Artykuł

cze 19 2011
0

Zdrowie i sport z Androidem

Warto wiedzieć, że programy tworzone na Androida, to nie tylko gry i aplikacje do przeglądania Internetu, ale także również całkiem przydatne narzędzia, które mogą okazać się użyteczne w codziennej rekreacji, czy też monitorowaniu naszego zdrowia. Takie właśnie aplikacje, znajdziecie w dzisiejszym wpisie, który mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu:)

CardioTrainer

Opis: CardioTrainer, to aplikacja, która towarzyć nam może w codziennych, prowadzonych przez nas treningach. Program umożliwia planowanie treningów, według dni i później jest nam w stanie przypomnieć o nadchodzącym treningu. Najważniejszą jednak funkcją aplikacji, jest możliwość rejestrowania przebiegu treningu w oparciu o satelity GPS. Po rozpoczęciu treningu, jesteśmy w stanie dowiedzieć się jaka jest nasza aktualna prędkość poruszania, jaki czas upłynął od początku treningu oraz dowiedzieć się jaki dystans przebyliśmy. Możemy również uzyskać informację, na temat liczby spalonych przez nas w czasie ćwiczeń kalorii.

W każdym momencie, możemy również prześledzić historię naszych treningów, a funkcjonalność wprowadzona w jednej z ostatnich wersji, pozwala na prowadzenie wyścigu z naszym poprzednim czasem na tej samej trasie.

Darmowa: Tak, dostępna rozszerzona wersja płatna

Język polski: Nie

Market: CardioTrainer

Compass

Opis: Compass jest aplikacją, której głównym zadaniem jest wyświetlanie kompasu i aktualnej lokalizacji. W tym zadaniu, program radzi sobie znakomicie. Istotną cechą programu, jest możliwość zapisywania naszych ulubionych lokalizacje w aplikacji, by później móc do nich łatwo nawigować. Dzięki takiej funkcjonalności, program z pewnością znajdzie uznanie u wszystkich wielbicieli pieszych wędrówek i spacerów, którzy do celu, nie muszą dotrzeć koniecznie wytyczonymi szlakami np. przez Google Maps:)

Darmowa: Tak

Język polski: Nie

Market: Compass

Enodmondo

Opis: Endomondo, to niewątpliwie moja ulubiona aplikacja w dzisiejszym zestawieniu, która oprócz samej aplikacji na praktycznie wszystkie mobilne systemy, posiada bardzo dobrą aplikację webową i integrację z Facebookiem, dzięki czemu, jeśli mamy konto na tym serwisie społecznościowym, to wystarczy tylko skorzystać z funkcji Connect by móc korzystać z Endomondo. Facebook przyda się również w trakice samej pracy z aplikacją.

Po uruchomieniu aplikacji, pierwsze co rzuci się nam w oczy to charakterystyczny zielonkawy interfejs. Na pierwszej otwartej zakładce, pojawi się od razu ekran treningu. Wystarczy tylko aktywować GPS w telefonie (w aplikacji powinien się pojawić napis GPS OK), wybrać dyscyplinę i nacisnać przycisk Start (bądź 10 sekundowe odliczanie), aby rozpocząć trening. Jeśli ruchem gestu przesuniemy w prawo, uzyskamy podgląd aktualnej lokalizacji.

Dane historyczne, na temat wszystkich zrealizowanych treningów znajdziemy na zakładce historia. Dowiemy się tam m.in. na temat:

 • Daty treningu
 • Liczby spalonych kalorii
 • Długości przebytej trasy
 • Czasu treningu

Dla każdego treningu, możemy obejrzeć przebytą trasę na mapie, a także poznać średnią prędkość.

Możliwe jest również przejrzenie czasu przejazdów dla poszczególnych odcinków (to jest kilometrów, bo w ten właśnie sposób Endomondo szatkuje naszą trasę), a aplikacja za pomocą intuicyjnych rysunków podpowie nam, które okrążenie wykonaliśmy najszybciej (zając), a które najwolniej (żółw).

W Endomondo, możemy ćwiczyć z naszymi znajomymi (aplikacja automatycznie podpowiada sugestie na podstawie kontaktów z Facebooka), publiwakoć nasze statusy na Facebooku itd.

Ciekawą funkcjonalnością jest również, możliwość wysłuchiwania komunikatów głosowych na temat przejazdu w trakcie treningu. W darmowej wersji, dowiemy się m.in.:

 • O tym, że stoimy w miejscu i aplikacja włączyła pauzę w naszym treningu (opcja do konfiguracji)
 • Zakończyliśmy kolejne okrażenie
 • Jaki jest czas zakończonego właśnie okrążenia
 • Ile czasu już jesteśmy w ruchu

Zachęcam do zabawy z Endomondo:)

Darmowa: Tak, dostępna rozszerzona wersja płatna

Język polski: Tak

Market: Enodmondo

Instant Heart Rate

Opis: Instant Heart Rate, to dość specyficzna aplikacja, która zmierzy dla nas nasz puls. Zapewne zastanawiacie się jak to działa? Aplikacja wykorzystuje kamerę zainstalowaną w telefonie (a także uaktywnia lampę błyskową, jeśli jest w nią wyposażony nasz telefon). Po uaktywnieniu kamery, należy przyłożyć do niej palec, a aplikacja na podstawie pewnych (w praktyce niewidocznych dla człowieka) zmian barwy naskórka rejestruje nasz puls. Oczywiście im lepsze, światło tym lepiej. Podczas testów, które przeprowadziłem, puls był dosyć żbieżny ze stanem rzeczywistym, jednak do pracy samej aplikacji i wiarygodności takich danych należy podchodzić z dystansem. Istnieje zbyt wiele czynników, które mogą zakłócić prawidłowy rezultat badania. Dlatego lepiej nie powoływać się na badanie Androidem u naszego lekarza;)

Darmowa: Tak

Język polski: Nie

Market: Instant Heart Rate

Log pomiarów ciśnienia krwi

Opis: Z ostatnich statystyk, wynika że na nadciśnienie tętnicze choruje coraz większa grupa osób (w tym ja). Po części jest to związane ze zmianą stylu życia, siędzącym trybem pracy oraz samym spożywaniem nieodpowiednich pokarmów. Nadciśnienie tętnicze, to przede wszystkim profilaktyka, a profilaktyka wiążę się również z ciągłym pomiarem ciśnienia i zapisywaniem rezultatów. Każdy, kogo dosięgnął ten problem, szybka zauważa że standardowe kśiążeczki do pomiarów zapełniają się nadzwyczaj szybko. W tym momencie do akcji wkracza aplikacja Log pomiarów ciśnienia krwi, która została napisana przez naszego rodaka:)

Log pomiarów ciśnienia krwi, umożliwia zapisywanie aktualnego ciśnienia, pulsu oraz wagi. Dane te zapisujemy dla użytkownika utworzonego w aplikacji. Na podstawie zapisanych danych, możemy m.in.:

 • Sprawdzać dane historyczne
 • Przeglądać wartości uśrednione
 • Analizować wartości ciśnienia w zależności od pory dnia
 • i wiele więcej

Darmowa: Tak

Język polski: Tak

Market: Dziennik pomiarów ciśnienia krwi

Komentarze

blog comments powered by Disqus