Artykuł

maj 17 2012
0

Życzenia na Windows Phone

Jakiś czas temu zrobiłem małe rozważania na temat czy warto programować na Windows Phone. Generalnie rzec biorąc, po rozważeniu za i przeciw w kontekście mojej osoby, wyszło mi że jednak warto, a efekt pierwszych miesięcy programowania pod Windows Phone będziecie mogli zobaczyć w tym właśnie wpisie.

Tytułowe Życzenia to moja druga aplikacja na Windows Phone opublikowana w Windows Marketplace. Druga, ponieważ pierwsza aplikacja My Expenses czeka na certyfikację poważnej aktualizacji i właśnie po niej sporządzę jej opis.

Zapraszam więc na krótką prezentację:)

Opis

Idea która przyświecała mi podczas tworzenia tego programu była taka, żeby dostarczyć prostą i nieskomplikowaną aplikację, która w szybki sposób umożliwia wysyłanie życzeń emailem oraz SMS do wskazanych odbiorców. Oczywiście to nie jest jedyna funkcja aplikacji:)

Główna część aplikacji wykorzystuje kontrolkę Pivot do kategoryzacji życzeń. W chwili obecnej w aplikacji znajduje się 7 kategorii życzeń:

  • Urodziny
  • Imieniny
  • Boże narodzenie
  • Nowy rok
  • Wielkanoc
  • Chrzest
  • Ślub

Dodatkowo istnieje karta ulubione oraz wszystkie. Łącznie we wszystkich kategoriach znajduje się obecnie setka życzeń.

Dla każdej z pozycji na liście, można wykonać jedną z kilku akcji (wszystkie dostępne są w menu kontekstowym). Znajdziecie tutaj oczywiście opcje wysyłania email oraz SMS dla wybranych odbiorców.

Jeśli uważacie jednak, że obecna baza wpisów jest mała (postaram się aby rosła coraz bardziej wraz z kolejnymi wersjami), albo że brakuje na niej Waszych ulubionych życzeń, to bez żadnego problemu możecie dodać własne za pomocą ikonki dodawania. W tym momencie warto zwrócić uwagę na opcję personalizacji. Wystarczy w treści wstawić znacznik [Autor] aby do wysyłanych życzeń automatycznie dodawał się nasz zdefiniowany w ustawieniach podpis. Każdy wpis przypisujemy oczywiście do interesującej nas kategorii.

W aplikacji wbudowano również specjalny moduł Imieniny, który umożliwia sprawdzenie jubilatów dla aktualnie wybranego dnia (domyślnie jest to dzień dzisiejszy). Dzięki temu, łatwiej możemy sprawdzić, czy ktoś z naszych znajomych nie świętuje dziś swoich imienin, na które można mu potem wysłać ładne życzenia wprost z aplikacji:)

Na zakończenie ekran ustawień. Tak jak wspominałem wcześniej, można tu ustawić podpis, który pojawia się pod treścią życzeń oraz domyślną kartę wyświetlaną na ekranie głównym.

Można również włączyć opcję, która usuwa polskie znaki w SMS oraz włączyć wysyłanie maili jako BCC (kopia ukryta). Niestety ta druga funkcja chyba nie do końca dobrze działa w samym systemie.

Plany na przyszłość

Tak jak wspomniałem wcześniej, na pewno postaram się z każdą kolejną wersją zwiększać bazę zgromadzonych życzeń. Być może pojawi się również opcja importu oraz eksportu bazy danych. Już w tej chwili, przy pierwszym uruchomieniu baza jest tworzona w oparciu o zawartość pliku XML, więc dodanie takich opcji nie powinno być jakiś ogromnym wyzwaniem. Zbudowałem również specjalną aplikację, która takie pliki tworzy.

Jeśli macie jakieś pytania/sugestie to zapraszam do komentarzy;) Jeśli podoba Wam się ta aplikacja, to możecie np. polubić ten wpis i/lub samą aplikację w Windows Marketplace:)

Komentarze

blog comments powered by Disqus