podobny sposób jak FilesTube.com. Niestety w przeciwieństwie do wyżej przywołanej witryny, korzysta on tylko z zasobów dwóch serwisów, mianowicie MegaUpload oraz RapidShare.

Istotną zaletą serwisu, jest pokazywanie w wynikach wyszukiwania plików podobnych. Są to z reguły kolejne części określonego pliku, w przypadku gdy został on podzielony na archiwum wieloczęściowe.

Adres wyszukiwarki: MegaDownload

Wyszukiwanie plików w obrębie określonej witryny

W Internecie można spotkać wiele serwisów oferujących tzw. giełdy linków lub po prostu serwujących linki do konkretnych plików w serwisach hostujących. Jedną z takich witryn jest polska strona polish:Elite:board, zawierająca linki uporządkowane w odpowiednie grupy tematyczne. Zasoby te, możemy przeglądać bezpośrednio z poziomu strony, lub wykorzystując sprytne zapytanie Google przeszukujące treści w obrębie określonej domeny (przeczytaj więcej na temat efektywnego wyszukiwania informacji w Internecie). Tym tajemniczym zapytaniem, jest zapytanie site.

Składania polecenia jest następująca:

site:domena_serwisu szukana_fraza

Dla przykładu, jeśli chcemy poszukać plików powiązanych z system operacyjnym Linux w serwisie peb.pl, musimy w Googlu wpisać następujące zapytanie:

site:peb.pl linux

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać takie zapytanie w obrębie określonej strony hostującej (np. tej, w której posiadamy konto premium):

site:rapidshare.com linux

Podsumowanie

Dzisiejszy artykuł, miał na celu przedstawić dwa różne sposoby wyszukiwania plików w serwisach hostujących. Jakiś czas temu, przedstawiłem również artykuł opisujący aplikację JDownloader, który można traktować jako uzupełnienie niniejszego tekstu.

Data ostatniej modyfikacji: 02.06.2012, 11:24.

Komentarze

blog comments powered by Disqus