Artykuł

xamarin.com xamarin.com
lut 25 2016
0

Xamarin przejęty przez Microsoft! Co to oznacza dla deweloperów?

Ostatnie lata w świecie developmentu, to ogromny rozwój technologii frontendowych oraz dynamiczny rozwój sektora mobilnego, w którym wciąż jeszcze liczą się trzy systemy. No dobra - tak naprawdę to Windows Phone, tudzież Windows Mobile, trochę juz dogorywa. Świat WWW ma swoje problemy, a jednym z największych jest oczywiście wsparcie dla różnych przeglądarek. W świecie mobile, mamy za to zgoła inną sytuację. Z grubsza możemy spodziewać się wynikowego efektu na różnych urządzeniach z jednym systemem (chociaż w Androidzie to w sumie bywa różnie), ale problem stanowi fakt, że oprogramować musimy 2-3 różne platformy, które w standardzie wymagają innych języków programowania.

Na szczęście istnieją rozwiązania, które są w stanie ten problem zminimalizować, a jednym z nich jest Xamarin, który pozwala na jednoczesne pisanie aplikacji na Androida, iOS, Mac OS, Windows, Windows Mobile za pomocą C#. Dotychczas to rozwiązanie miało jednak pewną, dość istotną wadę - spory koszt licencji, ale wydaje mi się, że już wkrótce może to ulec drastycznej zmianie dzięki wydarzeniu, które miało miejsce w tym tygodniu.

Przejęcie

W tym tygodniu Microsoft oraz Xamarin ogłosili porozumienie, które ma na celu wchłonięcie tego drugiego podmiotu przez giganta Redmond. Oczywiście nie oznacza, to że Xamarin jest już częścią Microsoftu, ale poczyniono pierwszy, poważny krok aby tak się właśnie stało. Firmy dogadały się już między sobą i reszta musi się już rozegrać w urzędach, czyli prawdopodobnie właściwe przejęcie zakończy się na przestrzeni kilku miesięcy.

Tak na dobrą sprawę spodziewałem się już takiego ruchu od jakiegoś czasu. Patrząc na poczynania Microsoftu i ich liczne przejęcia w obszarze mobilnym, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że gigant próbuje nadrobić stracone lata i szuka jakiegokolwiek punktu zaczepienia w tym sektorze.

W ostatnim czasie oprócz wspomnianego Xamarina, przejęto m.in.:

A to tylko kilka głośniejszych przypadków. z ogólnej listy przejęć Microsoftu.

Szansa dla deweloperów

Jak już nie raz wspominałem na tym blogu, nie jest łatwo być deweloperem aplikacji mobilnych na platformy Microsoftu. Tak na dobrą sprawę choć mam pewne doświadczenie w tym temacie oraz styczność na co dzień z systemem Windows Phone, to w praktyce nie traktuje rozwiązania Microsoftu, jako polisy na przyszłość. Mówiąc brutalnie, byłbym trochę szalony myśląc, że Windows Phone/Mobile wejdzie teraz szturmem na salony, a ja jako programista tej platformy zacznę zarabiać kokosy. Wydaje mi się, że takich osób jest więcej i być może również dla nich pewną szansą jest to przejęcie.

Osoby znające Universal Apps, czy też nowszy wariant zwany Universal Windows Platform, zasadniczo nie powinny mieć problemu z nauczeniem się Xamarina. Wbrew pozorom jest tutaj naprawdę wiele spójnych elementów.

Wydaje mi się również, że po przejęciu przez Microsoft, Xamarin powinien stanieć, a być może dla pewnych osób stanie się on również darmowy. Znamy już przecież taki przypadek z ostatniego roku, kiedy to Microsoft przygotował darmową edycję Visual Studio zwaną Community Edition.

Jeszcze przed przejęciem Xamarin był dostępny jako komponent opcjonalny w procesie instalacji Visual Studio 2015. Teraz integracja z pewnością posunie się jeszcze dalej i istnieje spora szansa, że ten element również stanie się standardem dostępnym dla wszystkich, a nie tylko tych, którzy zapłacą za licencję biznes.

Jednym ruchem, Microsoft jest więc w stanie upiec kilka pieczeni na jednym ogniu:

  • Może zagospodarować deweloperów, którzy chcieliby uciec z UA/UWP
  • Może wyraźniej zaznaczyć swój udział w świecie mobilnym - w końcu jeszcze więcej aplikacji powstałoby dzięki jego nowemu narzędziu
  • Może zwiększyć ilość aplikacji na Windows Phone/Mobile, które deweloperzy będą mogli teraz stworzyć niejako przy okazji

Szanse na zmiany są spore. Zobaczymy w praktyce jak zakończy się to przejęcie:-)

Komentarze

blog comments powered by Disqus