Artykuł

sxc.hu sxc.hu
paź 23 2013
0

Wzorce SOA - recenzja książki

Gdy branża IT zaczęła raczkować, to kluczowym sposobem na rozwiązywanie problemów, były operacje wykonywane na lokalnych stacjach roboczych. Nie było w tym przypadku mowy nawet o rozbudowanych klastrach, czy korporacyjnych sieciach firmowych.

Dziś sytuacja wygląda inaczej. Mamy Internet, mamy rozbudowane sieci lokalne raz korporacyjne. Żyjemy w globalnej wiosce, a oprogramowanie tworzy się według specjalnych wzorców, w ramach określonych architektur.

Obecnie na topie jest tzw. architektura oparta o usługi (z ang. Service oriented architecture). Istotą tego modelu jest tworzenie oprogramowania, które ma realizować konkretne zadanie w pewien autonomiczny sposób, zapewniając możliwie najwyższą dostępność, wydajność oraz skalowalność. Nie jest to oczywiście łatwe zadanie i nie ma na to jednego prostego przepisu.

Proces projektowania oprogramowania o SOA można sobie jednak znacznie uprościć -wystarczy zastosować kilka popularnych wzorców. Wiedzę na ich temat można oczywiście znaleźć w sieci oraz w tytułowej książce. W mojej krótkiej recenzji, postaram się odpowiedzieć na pytanie czy i jeśli tak to dlaczego warto wypróbować właśnie to drugie podejście.

Dla kogo jest ta książka?

Najogólniej mówiąc dla projektantów, którzy chcą poznać jedno z najbardziej efektywnych obecnie podejść do programowania. Ciężko jest w tym przypadku określić jakiś poziom trudności. Pozycja w przeważającej mierze zawiera opisy konkretnych wzorców projektowych, bez zastosowania kodu źródłowego. Oczywiście nie zabrakło tutaj fragmentów kodu źródłowego, ale w tym przypadku nie jest to główny cel tej książki.

Zawartość

Zasadnicza część książki składa się z 10 rozdziałów, które w głównej mierze opisują konkretne wzorce. I tak mamy np. miejsce gdzie znajdziemy opis wzorców dotyczących konsumentów usług, czy prostych wzorców strukturalnych. Nie zabrakło również solidnego wprowadzenia oraz porządnego przykładu praktycznego.

Tak jak napisałem już w poprzedniej sekcji, książka w dużej mierze skupia się na teorii. Nie ma tutaj dużych ilości kodów źródłowych, a jeśli są, to przeważnie wykorzystują one .Net albo Javę. Czytając te książkę nie nauczycie się więc tworzyć usługi w konkretnym języku programowania, ale poznacie bardziej teoretyczny aspekt tego problemu. Dowiecie się więc jak zaprojektować usługę, która będzie mieć solidne podstawy.

Patrząc na to co napisałem wyżej, można po części odnieść wrażenie, że książka zawiera suchą papkę. W praktyce nie można tak do końca powiedzieć. Całość materiału została zaprezentowana w naprawdę ciekawej formie, a poszczególne wzorce zaprezentowane są w postaci studiów przypadków. Mamy więc konkretny, rzeczywisty problem oraz propozycję jego rozwiązania.

Muszę przyznać, że dobrze czytało mi się te książkę, mimo tego że sam jestem bardziej programistą, aniżeli projektantem.

Podsumowanie

Wzorce SOA to naprawdę solidna pozycja, która w ciekawy sposób opisuje zagadnienie wzorców projektowych. Tak jak pisałem wcześniej w recenzji, nie jest to książka, z której nauczymy się jak krok po kroku pisać usługi w konkretnym języku. Wzorce SOA bardziej skupiają się bowiem na samym aspekcie projektowania wydajnych, skalowalnych i łatwo rozszerzalnych usług, podpowiadając na co warto zwrócić uwagę w określonych przypadkach. Nie można więc w tym przypadku podejść do tej pozycji jako podręcznika - przewodnika po SOA. Książka Arnona to bardziej uzupełnienie, zbiór dobrych rad, z którymi warto się zapoznać.

Standardowo zachęcam do zapoznania się z przykładowym rozdziałem, a samą książkę polecam osobom zainteresowanym nowoczesnym podejściem do projektowania oprogramowania.

Link do książki: Wzorce SOA.

Spis treści + bezpłatny fragment książki: Wzorce SOA.

Partnerem cyklu jest grupa wydawnicza Helion.

Komentarze

blog comments powered by Disqus