Artykuł

freeimages.com freeimages.com
sty 09 2015
0

Zmiana pracy w IT - co brać pod uwagę?

Kilka dni temu minęło pół roku odkąd zmieniłem pracę. Swego czasu popełniłem tekst na ten temat, w którym szerzej opisywałem powody mojej decyzji. Z perspektywy czasu wciąż jestem zdania, że była to dobra decyzja i właściwy moment. Praca w Insysie przynosi mi sporo satysfakcji. Mam też okazję by nauczyć się czegoś nowego i podszkolić się w wielu różnych obszarach. Można więc powiedzieć, że mi się udało, ale nie zawsze jest tak kolorowo...

Planując zmianę pracy warto wziąć pod uwagę kilka różnych rzeczy i nie skupiać się tylko i wyłącznie na perspektywie lepszego wynagrodzenia. Ważna jest również sama firma, technologie z których korzysta, a także perspektywy rozwoju.

O tym co w moim odczuciu ważne, opowiem Wam w dalszej części tekstu.

Firma

W IT możemy spotkać firmy różnej wielkości. Mamy małe firmy rodzinne, przedsiębiorstwa z gatunku MŚP, a także duże, międzynarodowe korporacje. Osobiście nie przepadam za tą ostatnią grupą. Z jednej strony można się łatwo wybić w tego typu firmach, z drugiej zaś równie łatwo możemy popaść w korporacyjny marazm i utonąć w oceanie biurokracji. Nie ma tutaj chyba żadnej reguły.

Osobiście uważam że dobrą opcją na start, jest perspektywiczna, mała firma w której dużo się dzieje. Taki wybór przeważnie pozwala nam na wypróbowanie kilku różnych technologii. Później warto przenieść się do trochę większej firmy, w której widać już wyraźne struktury/działy. Obecnie pracuje właśnie w takiej firmie. Rozwój jest dynamiczny, sporo się dzieje, ale każdy ma jasno wyznaczony zakres kompetencji.

Zawsze warto wcześniej poczytać o samej firmie;-)

Forma zatrudnienia

Pracując w IT spotyka się wiele różnych form zatrudnienia, aczkolwiek najczęściej wybierane są trzy poniższe:

 • Umowa o pracę
 • Umowa o pracę (praca jako twórca)
 • B2B - współpraca w ramach własnej działalności

Osobiście preferuje dwie pierwsze opcje. Więcej korzyści daje ta druga, która do pewnego poziomu przychodów oferuje podwyższone koszty uzyskania przychodu, które są korzystne zarówno dla pracownika jak i pracodawcy.

Jeśli lubicie bawić się w działalność, warto skorzystać z opcji B2B. Taka forma w pewnych sytuacjach może zapewnić lepsze dochody oraz dodatkowe benefity. Własna działalność wymaga jednak dodatkowej uwagi - najlepiej skorzystać z pomocy księgowej. W przypadku B2B trzeba również dobrze dograć kształt umowy z pracodawcą.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że lepiej w tej sytuacji zastosować zasadę ograniczonego zaufania i zamiast stałej miesięcznej kwoty, praktykować stawkę za godzinę, która daje nam pewną elastyczność i pozwala na uniknięcie pułapki zadaniowego czasu pracy.

Projekty

Idąc do nowej firmy warto wiedzieć jaki typ projektów będzie tam na nas czekał. W praktyce spotyka się kilka różnych wariantów:

 • Duży, rozwijany od lat produkt
 • Duży produkt customizowany na potrzeby poszczególnych wdrożeń
 • Małe, szybkie wdrożenia

Każda z tego typu opcji ma swoje plusy i minusy. Duże i rozwijane od lat produkty, bardzo często utrzymywane są w starych technologiach, ale mogą zawierać wiele ciekawych rozwiązań, z których szczególnie początkujący programiści mogą się sporo nauczyć. Customizowane produkty bywają przerośnięte opcjami, ale jest to jednocześnie dobra okazja by móc pisać elastyczny, oparty o wzorce projektowe kod. Małe wdrożenia z kolei nie pozwalają w pełni rozwinąć skrzydeł, ale z drugiej strony dają spore możliwości wykorzystania nowych technologii.

Informacji o projektach warto szukać już na samej rozmowie rekrutacyjnej, a także w sieci - na stronie firmy, w portalach branżowych itd.

Podczas rozmowy warto również się dowiedzieć czy jest możliwość pracy nad różnymi projektami - o ile oczywiście lubicie takie rotacje.

Opinie innych

Przed wyborem nowej firmy, warto również zasięgnąć opinii innych. Najlepiej jeśli w firmie pracuje ktoś z naszych znajomych. Jeśli tak nie jest, można spróbować skontaktować się z byłymi/istniejącymi pracownikami np. za pomocą GoldenLine/LinkedIn. Osobiście kilkukrotnie skorzystałem z tej metody i za każdym razem dostałem naprawdę konkretne informacje, które ułatwiły mi podjęcie decyzji. Oczywiście na takie opinie również trzeba uważać. Byli pracownicy mogą być nastawieni sceptycznie, a obecni mogą być hura-optymistami. Dlatego też jeśli już zdecydujecie się na taki krok, warto zadawać pytania z głową;-) IMHO jest to dużo lepszy sposób na poznanie pracodawcy, aniżeli czytanie anonimowych opinii na portalach typu GoWork.

Socjal

Kiedyś bardziej interesowały mnie dodatkowe benefity, dziś jest mi to jednak bardziej obojętne. Z socjalem jest pewien problem. Bardzo często wygląda to tak, że pracownik dostaje kartę Multisport, prywatną opiekę medyczną itp., ale jednak nie za darmo. W wielu przypadkach koszty dzielone są np. po połowie. Zanim pokusimy się więc na tego rodzaju marchewkę, warto rozeznać się czy rzeczywiście się nam ona opłaca. Może być też tak, że oferowana przez firmę siłownia jest na drugim końcu miasta, albo że w ofercie prywatnej opieki medycznej świadczenia są mocno ograniczone..

W praktyce chodzi mi o to, że socjal może być miłym dodatkiem, ale nie powinien być brany w pierwszej kolejności jako czynnik decydujący o przyjęciu określonej oferty.

Wynagrodzenie

Wynagrodzenie jest rzeczą ważną, ale trzeba zawsze trzeźwo ocenić sytuację. Możemy dostać super wynagrodzenie w dużej korporacji i jednocześnie pracować przy utrzymaniu systemu napisanego w C# w wersji 2.0. Możemy również dostać wynagrodzenie podobne do obecnego, ale z perspektywą szybkiego awansu i rozwoju. Zawsze warto rozważyć wszystkie za i przeciw i spojrzeć na temat uwzględniając szerszą perspektywę.

Oczywiście jeśli będziecie aplikować na lepsze stanowisko w innej firmie, to podanie wyższej stawki jest czymś naturalnym. Podając interesującą Was kwotę wynagrodzenia, starajcie się uwzględnić również wielkość przedsiębiorstwa. Dużo trudniej będzie dostać pewną kwotę w firmie 5-osobowej aniżeli w korporacji liczącej kilka tysięcy osób. Stawki różnią się również w zależności od regionu, miasta itp.

Plotki głoszą również, że firmy z zagranicznym kapitałem płacą więcej, ale to się też powoli zmienia;-)

Kilka szybkich porad

Na koniec - kilka szybkich porad, które być może okażą się przydatne dla Ciebie podczas wybierania nowego miejsca pracy.

 • Jeśli jesteś dobry, masz kilkuletnie doświadczenie i pracujesz w dużym mieście, to nie musisz upierać się na umowę o czas nieokreślony. Najwięcej w tej sytuacji ryzykuje Twój pracodawca;-)
 • Deweloper deweloperowi nie równy - czasem warto spróbować aplikować na seniora w innej firmie (tudzież inne ładne stanowisko). Wszystko to i tak wyjdzie na teście;-)
 • Testy, testy, testy - idąc na rozmowę zawsze bądź gotowy na test. Czasem bywają naprawdę pokrętne
 • Wybieraj firmy które planują - kilka razy spotkałem się już z ofertami typu ASAP. Sytuacje awaryjne się zdarzają, ale zdecydowanie wolę firmy, które logicznie planują swój rozwój i są w stanie poczekać nawet przez 3-miesięczny okres wypowiedzenia
 • Nie zmieniaj pracy na siłę - jeśli jest to chwilowy kaprys, to dokładnie go przemyśl (ofert jest sporo, ale zawsze można trafić gorzej i później mieć poszatkowane CV). Jeśli chodzi o kasę, czy też zakres kompetencji, to zawsze można spróbować pogadać. Jeśli nie masz z kim, to może rzeczywiście czas na zmianę...

Komentarze

blog comments powered by Disqus